Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Guntars Gūte

Bez autoceļiem ekonomika neattīstīsies(25)

Ja valdība neatradīs naudu autoceļu finansēšanai, autoceļu būvniecības nozare var sarukt par trešdaļu, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver biedrības Latvijas Ceļu būvētājs valdes priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

Sabiedrības kacinātāji(6)

Nedēļas sākumā aktualizētā ideja no nākamā gada paaugstināt minimālo algu no pašreizējiem 430 līdz 500 eiro raisījusi plašas diskusijas gan valdības koalīcijā, gan arī uzņēmēju un darba ņēmēju aprindās. Koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejai, kurā šis jautājums pirmdien ticis apspriests, nav ne lēmējvaras, ne izpildvaras tiesību, tomēr jau uzreiz pēc komitejas sanāksmes jaunās Konservatīvās partijas (JKP) pārstāvji nāca klajā ar paziņojumu, ka sanāksmē esot iezīmējies konceptuāls atbalsts šai idejai. JKP gana optimistisko paziņojumu gan mīkstināja citi koalīcijas partneri, akcentējot, ka patiesībā nekādi lēmumi saistībā ar šo ideju nav pieņemti – ne par, ne pret.

Ne tikai pieprasīt, bet arī sniegt pretī(3)

Pilsētas attīstība jāveicina, nevis dalot cilvēkus grupās, bet cenšoties atbildēt uz jautājumu, kā cilvēks pārvietosies pilsētā, – šo domu intervijā Dienai jūnija beigās pauda arhitekts un pilsētvides aktīvists Oto Ozols, kura patiesībā arī raksturo to situāciju, kādā dzīvojam šodien Rīgā. Taču šī intervija lika padomāt mazliet vairāk – ne tikai par pilsētplānošanu kā tādu, bet arī par šīs pilsētplānošanas galveno "mērķa klientu" – cilvēkiem kopumā –, par attieksmi pret dzīvi, attieksmi pret līdzcilvēkiem. Un varbūt tieši tādēļ tā vietā, lai kopīgi meklētu risinājumus un idejas, lai radītu pilsētā vidi, kurā ērti un droši jūtas ikviens, aizvien dažādu iemeslu dēļ vairāk vai mazāk bieži teju katrs nonākam savstarpējās konfliktsituācijās.

Šuplinska: Jāmainās gan sistēmai, gan tās dalībniekiem(18)

Izglītības un zinātnes attīstības pamatā ir un būs cilvēku uzdrošināšanās un spēja savu darbu darīt interesantāk, radošāk un ilgtspējīgāk, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Arī lēmums neko nemainīt ir izvēle(11)

Pārsteidz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja Rolanda Irkļa vakar LNT rīta raidījumā 900 sekundes paustais, būtībā apgalvotais, ka aptuveni 40% mājsaimniecību joprojām nav izdarījušas nekādu izvēli elektroenerģijas atvērtā tirgus apstākļos, paliekot pie Elektrum universālā pakalpojuma (UP), uz kuru automātiski pārslēdza līdz ar tirgus atvēršanu.

Izglītību nevar pārvērtēt

Izglītošanās nekad nebeidzas – tas ir process visa mūža garumā. Taču tas lielā mērā ir atkarīgs no paša iniciatīvas un vēlmes pastāvīgi papildināt zināšanas un kompetences – spēt paskatīties tālāk par savu ikdienas rutīnu.

Pusgada patiesības mirklis(3)

Sagaidāms, ka 1. augustā tomēr stāsies spēkā grozījumi likumā Par akcīzes nodokli, kas paredz par 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tiesa gan, savdabīgs ir šā samazinājuma termiņš – līdz 2020. gada 29. februārim, vienlaikus nosakot, ka jau ar 1. martu akcīzes nodokļa likme atkal pieaugs, turklāt – sasniedzot pat lielāku likmi, nekā tā noteikta šobrīd. Proti – patlaban likme ir 1840 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, nākamos septiņus mēnešus, sākot no augusta, tā būs 1564 eiro, bet no nākamā gada 1. marta – jau 2025 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, liecina Saeimas mājaslapā lasāmā informācija par Saeimas Budžeta un finanšu komisijas galīgajam lasījumam atbalstīto attiecīgo likumprojektu.

Pūce: Vienlīdz mīļas visas pašvaldības(19)

Par pašvaldību reformu, zaļo ekonomiku kā reģionu attīstības iespēju un atkritumu problēmu risinājumiem Guntars Gūte sarunājas ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci.

Zeltiņš: Vides jomā atkāpes nepieļausim

Par Krievu salas termināļa darbības sākšanu un ostas apkaimes iedzīvotāju paustajām bažām par ogļu putēšanu Guntars Gūte sarunājas ar Rīgas brīvostas pārvaldnieku Ansi Zeltiņu.

Pilsēta mašīnām vai tomēr cilvēkiem(45)

Par kvalitatīvas pilsētvides trūkuma iemesliem un iespējām izveidot Rīgu par cilvēkiem draudzīgu un drošu pilsētu sarunā ar Guntaru Gūti stāsta arhitekts un pilsētvides aktīvists Oto Ozols.

Kontrabandas preču pircēju skaits mazinās

Neskatoties uz to, ka kontrabandas preču pircēju skaits Latvijā pēdējos gados samazinās, tas joprojām ir gana liels. Pirmajā nacionālajā kontrabandas problemātikas forumā Cīņa ar kontrabandu – izaicinājumi un panākumi pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, iepazīstinot ar 2019. un 2013. gada aptauju datu salīdzinājumu, norāda uz pozitīvu samazinājuma tendenci, taču joprojām kontrabandas pircēju skaits ir samērā liels.

Kariņa kapitālā kariņa pieteikums igauņiem?(7)

Mēdz būt ilgtspējīga valdības politika, un mēdz būt arī valdības ar īstermiņa domāšanu un attiecīgu rīcību. Diemžēl līdz ar Igaunijas lēmumu no 1. jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem izgaismojas Latvijas valdības īstermiņa domāšana. Tas, ka ieņēmumi no akcīzes nodokļa alkoholam ienes paprāvu naudu budžetā, protams, nav apstrīdams fakts un ir būtiski budžeta izdevumu pozīciju segšanai. Tomēr aizvien pārsteidz savā ziņā histēriskā valdības reakcija uz kaimiņu lēmumu, īpaši lasot epitetus, kurus šajā kontekstā pēdējās dienās lieto pat premjers Krišjānis Kariņš.

Apzināmies savu nozīmi tautsaimniecībā(9)

Par enerģētikas nākotni, viedajām tehnoloģijām un atbildīgu attieksmi pret vidi un biznesu Guntars Gūte sarunājas ar a/s Latvenergo valdes priekšsēdētāju Āri Žīguru.

Prokuratūrā iesniegums pret Jurašu(28)

Pašreizējās aktivitātes tieslietu jomā liecina par valsts nacionālo apdraudējumu, par mērķtiecīgu valsts nozagšanas mēģinājumu, sarunā ar Guntaru Gūti pauž uzņēmējs Uldis Štālbergs.

Politiskā paklupināšana?(8)

Lielāku vai mazāku, tomēr satricinājumu publiskajā telpā pagājušajā nedēļā radīja Finanšu ministrijas (FM) paziņojums, ka izglītības nozares reformu trūkuma dēļ FM pagaidām nesaskaņos Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iesniegto projektu grozījumiem pedagogu darba samaksas noteikumos, kas paredz skolotāju algu palielināšanu no šā gada 1. septembra.

Joprojām ar "otrās šķiras" produktiem(11)

Paradoksāli, taču šķiet, kopš 2017. gada, kad Slovākijas lauksaimniecības ministrs vērsās pie Eiropas Komisijas (EK) par pārtikas produktu dubultu kvalitāti, vienlaikus iepazīstinot Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomi ar salīdzinošajiem testa rezultātiem pārtikai, kas iegādāta Slovākijā, Ungārijā un citās ES valstīs, nekas šajā jomā īpaši nav mainījies, un aizvien dažādās ES valstīs tirgoto identisko pārtikas produktu kvalitāte atšķiras.

Nevajag pārspīlēt "alkotūrisma" nozīmi(9)

Igaunijas valdības lēmums no šāda gada 1. jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokļa likmi gan stiprajiem, gan vieglajiem alkoholiskajiem dzērieniem radījis savdabīgu paniku mūsu tirgotāju cunftē, kas tagad prognozē teju nacionāla mēroga traģēdiju.

Osta veicina ciešāku sadarbību ar kaimiņiem

Turpinot attīstīt Rīgas brīvostas infrastruktūru, jau tuvākajā laikā plānots uzsākt jauna satiksmes pārvada būvniecību no Tvaika ielas Sarkandaugavā uz Kundziņsalu, tādējādi atslogojot pašreizējo satiksmes pārvadu un novirzot kravas transporta satiksmi tālāk no Kundziņsalas dzīvojamās zonas.

Seniors kā budžeta bieds(15)

Kopumā nodokļu zaudējumi saistībā ar "aplokšņu" algām pagājušajā gadā lēšami 1,07 miljardu eiro apmērā, kas ir pat vairāk nekā gadu iepriekš, kad šāda veida nodokļu zaudējumi sasniedza 927,01 miljonu eiro, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķiniem, vēsta portāls Delfi un vienlaikus citē VID vadītāju Ievu Jaunzemi: "Latvijai nav dārgu derīgo izrakteņu, ko var izdevīgi pārdot, tāpēc vienīgais veids, kā segt izdevumus par veselības aprūpi, izglītību, drošību un daudzām citām vajadzībām, ir nodokļu veidā samaksātā nauda."

Jauna lapa zinātnes un biznesa sadarbībā(3)

Ar iniciatīvu Industriālais doktors iecerēts kvalitatīvi augstākā līmenī attīstīt zinātnes un biznesa sinerģiju, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Diskutabls tiesas lēmums un tiesātas prokurores vizītes(14)

Atbilstoši Dienas rīcībā esošajiem dokumentiem savulaik pazīstamais politiķis, bijušais premjera padomnieks korupcijas apkarošanas jautājumos un kristīgās vērtības sludinošais Armands Agrums, iespējams, ar viltu iegūstot Krievijas pilsones P. O. uzticēšanos, 2015. gadā kopā ar savu uzticības personu un partijas biedru Mareku Raupu īstenojis krāpšanas shēmu, kā rezultātā P. O. par it kā neizpildītām saistībām pret Panamā (ārzonā) reģistrētu uzņēmumu Rantex, S.A. zaudējusi savu īpašumu – dzīvokli Jūrmalā.

Krauklis: Pašvaldības mērogam tomēr ir nozīme(13)

Pašvaldību reformas likteni var izšķirt lēmums par ministra pielaidi valsts noslēpumam un tas, cik stabila ir valdība, Guntaram Gūtem atzīst Valkas novada mērs Vents Armands Krauklis, kurš pats reformu atbalsta.

Kārtējās "fiksās idejas" populisma vārdā(8)

Savdabīgu ideju "uzģenerējuši" trīs Saeimas deputāti no Attīstībai/Par!, kuri iesnieguši priekšlikumu paaugstināt nodokli tiem dzērieniem, kuri satur vairāk par pieciem gramiem cukura uz 100 mililitriem. Ar akcīzes nodokli jau pašlaik apliek bezalkoholiskos dzērienus, izņemot augļu un dārzeņu sulas un nektāru, dabīgos ūdeņus un minerālūdeņus, mākslīgos minerālūdeņus bez cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevas, savukārt šī jaunā ideja nozīmē, ka izmaiņas varētu skart arī sulas un mākslīgos minerālūdeņus. Taču, par laimi, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, kas šo "fikso ideju" skatīja pagājušajā nedēļā, tomēr izvēlējās saprātīgāku ceļu – pirms jautājuma tālākas skatīšanas uzklausīt Veselības ministrijas (VM) viedokli.

Neesam izglītības "ātrā ēdināšana"(46)

Augstākā izglītība visus šos gadus bijusi pabērna lomā. Nozarei kopumā finansējums attiecībā pret IKP ir pietiekami augsts, bet tas neattiecas uz augstāko izglītību, pauž Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks.

Mājiens ar mietu par vēlamo lēmumu(6)

Ja izrādīsies, ka pārmetumi Latvijas dzelzceļa valdei nav pamatoti, ministram būtu jāatkāpjas, sarunā ar Guntaru Gūti atzīst Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs.

Kontrolētā demokrātija?(26)

Politiķi ir "sapinušies meistarībā" un dod ļoti sliktu signālu gan Latvijas, gan starptautiskajai sabiedrībai. Mēs faktiski atkāpjamies no demokrātiskas valsts principiem – secina tiesībsargs Juris Jansons.

Reformēt – pārdomāti un cilvēkam vērtīgi(9)

Uzbangojusī kārtējā viedokļu sadursme starp pašvaldībām un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) par ministra Jura Pūces (AP) prezentēto administratīvi teritoriālās reformas projektu izgaismo problēmu valsts pārvaldē – akūti izteiktu nespēju visām iesaistītajām pusēm konstruktīvi diskutēt par aktuālo jautājumu. Spriežot pēc pieaugošā pašvaldību protestu apjoma pret iecerēto reformu, iespējams, ka tādā gadījumā, ja VARAM turpinās uzstājīgo idejas virzīšanu par spīti pieaugošajam revolucionārajam noskaņojumam pašvaldībās, arī šis projekts kādā brīdī iegulsies "noputējušo ieceru plauktā" un kārtējais reģionālās reformas projekts beigsies, tā arī īsti nemaz nesācies.