Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Rīgas ostā būtiski kāpis pārkrauto labības produktu un dažādu kokmateriālu produktu apjoms

Šī gada pirmajā ceturksnī no Rīgas brīvostas nosūtīts 583,8 tūkst. tonnu labības un labības produktu, kas ir par 65,1% vairāk nekā 2019. gada pirmajā ceturksnī, un tas ir lielākais apgrozījuma kāpums starp visiem ostā pārkrauto kravu veidiem. Gandrīz pusi jeb 271,1 tūkst. tonnu no visa apjoma Rīgas ostas termināļi eksportējuši tieši martā – laikā, kad visā pasaulē uzliesmojusi Covid-19 epidēmija, turklāt viss šis apjoms ir Latvijā izaudzētā labība, informē Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve Liene Ozola.

Pirmajos trīs mēnešos kuģi ar labības kravām no Rīgas devušies uz 13 dažādu pasaules valstu ostām. Puse no visām graudu kravām nonāca Nigērijā, bet labība nosūtīta arī uz Turciju, Dienvidāfriku, Sudānu, Libānu, Ēģipti un ostām Eiropas valstīs.

Pēc apjoma lielākais pārkrauto kravu veids šī gada pirmajā ceturksnī Rīgas ostā bija kokmateriālu kravas, kas veidoja gandrīz ceturto daļu (24%) no ostas kravu portfeļa, kas turklāt gandrīz pilnā apmērā ir vietējās izcelsmes eksporta produkcija. Pirmajos trīs mēnešos no ostas nosūtīts 1,5 milj.t. dažādu kokmateriālu, kas pārsniedz aizvadītā gada rādītājus (+0,9%).  Šogad ievērojami audzis no ostas nosūtīto granulu (+9,4%), šķeldas (+30,4%) un zāģmateriālu (+90,7%) apjoms. Vienlaikus krītoties pieprasījumam, samazinājies apaļkoku eksports, kas samazinājies par 27,9%. Kuģi kokmateriālu kravas no Rīgas nogādājuši 14 dažādu valstu ostās, lielāko daļa kravu nogādājot uz Lielbritāniju (37% no kopapjoma), Zviedriju un Dāniju, kas tradicionāli ir lielākie Latvijas kokmateriālu eksporta tirgi.

"Martā pārkrautais rekordaugstais labības produktu apjoms bija 100% Latvijā izaudzēta labība. Lielo apgrozījumu marta mēnesī skaidrojam ar augstu pieprasījumu un labo cenu labības tirgū. Pārdevēji centās izmantot labo tirgus konjunktūru un pārdot labības krājumus, kas savukārt atspoguļojas labības eksporta apjomos un termināļa pārkraušanas rādītājos. Vienlaikus mēs jau esam sākuši gatavoties nākamajai sezonai, cerot, ka pēc maigās ziemas, Latvijā atkal būs laba labības raža," uzsver Rīgas ostas lielākā labības produktu termināļa SIA Alpha osta komercdirektors Valērijs Fjodorovs, kura vadītajā terminālī ikdienā pārkrauj gan Latvijas ražotāju produkciju, gan arī tranzītkravas no Lietuvas un Krievijas.

Arī Rīgas ostas terminālī Port Mīlgrāvis pārkrautā labība gandrīz pilnībā ir vietējo Latvijas ražotāju produkcija. "Kamēr vien Latvijas zemnieki audzēs graudus, Rīgas ostas termināļos pārkrautās labības apjoms saglabāsies augstā līmenī. Kopējais labības kravu apgrozījuma pieaugumu ir saistīts arī ar veiktajiem ieguldījumiem ostas termināļu infrastruktūras attīstībā, kas dod iespēju nodrošināt ātrāku un efektīvāku kuģu apkalpošanu, kravu apstrādi un kravu uzglabāšanas jaudas palielināšanu," norāda otra lielākā Rīgas ostas labības produktu termināļa SIA Port Milgravis izpilddirektors Aleksandrs Bovtrukevičs.

"Pēdējo gadu laikā esam izbūvējuši sešas jaunas graudu noliktavas, plānojam arī trīs noliktavu būvniecību, tāpat iecerēta vēl vienas piestātnes rekonstrukcija, lai nākotnē graudu pārkraušanas apjomus varētu vēl pieaudzēt," stāsta Bovtrukevičs.

Eksperti norāda, ka labības produktu pastiprinātais pieprasījums un augstās cenas visticamāk ir Covid-19 izraisītās krīzes efekts – labības importētājvalstis, kurās labības produktus nesaražo pietiekamā apjomā, sāk iepirkt labību un veidot rezerves, iespējams, baidoties no gaidāmās labības izvešanas ierobežojumu ieviešanas labības eksportētājvalstīs, skaidro Ozola.

Kopā martā Rīgas ostā, ievērojot stingrus drošības pasākumus, lai pasargātu ostas darbiniekus no inficēšanas riskiem, pieņemti un apkalpoti 272 tirdzniecības kuģi, kopā pārkrauts 2,35 miljonu tonnu dažādu kravu, tādējādi marts uzskatāms par šī gada veiksmīgāko mēnesi kravu pārvadājumos Rīgas ostā.

Kravu plūsma norit gan ar jūras pārvadājumiem, gan pa sauszemi, izmantojot autotransportu un dzelzceļu martā Rīgas ostā, saņemot un nosūtot kravas, apkalpotas 45,1 tūkstoši autotransporta vienības un 14,4 tūkst. dzelzceļa vagoni, norāda Ozola.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas