Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Guntars Gūte

Viedās tukšmuldēšanas lozungu koalīcija(6)

Pēdējo pusgadu premjers Krišjānis Kariņš, uzstājoties ar uzrunām sabiedrībai kopumā vai kādām konkrētām grupām, aizvien aktīvi mīl deklamēt vārdu salikumu "viedā reindustrializācija". Nenoliedzami tehnoloģiju laikmetā tas izklausās visnotaļ gudri un vienlaikus gana nesaprotami, lai tādējādi šā izteiciena "valkātājam" ar "gudru frāzi" ļautu viegli izvairīties no skaidras atbildes uz nepatīkamajiem jautājumiem par viņa vadītās koalīcijas ne īpaši labajām sekmēm valsts tautsaimniecības attīstības veicināšanā.

Rīcība pēc sekām(3)

Latvijā gadiem pieredzam situācijas, kad tikai pēc notikušas nelaimes vai skandāla visi iespējamie atbildīgie pēkšņi sāk aktīvi rosīties – veikt ārkārtas pārbaudes, kontroles. Taču raksturīgi – šīs kārtējās "ārkārtas pārbaudes" parasti notiek ļoti īsu brīdi – mēnesi, varbūt divus. Pēc tam viss noklust un apaug ar aizmirstības putekļiem. Līdz nākamajai nelaimei, jo tad atkal divu mēnešu "riņķadancis" uzsāk apgriezienus.

Sociālā joma nenozīmē tikai pabalstus

Par sociālo darbu pašvaldībās pēc teritoriālās reformas Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības valdes priekšsēdētāju Inu Behmani.

Dabasgāzei stabilas pozīcijas(3)

Par jaunajiem dabasgāzes tarifiem un uzņēmuma nākotnes plāniem Guntars Gūte sarunājas ar a/s Gaso valdes priekšsēdētāju Ilzi Pētersoni-Godmani.

Vai Kārlis Krastiņš nogremdēs Prudentia?

Daudzos skandālos ierautais farmācijas uzņēmums a/s Olainfarm šā gada maija vidū piedzīvoja kārtējo satricinājumu saistībā ar iespējamu liela mēroga krāpšanas mēģinājumu, kura novēršanai tika iesaistīta pat Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, un rezultātā tika aizturēti divi Čehijas pilsoņi.

Cīņa ar Reinbahu nebūs ātra(17)

Lai gan Rīgas mēra Mārtiņa Staķa (PAR/Progresīvie) lēmums par Rīgas domes Satiksmes departamenta (SD) vadītāja Vitālija Reinbaha atstādināšanu no amata saistībā ar publiskotajiem iespējamajiem nopietniem pārkāpumiem varētu šķist pēkšņs un negaidīts, tomēr Dienas rīcībā esošā informācija liecina, ka intensīvs sagatavošanās darbs noticis jau vismaz mēnesi. Turklāt šajā procesā, ko patlaban izvērtē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), bijušas tieši iesaistītas un aktīvi darbojušās divas personas – vicemērs Vilnis Ķirsis (JV) un Rīgas izpilddirektora padomnieks Māris Knoks.

2023. gadā līdz Ķekavai bez korķiem(2)

Bauskas šosejas posms no Rīgas līdz Ķekavai jau daudzus gadus ir viens no noslogotākajiem autoceļiem Latvijā, kurā, pēc VSIA Latvijas valsts ceļi apkopotajiem datiem, satiksmes intensitāte ir ap 17 tūkstošiem automašīnu diennaktī. Turklāt liela daļa no tām ir kravas autotransports, kura satiksmes intensitāte šajā posmā patlaban – pat pandēmijas laikā – trīskārt pārsniedz iepriekš prognozēto.

Nozīmīšu kapituls(3)

Aizvakar Vakcinācijas birojs (tagad gan jau vairs tikai Veselības ministrijas struktūrvienība) nāca klajā ar nākamo humoresku jeb projektu "dzīrēm mēra laikā". Proti, sociālajā tīklā Twitter birojs šobrīd pilnā nopietnībā veic "sabiedrības aptauju", kuru diezgan skaidri definē biroja ieraksts: "Daudzkārt esam dzirdējuši ierosinājumu izveidot nozīmītes ar (nosaukumu – red.) Esmu vakcinējies pret Covid-19, ko izsniegt pēc vakcinācijas. Kāds ir jūsu viedoklis par to?"

Kas lācītim vēderā?(6)

Interesantas nianses saistībā ar cīniņu par akustiskās koncertzāles būvniecības vietu pagājušajā nedēļā atklāja LTV raidījums Kultūršoks.

Prasa finansēt pašu rīcības sekas

Rīgas apgabaltiesā 19. maijā rakstveida procesā tiks skatīta SIA Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor (bijusī Privatizācijas aģentūra, PA) prasība pret a/s Grindeks līdzīpašniekiem Kirovu Lipmanu un viņa dēlu Filipu Lipmanu par it kā viņu rīcības dēļ valstij radīto zaudējumu piedziņu saistībā ar toreizējās valdības lēmumu pārdot valsts īpašumā atlikušās Grindeks akcijas.

Vārdi un darbi(6)

Pēdējo daudzu gadu laikā nav bijusi neviena valdība un koalīcija (arī pašvaldība), kas vārdos, sevišķi pirmsvēlēšanu periodos, nebūtu akcentējusi lietas, kas ir īpaši aktuālas un arī sāpīgas parastam vidusmēra Latvijas iedzīvotājam. Ar to domāju virkni problēmjautājumu, piemēram, labi apmaksātas nodarbinātības sekmēšana reģionos, kvalitatīvas izglītības (tostarp pirmskolas) iespējas ikvienam Latvijas bērnam, kvalitatīvu un finansiāli "paceļamu" mājokļa pieejamība, un daudzas citas, vidusmēra Latvijas iedzīvotājam aktuālas lietas, kas turklāt normālā Eiropas valstī netiek uzskatīta par īpašu greznību.

