Rīgā +22 °C
Pirmdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

Latvijas basketbolistes sagrauj Somiju un piekto reizi pēc kārtas spēlēs EČ finālturnīrā

Latvijas sieviešu basketbola izlase pēdējā 2013. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra E grupas spēlē trešdien Rīgā ar 80:47 pārliecinoši uzveica Somiju, tādējādi iegūstot ceļazīmi uz finālturnīru, jo Itālijas izlase vēlajā spēlē ar 68:61  pārspēja Grieķiju. Fantastisku spēli aizvadīja Latvijas centra spēlētāja Zane Tamane, kuras rēķinā 16 punkti, 24 atlēkušās bumbas un četras rezultatīvas piespēles, bet Kristīnei Kārkliņai 15 punkti.

Jau no pirmajām minūtēm spēle iesākās rezultatīvi un īpaši veiksmīgi spēlēja latvietes. Pirmajā ceturtdaļā Kristīne Kārkliņa guva 12 punktus, bet Latvija izvirzījās vadībā ar 30:17.

Otrajā spēles daļā Latvijas basketbolistes turpināja spēlēt ļoti aktīvi. Cīņas gaita nemainījās, mājinieču pārsvars turpināja augt, bet vairs ne tik pārliecinoši. Pēc pirmā puslaika viņas atradās vadībā ar 46:29.

Trešās ceturtdaļas pirmajās minūtēs turpināja izpausties Latvijas izlases pārākums, pārsvaram uz tablo pārsniedzot 20 punktu robežu (Anda Eibele ar precīzu pustālo metienu sasniedza pat +24 - 55:31). Skanot 3.ceturtdaļas beigu sirēnai, latvietēm jau +26 (62:36).

Pēdējās desmit minūtēs ar Lienes Jansones un Tamanes pūlēm ātri iegūts jau 30 punktu pārsvars, kas tikai pieauga, vienubrīd sasniedzot pat +38. Līdz mača beigām Somija gan dažus punktus atguva, tomēr šaubas par latviešu pārākumu neradās nevienam - 80:47. Izdevās salda atriebība par Līgo vakarā Somijā ciesto neveiksmi (62:65), kas pārtrauca latviešu veiksmīgo skrējienu kvalifikācijas turnīra sākumā, kad izdevās izcīnīt uzvaras pirmajos trīs mačos.

Tamanes 24 izcīnītas bumbas zem groziem ir jauns rekords Latvijas izlases oficiālajās spēlēs. Zane kopumā nospēlēja nepilnas 27 minūtes, gūstot vēl arī 16 punktus. Kārkliņas rēķinā 15, komandas kapteinei Janosnei 12 punkti, bet Sabīne Niedola guva 10 un vēl izcīnīja septiņas atlēkušās bumbas. Laukumā Latvijai devās visas 12 mačam pieteiktās spēlētājas, turklāt bez punktu guvuma palika vienīgi Santa Dreimane, kurai nepilnās piecās minūtēs divas atlēkušās bumbas.

Latvietes precīzas un agresīvas zem groziem

Latvijas izlase ārkārtīgi pārliecinoši uzvarēja cīņu zem groza, izcīnot par 20 atlēkušajām bumbām vairāk (52:32), turklāt Somijas pustālo metienu procents bija tuvu katastrofai - 25,6% jeb realizēti tikai 11 no 43 mēģinājumiem. Latvietis lika pretī snaipera cienīgu precizitāti no pustālās distances - precīzi 30 no 52 raidījumiem jeb 57,7%.

Paldies pašām un Itālijai

Par spīti pārliecinošajai uzvarai, Latvijas izlasei vēl bija jāsagaida grieķiešu klupiens pret Itāliju - un tas patiešām notika! Itālijas izlase uzvarēja ar 68:61, nodrošinot vietu finālturnīrā gan sev, gan latvietēm. Lai gan Grieķija vēl teorētiski var panākt identisku uzvaru-zaudējumu attiecību kā Latvijai (5-3), divu spēļu summā latvietes bija pārākas pār grieķietēm. Pārliecinošā Aigara Neripa vadītās komandas uzvara Rīgā (63:46) izrādījusies viena no atslēgas spēlēm ceļā uz finālturnīra sasniegšanu.

Latvijas sieviešu basketbola izlase EČ finālturnīrā spēlēs piekto reizi pēc kārtas un sesto pēc neatkarības atjaunošanas. Iepriekš labākais sasniegums ir 2007.gada izcīnītā 4.vieta, bet pērn Latvijas dāmas ieņēma 8.pozīciju.