Ceturtdiena, 17. oktobris
Karīna, Gaits

Spānijas futbolisti pirmo reizi izcīnījuši Pasaules kausu

Eiropas čempioni Spānijas valstsvienības futbolisti pirmo reizi kļuvuši arī par Pasaules kausa ieguvējiem. Finālturnīra izšķirošajā spēlē Johannesburgā viņi ar 1:0 (0:0) papildlaikā pārspēja Nīderlandes izlasi. Izšķirošos vārtus četras minūtes līdz pagarinājuma beigām guva Andress Injesta.

Forlans atzīts par finālturnīra vērtīgāko spēlētāju, Milleram tiek Zelta futbolzābaks

Īsi pirms spēles sākuma stadionā notika starpgadījums – laukumā izskrēja kāds līdzjutējs, kurš centās pieskarties uz postamenta novietotā Pasaules kausa. Drošības spēku pārstāvji viņu ātri vien sagūstīja.

Salīdzinājumā ar pusfināla spēlēm Spānijas pamatsastāvā izmaiņu nebija (atkal malā palika Fernando Toress), bet Nīderlandes izlases galvenais treneris Berts van Marvijks Bulahruza un de Zēva vietā laukumā sūtīja van der Vīlu un de Jongu.

Cīņas sākumā krietni aktīvāki bija Spānijas futbolisti, un jau ceturtajā minūtē viņi izveidoja pirmo vārtu gūšanas situāciju. Pēc brīvsitiena izspēles Ramoss izdarīja patālu sitienu ar galvu, taču teicami nospēlēja Nīderlandes izlases vārtsargs Stekelenburgs.

Dažas minūtes vēlāk Ramoss bija vēl vienas bīstamas epizodes epicentrā, taču šoreiz viņa sitienu bloķēja nīderlandiešu aizsargs. Savukārt Viljas sitiens vēl pēc mirkļa bija mazliet neprecīzs. Pretinieki pirmajās 15 minūtēs atbildēja tikai ar Kuita tālsitienu, kas Kasiljasam problēmas neradīja.

Iespaidu par spēli pirmā puslaika vidū pabojāja vairākas epizodes, kurās futbolisti ļoti asi nospēlēja pret sāncenšiem, un galvenais tiesnesis Vebs dažu minūšu laikā parādīja piecas dzeltenās kartītes. Izturējuši Spānijas izlases pirmo spiedienu, Nīderlandes futbolisti pamazām arvien biežāk viesojās pretinieku laukuma pusē, taču kopumā spēle bija diezgan saraustīta un praktiski bez sitieniem pa vārtiem.

Tikai jau pirmā puslaika kompensācijas laikā Kasiljesa modrību ar savu firmas sitienu ar kreiso kāju pārbaudīja Robens – spāņu vārtsargs “izvilka” bumbu no vārtu apakšējā stūra.

Pēc pārtraukuma spēle atsākās nedaudz interesantāk. Pēc stūra sitiena pie Nīderlandes vārtiem Pujols ar galvu atspēlēja bumbu Kapdeviljam, taču viņam sitiens no vārtu priekšas neizdevās. Arī nīderlandieši atbildēja ar pāris “pusmomentiem”.

Pēc pārtraukuma spēle atsākās nedaudz interesantāk. Pēc stūra sitiena pie Nīderlandes vārtiem Pujols ar galvu atspēlēja bumbu Kapdeviljam, taču viņam sitiens no vārtu priekšas neizdevās. Arī nīderlandieši atbildēja ar pāris “pusmomentiem”. 63.minūtē līdz tam reālākā vārtu gūšanas iespēja bija “oranžajiem”. Saņēmis lielisku partnera piespēli, viens pret Kasiljasu izskrēja Robens, taču spāņu vārtsargs ar kājām prāta atsist bumbu un izglāba savu komandu.