Jaunas valdības aprises gaisā nejūt(8)

Par valdības un koalīcijas stabilitāti daudzo strīdu fonā Guntars Gūte sarunājas ar Jaunās Vienotības Saeimas frakcijas vadītāju Aināru Latkovski.

Pūļa imunitātes vārdā

Līdz ar vakcinēšanās iespēju atvēršanu ikvienam, visticamāk, vakcinēto cilvēku skaits sāks gana strauji pieaugt, lai arī skaidrs, ka šī vasara kopumā paies striktu ierobežojumu ēnā, ņemot vērā, ka atbilstoši Veselības ministrijas (VM) publiskotajiem datiem 9. maijā bija vakcinēti tikai 311 220 jeb 20,4% Latvijas iedzīvotāju.

Jāatgūst cilvēku uzticēšanās pašvaldībai(2)

Par iecerēm un mērķiem Rīgas pilsētas izpilddirektora amatā Guntars Gūte sarunājas ar pašreizējo uzņēmuma Latvijas valsts ceļi valdes priekšsēdētāju Jāni Langi, kurš jaunajā amatā sāks strādāt 17. maijā.

Konkurē par spīti likuma garam

Publiskas personas nepamatota iesaiste komercdarbībā var negatīvi ietekmēt konkurenci, tādējādi mazinot privāto komersantu motivāciju un iespējas veikt uzņēmējdarbību un ilgtermiņā negatīvi ietekmēt tautsaimniecības attīstību kopumā, akcentē Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji.

Privātie uzņēmēji: pašvaldību uzņēmumi kropļo konkurenci autobusu pārvadājumos

Autotransporta direkcijas (ATD) rīkotais lielais iepirkums par tiesību piešķiršanu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā ar autobusiem reģionālās nozīmes maršrutu tīklā un ar to saistītās domstarpības pēdējo nedēļu laikā īpaši aktualizējis valsts gadiem nerisināto problēmu par konkurences kropļošanu šajā nozarē, ko būtībā pretēji likumos diezgan precīzi atrunātajiem nosacījumiem aktīvi piekopj pašvaldību kapitālsabiedrības.

Arī šogad lieli ielu remonti

Rīgas domes Satiksmes departaments (SD) ir pilnībā gatavs jaunajai būvniecības sezonai galvaspilsētā, un arī visi darbi, kas bija iepauzēti, tiks sākti paredzētajā laikā, tāpat kā tiks sākta jauno projektu īstenošana, norāda SD vadītājs Vitālijs Reinbahs. ''Protams, šādi darbi prasa arī satiksmes organizācijas pagaidu izmaiņas, taču darbi, sevišķi pilsētas centra ielās, tiek plānoti tā, lai to laikā pēc iespējas mazākas neērtības izjustu rīdzinieki un pilsētas viesi neatkarīgi no tā, vai tas ir gājējs, velosipēdists, autobraucējs vai sabiedriskā transporta pasažieris,'' uzsvēra SD vadītājs.

Savelkas mākoņi virs sabiedrisko autopārvadājumu pakalpojumu godīgas konkurences principiem

Autotransporta direkcijas (ATD) 2019. gadā izsludinātā iepirkuma procedūra par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu ar autobusiem reģionālas nozīmes maršrutu tīklā nonākusi asās domstarpību krustugunīs - nozares eksperti uzsver, ka pašreizējā konkursā virkne nosacījumu un tā norise kopumā ļauj uzskatīt, ka tiek būtiski pārkāpts konkurences neitralitātes princips, faktiski – konkurence tiek kropļota, iepirkumā ļaujot piedalīties arī pašvaldību kapitālsabiedrībām, lai gan tirgū darbojas pietiekams skaits privāto komersantu.

Kārtējā vēlme sarīkot dzīres mēra laikā?

Desmit opozīcijas deputāti Saeimas prezidijā iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam sniegt paskaidrojumu par Veselības ministrijas (VM) pārraudzībā esošās kapitālsabiedrības SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) rīcību infrastruktūras attīstīšanā bez valdības saskaņojuma, kopējo problēmu un finanšu saistību izvērtējuma.

Kārtējais nepārdomātais liegums var atkal sekmēt kontrabandas pieaugumu(3)

Patlaban Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā skatīšanai otrajam lasījumam tiek diskutēti grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas citstarp paredz liegt Latvijā izplatīt tabakas izstrādājumu aizstājētproduktus (nikotīna spilventiņi, karsējamā tabaka) ar tiem pievienotu, piemēram, mentola aromātu, kā arī paredz virkni citu ierobežojumu un liegumu.

Kādi ir patiesie mērķi?(1)

Neskatoties uz daudzajiem ostu nozares ekspertu iebildumiem, satiksmes ministrs Tālis Linkaits turpina aktīvi virzīt grozījumus ostu likumā. Pēc, manuprāt, formālas plāna izskatīšanas Ostu padomē (kura, starp citu, notika tikai un vienīgi reformas kritizētāju spiediena dēļ) ministra plāna virzībai uz Saeimu koalīcijas līmenī ir dota zaļā gaisma, jo vakardienas valdības sēdē likumprojekts tika akceptēts iesniegšanai Saeimā. Nozares pārstāvji gan pauž, ka vismaz atsevišķas iebildes tomēr ņemtas vērā.