To pašu, kuru tik spilgti savā darbā Trīs vīri laivā apraksta Dž. K. Džeroms. Sautējumā tika likts viss, jo „īru sautējums ir izdevīgs galvenokārt tāpēc, ka palīdz atbrīvot saimniecību no visiem atlikumiem!” Pat suns Montmorensijs bija gatavs dot savu artava sautējuma tapšanā, atnesot nomedītu ūdensžurku.
Oriģinālajā īru sautējumā, ko var nobaudīt teju katrā vietējā ēstuvē, ūdensžurkas nav. Taču neiztrūkstošās sastāvdaļas ir jēra gaļa, kartupeļu, burkāni un Guinness alus, kurā šis virums ticis sautēts. Tas, ko saņemsiet, liks atcerēties bērnību laukos – uz šķīvja ir kaut kas starp cūkēdienu un bērna pirmajiem mēģinājumiem pagatavot zupu: pelēka, neglīta, pabiezas konsistences pļura ar burkānu un kartupeļu gabaliem. Taču – neskatiet īru sautējumu pēc krāsas, baudiet garšu, un tā patiesi ir izcila un sātīga.
Vai īru alus putās patiešām nenogrimst piecsantīmnieks? Kas īriem ir maizes vietā? Kā atšķirt īru kafiju no alus? Kāds ēdiens liek aiz sajūsmas apraudāties? Kā iegūt īru viskija degustatora sertifikātu? Kas kopīgs vīnam un viskijam? Kādēļ īri krāso durvis košās krāsās? Lasiet drukāto versiju un uzziniet!