Septiņas minūtes vēlāk gandrīz tikpat labs moments bija pie otriem vārtiem, taču Viljas sitienu pēdējā brīdī patraucēja viens no nīderlandiešu aizsargiem. Bet vēl pēc septiņām minūtēm pēc stūra sitiena neviena netraucētais Ramoss ar galvu sita pāri vārtiem. Pamatlaika izskaņā iniciatīva piederēja spāņiem, un līdz tam ļoti organizētajai Nīderlandes izlases aizsardzībai arvien grūtāk nācās apturēt viņu uzbrukumus.

Nīderlandiešiem labākā iespēja bija sešas minūtes līdz beigām, kad spāņiem uz noteikumu pārkāpuma robežas izdevās izjaukt vēl vienu Robena izrāvienu viens pret vienu.

Pagarinājumā turpinājās otrā puslaika galotnē vērotā aina. Spānijas izlasei piederēja teritoriāls pārsvars, nīderlandieši gaidīja iespējas pretuzbrukumos. Piektajā minūtē viens pret vārtsargu nonāca uzmainītais Favregass, taču viņa sitienu ar kāju atvairīja Stekelenburgs. Jau nepilnu minūti vēlāk Matijsens ar galvu raidīja bumbu mazliet garām Kasiljesa sargātajam cietoksnim. Līdz pirmā perioda beigām vēl divas labas iespējas palaida garām Injesta, Navass un Favregass.

11 minūtes līdz papildlaika beigām “oranžie” palika mazākumā – otro brīdinājumu izpelnījās Heitinga. Un, iespējams, šis izrādījās lūzuma brīdis spēlē. Septiņas minūtes vēlāk pēc teicamas Favregasa piespēles viens pret Stekelenburgu nonāca Injesta un neatvairāmi sita vārtu stūrī – 1:0. Nīderlandes futbolistu izmisīgie centieni atspēlēties palika bez rezultāta.

Ne vienai, ne otrai komanda Pasaules kausu iegūt savā īpašumā vēl nebija izdevies ne reizi. Nīderlandieši 1974.un 1978.gadā spēlēja finālā, taču piedzīvoja zaudējumus. Savukārt pašreizējie Eiropas čempioni spāņi izšķirošajā cīņā piedalījās pirmo reizi.

Līdzšinējās deviņās savstarpējās spēlēs katra izlase bija izcīnījusi pa četrām uzvarām, viens mačs beidzies neizšķirti. Vairums ekspertu pirms fināla prognozēja Spānijas futbolistu uzvaru, par viņiem “nobalsoja” arī pasaules slavu ieguvušais astoņkājis Pauls.

Starptautiskā Futbola federācija paziņojusi, ka finālspēles televīzijas auditorija pārsniedz iepriekšējā turnīra fināla radītājus, kad tā bija 700 miljonus cilvēku.

Pasaules kausa izcīņa, fināls

Nīderlande – Spānija 0:1 (0:0, 0:0)

Vārti: Injesta (116.)
Brīdinājumi: van Persijs, van Bommels, de Jongs, van Bronkhorsts, Heitinga, Robens, van der Vīls – Pujols, Ramoss, Kapdevilja, Injesta, Ksavi
Noraidījums: Heitinga (109.)
Statistika: sitieni pa vārtiem (vārtos) - 13 (5) : 18 (6), pārkāpumi - 28:19, stūra sitieni 6:8, bumbas kontrole - 44% : 56%

Nīderlande: Stekelenburgs, van der Vīls, Heitinga, Matijsens, van Bronkhorsts (Brāfheids, 105.), Kuits (Elija, 71.), van Bommels, Sneiders, de Jongs (van der Vārts, 99.), Robens, van Persijs
Spānija: Kasiljass, Ramoss, Pikē, Pujols, Kapdevilja, Alonso (Favregass, 87.), Ksavi, Injesta, Busketss, Pedro (Navass, 60.), Vilja (Toress, 106.)
Galvenais tiesnesis: Hovards Vebs (Anglija)