Kad pirms vairāk nekā 20 gadiem uzreiz pēc universitātes diploma saņemšanas devos uz Austriju, ne prātā nenāca, ka tas būs uz palikšanu. Piedāvājums pastrādāt ģimenē par auklīti trīs mēnešus kalnu ciematiņā netālu no romantiskās Zalcburgas likās vilinošs, jāatzīst, man šeit patīk joprojām! Pēc Latvijas ēdieniem ikdienā īpašu nostalģiju neizjūtu, taču daži man ir iegūluši atmiņā vēl no tālajiem padomju laikiem. Tie ir tādi pavisam vienkārši ēdnīcas ēdieni un maltītes no skolas virtuves, piemēram, griķi ar sviestu, gulašs, stroganovs, aknu plācenīši un biezpiena sacepums. Taču šie divi – kaut kā jo īpaši mīļi.
Biezpiena klimpiņas
Tipisks manas bērnības skolas virtuves ēdiens, kuru šodienas kafejnīcu ēdienkartēs neatrast. Varbūt vienīgi tajās pašās skolu ēdnīcās, vai arī – jāgatavo pašiem! Patiesībā Austrijā to paveikt ir diezgan grūti, jo tāda "latviešu biezpiena" te nav, tāpēc es to reizi pa reizei pagatavoju pati no Alpu gotiņu piena.
30 minūšu
4 porcijas
viegli
Vajadzēs:
- 500 g biezpiena
- 2 olas
- 30 g sviesta
- 3 ēd. k. cukura
- sāli
- aptuveni 1 glāzi miltu
Gatavošana:
1. Viss ļoti vienkārši un ātri. Uzliek vārīties katliņu ar ūdeni, kam pievienots sāls, un, kamēr ūdens uzvārās, sagatavo klimpiņu mīklu.
2. Liek bļodā biezpienu, izspaida to ar dakšiņu un pievieno olas, cukuru, sāli. Uz nelielas uguns izkausē sviestu, mazliet padzesē, lai nesarecina olas, un arī pievieno biezpiena masai. Pēc tam berklāt miltus un maisa mīklu, līdz tā ir tik bieza, ka var izņemt no bļodas un uz iemiltotas virsmas savelt apmēram 2 cm biezā rullī, ko mazliet saplacina un ar nazi sagriež 2 3 cm garos gabalos. Miltu daudzums ir aptuvens, jo katrreiz sanāk mazliet citādi.
3. Klimpas liek rāmi virstošā sālsūdenī, pagaida, līdz tās uzpeld, un vēl pavāra apmēram minūti. Tad ar putu karoti ceļ ārā, liek uz šķīvja un pasniedz – manā variantā ar pārlietu kausētu sviestu un sakapātu baziliku, bet citiem patīk ar skābu krējumu vai pat ievārījumu un cukuru ar kanēli.
Sātīgais sacepums
Kartupeļu sacepumu mamma mājās Latvijā parasti cepa uz svētkiem, talkas dienās un vienmēr uz 1. septembri, tāpēc šo arī varu saukt par skolas laika garšu. Dažreiz ar gaļu, dažreiz bez, bet pa virsu kaisīja biezpienu. Šeit, Austrijā, ir dažādi sieri, ar kuriem sacepumam vienmēr var iedot jaunu garšu. Mans iecienītākais siers sacepumos – un to var nopirkt arī Latvijā – ir cietais siers Gruyere, izcili labi kūstošs ar riekstaini pikantu garšu. Tad nu ņemiet par labu – mans latviskais kartupeļu sacepums Austrijā ar kraukšķīgu Šveices siera cepuri.
90 minūšu
4 personām
viegli
Vajadzēs:
- 1 sīpolu
- 300 g liesas maltās gaļas
maltu kumīnu, paprikas pulveri, maltus melnos piparus, sāli
- 1 ēd. k. tomātu pastas
- 500 g kartupeļu
- piciņu sviesta
- 1 ķiploka daivu
- 250 g piena un saldā krējuma maisījuma
- muskatriekstu
- 70 g siera
- pēc vēlēšanās var papildināt ar olīvām, kaperiem un timiānu
Gatavošana:
1. Sīpolu nomizo, sagriež gabaliņos un apcep pannā sakarsētos taukos vai sviestā. Pievieno malto gaļu, sacep kopā ar sīpoliem un bagātina garšu ar kumīnu (vai ķimenēm, ja labāk tīk), paprikas pulveri, pipariem un sāli. Pieliek kārtīgu karoti tomātu pastas, pielej mazliet ūdens un ļauj gaļai sasautēties, līdz ūdens reducējas un tā kļūst par sulīgu, brūnīgi sarkanīgu, mazliet pikantu gaļas masu.
2. Kartupeļus nomizo un sagriež ļoti plānās šķēlēs.
3. Cepamformu vai manā gadījumā cepeškrāsnij piemērotu pannu ieziež ar sviestu un ieberzē ar pārgrieztu ķiplokdaivu. Tad apakšu zvīņveidīgi izliek ar kartupeļu šķēlītēm, pāri kārto gaļas masu, tad atkal kartupeļus, tā vairākas reizes, augšpusē nobeidzot ar kartupeļiem.
4. Sajauc apmēram vienādās daļās saldo krējumu un pienu, pierīvē muskatriekstu un pieber sāli. Maisījumu pārlej kartupeļiem, lai gandrīz nosedz, pārklāj formai alumīnija foliju un cep krāsnī 200 grādos apmēram stundu. Uz cepšanas beigām izceļ sacepumu no krāsns, noņem foliju, pārkaisa sarīvētu sieru un cep vēl 10 minūtes, līdz virsiņa smuki apbrūnē. Pasniedz siltu, bet vispār nav ne vainas arī atdzisušam.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
Bodegas Faustino ir viena no prestižākajām vīna kompānijām, ko pārvalda viena ģimene.
Kompānija tiek dibināta 1861. gadā. Bodegas Faustino ir atpazīstams ar Gran Reserva vīniem, kas ir iemantojuši Pasaules slavu un līdera lomu no Rioja reģiona, Spānijā.
Boudegas Faustino vīniem ir internacionāla reputācija, kas liecina par izcilas kvalitātes vīnu.
Vīna darītavai pieder 650 hektāri vīna dārzu, kam ir vairāk kā 150 gadus sena vēsture un tradīcijas.
Šo vīnu iesakām pie sātīgā sacepuma.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.