Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Šogad pieaudzis dažādos noziegumos cietušo bērnu skaits

Šogad sešu mēnešu laikā noziegumos cietis 281 bērns, kas tas ir par 55 vairāk nekā šajā laika posmā pērn, pirmdien žurnālistiem klāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.Visbiežāk bērni cietuši ar tikumību un dzimumneaizskaramību saistītos noziegumos - tie ir 32,4% gadījumu.

26,3% gadījumu bērni cietuši noziegumos, kas saistīti ar mantisko nodarījumu, bet 24,5% - ar cietsirdību un vardarbību."Jo bērns kļūst lielāks, jo palielinās risks kļūt par cietušo. Analizējot vietas, kurās bērns kļūst par cietušo, esam secinājuši, ka visbiežāk tas ir bērna dzīvesvietā, nedaudz mazāk gadījumu ir uz ielas jeb sabiedriskā vietā, kā arī mācību iestādēs," sacīja Velšs.Viņš apliecināja, ka viss, kas saistīts ar bērnu tiesībām un interesēm, ir primārs. Jebkurš kriminālprocess, kur iesaistīts bērns, ir prioritāte Valsts policijas iecirkņa līmenī.Velšs piekrīt, ka ir nepilnības cietušu bērnu nopratināšanas jomā, un tās būtu jānovērš, tomēr viņš aicina saprast, ka ir dažādi kriminālprocesi un dažādas situācijas, un kriminālprocesa izmeklētājs un virzītājs izvēlas, kas bērnam ir vislabākais. Viņi ir tie, kuri primāri izvērtē, kāda būs bērna labākā pratināšanas vieta, taktika un laiks, skaidroja likumsargs.Tiesībsargs, veicot situācijas izpēti par cietušu bērnu nopratināšanas procesu Latvijā, atklājis vairākas problēmas, kas var izraisīt bērnu atkārtotu traumēšanu un neļaut iegūt kvalitatīvus pierādījumus noziegumu atklāšanai. Veicot Valsts policijas reģionālo pārvalžu aptauju, Tiesībsarga biroja eksperti konstatējuši, ka nepilngadīgās personas tiek nopratinātas bērniem nepiemērotās telpās, nav vienotas, konsekventas, bērna labākajās interesēs balstītas sistēmas psihologa iesaistei, turklāt bērnu nopratināšanas gadījumu uzskaite ir nepilnīga.Velšs piekrīt, ka mūsdienās policijas iecirknis Latvijā nav labākā vieta, kur cietušo bērnu nopratināt. Tomēr viņš atgādināja, ka šai problēmai jau 2013.gadā valstiskā līmenī tikusi pievērsta uzmanība, valdībā apstiprinot bērnu noziedzības novēršanas stratēģiju 2013.-2019.gadam. Tika aprēķināts, ka nepieciešami vairāk nekā 300 000 eiro, lai labiekārtotu un aprīkotu speciālas telpas, kur varētu notikt dažādu kategoriju cietušo pratināšana. Nauda šim mērķim līdz šim nav piešķirta, taču, ja tā būtu atvēlēta, tad līdz 2019.gadam būtu aprīkotas un visām prasībām atbilstu 27 pratināšanas telpas.Jau ziņots, viens no risinājumiem situācijas uzlabošanai būtu izveidot Bērna māju - ambulatoru atbalsta centru seksuālās vardarbības upuriem. Bērna māja būtu vieta, kur bērna pratināšanu veic kvalificēts profesionālis un visi nepieciešamie speciālisti pieejami vienuviet.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pārāk daudz "varbūt" par mācību gadu(3)

Jau tagad jābūt rīcības modeļiem par attālinātu vai klātienes darbu jaunajā mācību gadā – intervijā Romānam Meļņikam akcentē Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas