Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Guntars Gūte

Ražotāju viltības ar mentolu?(1)

Lai gan atbilstoši Eiropas Savienības (ES) direktīvai no šā gada 20. maija visās ES dalībvalstīs ir aizliegts tirgot ar mentolu aromatizētas cigaretes, indikācijas tirgū liecina, ka atsevišķi ražotāji ir atraduši veidu, kā, iespējams, puslegāli šo aizliegumu apiet. Tāpat sagaidāms, ka mentola cigaretes papildinās jau tā gana plašo tabakas izstrādājumu kontrabandas klāstu.

Linkaits nepakļausies Kariņa spiedienam(31)

Sen nepiedzīvotu politisku un publisku spriedzi izraisījuši maija vidū paziņotie konkursa par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu 2021.–2030. gadam rezultāti, situācijā iesaistoties pat premjeram Krišjānim Kariņam (JV), kura rīcība, kā arī komunikācijas stils ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) jau tiek raksturots kā diezgan klajš politiskais spiediens uz valdības kolēģi un nepamatota, premjera kompetencei neatbilstoša iejaukšanās publiska konkursa procedūrās.

Jau atkal? Tiešām?(8)

Lasot Ekonomikas ministrijas (EM) mājaslapā ziņu ar pompozu virsrakstu Mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamība ir šī brīža valsts prioritāte, rodas skaudra atziņa, ka jau atkal politiķi un ierēdņi izgudro, bet viņu padomnieki drukā uzsaukumus un ''gadsimta plānus'', kas nekad dzīvē netiks realizēti.

Koncertzāle kungiem vai visai sabiedrībai?(34)

​Kārtējo savdabīgo pārsteigumu sagādājusi pašreizējā koalīcija, paziņojot par akustiskās koncertzāles būvniecības ieceri pašreizējā Pasaules tirdzniecības centra (PTC) vietā. Tas, ka koncertzāle noteikti vajadzīga, ir pilnīgi neapstrīdama patiesība, tomēr ir sajūta, ka politiķi jau ierasti pašos pirmsākumos ar nepārdomātiem lēmumiem, slengā runājot, grib sačakarēt labu ideju.

Vārdi un darbi(2)

Ierasti jau gadiem valsts tautsaimniecības un sabiedrības labklājības pieauguma kontekstā valdības skandina nepieciešamību veicināt inovācijas un eksportu. Līdzīga retorika no politiķu mutēm dzirdama arī šodien, meklējot risinājumus, kā Latvijai pēc iespējas veiksmīgāk izkļūt no Covid-19 pandēmijas izraisītās globālās krīzes.

Tele2: PTAC interpretē likumu(4)

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) lēmumu apstrīdēs tiesā, Guntaram Gūtem pauž Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Fakti vai varas izmantošana?(30)

Bez jebkādas informācijas pieprasīšanas Finanšu izlūkošanas dienests (FID) divās bankās iesaldējis labdarības fonda Novum Riga Charitable Foundation (Novum Riga) līdzekļus. FID rīkojums paredz vienai no lielākajām un ilglaicīgākajām Latvijas labdarības organizācijām naudas līdzekļus iesaldēt vismaz uz 45 dienām, kas faktiski nozīmē fonda darbības apturēšanu. To laikrakstam Diena apstiprināja Novum Riga valdes loceklis Artūrs Eglītis. Fonds rīkojumu apstrīdēšot jau tuvākajā laikā.

Finanšu nozares kapitālajā remontā parādās brāķis

Aizdomas par iespējamu mēģinājumu apiet likumos noteiktās prasības, kā Diena jau vēstīja, rada SIA Pharma Invest maija sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniegtais lūgums atļaut izteikt a/s Olainfarm brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu par kopējo summu gandrīz 10 miljoni eiro. Līdz šim ilgi snaudušais uzņēmums, kas, iespējams, šajā procesā tiek izmantots kā čaulas kompānija, kopumā vēlas nopirkt 10% Olainfarm akciju, taču Dienas veiktā izpēte ļauj izteikt pieņēmumu, ka Pharma Invest nav īstais akciju gribētājs un aiz šā uzņēmuma tiek slēpta kāda cita persona.

Čaulas kompāniju izmanto biržas darījumos?(2)

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šā gada 5. maijā saņēma kāda līdz šim ilgi snauduša un nevienam īsti nezināma uzņēmuma SIA Pharma Invest iesniegumu atļaujas saņemšanai izteikt a/s Olainfarm brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu. Taču jau 26. maijā FKTK savā mājaslapā publicējusi paziņojumu, norādot, ka nosūtījusi lūgumu Pharma Invest novērst trūkumus saistībā ar brīvprātīgā akciju atpirkšanas piedāvājuma prospektā atklājamo informāciju.

Piekasīšanās sīkumiem?(3)

Domājams, ir tikai likumsakarīgi, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) lēmis kādai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) amatpersonai piemērot 100 eiro administratīvo sodu par pārkāpumiem administratīvi teritoriālās reformas informatīvās kampaņas iepirkumā.

Miljardu piesaukšana vēl negarantē veiksmi(3)

Ekonomikas ministrija (EM) pārņēmusi stafeti no Finanšu ministrijas – jau atkal tiek skaļi paziņots par miljardiem, kurus tūlīt "grūdīs" iekšā ekonomikā, lai to vispirms stabilizētu, tad (jau kārtējo reizi) to pārorientētu, bet noslēgums vispār ir sajūsmu raisošs – jau no 2023. gada Latvijā sākšoties izaugsme.

Ventspils ostā kravu kritums teju uz pusi(10)

Jaunākie dati par kravu apgrozījumu Latvijas lielākajās ostās liecina, ka visdramatiskākais apgrozījuma kritums joprojām vērojams Ventspils ostā, kur pārkrauto kravu apjoms jau otro mēnesi pēc kārtas ir par 40% mazāks nekā gadu iepriekš. Lai gan kravu apgrozījuma kritums vērojams arī Rīgas un Liepājas ostās, tomēr starpība ir ievērojami mazāka, attiecīgi kritums par 25,2% un 14,5% mazāk, salīdzinot ar kravu apgrozījumu pērn četros mēnešos.

Pētīs vispārzināmo?(6)

Finanšu ministrijas (FM) mājas lapā 14. maijā ievietota ziņa par izsludinātu projektu pieteikumu atklāto konkursu valsts pētījumu programmā Ēnu ekonomikas mazināšana valsts ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai. Konkursam pieejamais kopējais piešķirtais valsts budžeta finansējums ir 251 536 eiro 24 mēnešu periodam.

Nesagraut jau esošo sistēmu(1)

Publiskotais auditorkompānijas Ernst & Young veiktais SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) darbības audita slēdziens, ka Rīgas domes līdzdalība RNP nav lietderīga un būtu jāizbeidz, uzjundīja plašu rezonansi, īpaši ņemot vērā daudzos skandālus, kas saistīti ar RNP darbību un šā uzņēmuma pārvaldību. Taču šobrīd ir visai pāragri prognozēt, vai RNP tiks pakāpeniski virzīts uz likvidāciju, nododot tā apsaimniekotos īpašumus privātajiem tirgus dalībniekiem, vai arī tiks lemts par RNP daļēju vai pilnīgu privatizāciju.

Mazāk rindu un zemākas cenas(2)

Par telemedicīnu kā efektīvu alternatīvu klātienes vizītēm pie ārstiem un mehānismu medicīnas pakalpojumu eksporta pieauguma sekmēšanai Guntars Gūte sarunājas ar SIA Telemedicine rīkotājdirektoru Edgaru Grantu.

Spriedzi palielina informācijas trūkums(11)

Nenoliedzami pašreizējā situācija pasaulē ir pārsteigusi nesagatavotu ikvienu neatkarīgi no viņa nodarbošanās, izglītības un turības līmeņa. Un arī reaģējošās stratēģijas un rīcības, lai izkārpītos no krīzes, teju katrā valstī un uzņēmumā ir atšķirīgas kaut vai tāpēc, ka nevienam nav skaidrs, kā attīstīsies vīrusa izplatība, kas ir tiešais un patlaban būtībā noteicošais iemesls ekonomiskās krīzes attīstībai. Turklāt, šķiet, nevienā ekonomikas grāmatā nav aprakstīta īstā recepte. Un tieši tādēļ šis ir vēl jo lielāks izaicinājums tiem, kuri šajā laikā vada valstis.

Fizisko vizīti aizstāj digitālā vide

Par e-adreses perspektīvu Guntars Gūte sarunājas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Publisko pakalpojumu departamenta Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītāju Margaritu Krišlauku.

Uzņēmēji neprasa bezmaksas dāvanas(8)

Valstij šobrīd svarīgi dot skaidrus signālus uzņēmējiem par to, kas tautsaimniecību sagaida pēc pusgada, sarunā ar Guntaru Gūti akcentē advokātu biroja Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus.

Gan grūtības, gan jaunas iespējas

Par loģistikas biznesa izaicinājumiem un pārmaiņām, kā arī gaidāmajām tendencēm tirdzniecībā pēc krīzes pārdzīvošanas Guntars Gūte sarunājas ar Carlsberg Baltic loģistikas direktoru Baltijas valstīs Edgaru Bērziņu.

Ir plāns pandēmijas ieilgšanas gadījumam?(12)

Pēdējo pāris mēnešu laikā Covid-19 ir teju vienīgā galvenā tēma publiskajā telpā. Tas savā ziņā sāk nogurdināt gan ar informācijas viendabību, gan ikdienas pelēcību. Diemžēl ekspertu prognozes tuvākajai nākotnei, maigi sakot, nav visai iepriecinošas. Tam ir vairāki iemesli.

Farmaceitam lielāks konsultāciju darbs(1)

Par mazo aptieku lomu pacientu veselības nodrošināšanā un biznesa riskiem Guntars Gūte sarunājas ar individuālo aptieku sabiedriskās organizācijas Aptieku biedrība valdes priekšsēdētāju, farmaceiti Agnesi Riteni.

Rokas jāmazgā ne tikai pandēmijas laikā(2)

Par Covid-19 ietekmi uz sabiedrības veselību un ekonomiku, kā arī valdības attieksmi pret mediķiem Guntars Gūte sarunājas ar anesteziologu, reanimatologu, Latvijas Ārstu biedrības valdes locekli Robertu Fūrmani.

Nesadomāties sevi par pasaules kungiem(26)

Tas, cik savā ziņā haotiski valdība maina jeb, viņu valodā runājot, "pilnveido, papildina un uzlabo" biznesa un iedzīvotāju tā sauktā atbalsta procesa nosacījumus, jau vien norāda, ka pie varas esošie politiķi un daļa ierēdņu savu pietiekami lielo algu tā īsti neatpelna.

Ar mazumiņu palīdzēt maksimāli

Par mediju atbalstam valdības atvēlētā finansējuma potenciālo saņēmēju loka izvēles kritērijiem un apjomu Guntars Gūte sarunājas ar Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītāju Kristeru Pļešakovu.