Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -4 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 5. janvāris
Sīmanis, Zintis

Microsoft pētījums rāda, ka interneta lietotāji vēl joprojām izturas vieglprātīgi pret drošību globālajā tīmeklī

Šodien, gadskārtējā Drošāka interneta dienā, Microsoft publisko savu ikgadējo Globālo datu drošības indeksu 2013 (Microsoft Computing Safety Index, MCSI). Indekss rāda, ka 55 procenti aptaujāto iedzīvotāju saskaras ar dažādiem riskiem internetā, tomēr tikai viena trešā daļa no visiem respondentiem veic drošības pasākumus savu datu labākai aizsardzībai. Šogad indeksā iekļauts arī mobilo ierīču drošības apskats, atklājot, ka 72 procenti respondentu neveic regulārus programmatūras atjauninājumus mobilajām ierīcēm, tādējādi apdraudot savu datu drošību.

Globālais indekss norāda, ka, neskatoties uz dažādiem riskiem, datoru lietotāju paradumi nav mainījušies. Lietotāji nepievērš pietiekamu uzmanību informācijas drošībai ne stacionārajos datoros, ne dažādās mobilajās ierīcēs.

„Mobilajās ierīcēs mēs bieži vien glabājam tikpat daudz, ja ne vairāk personīgās informācijas kā datorā mājās. Tas padara mobilās ierīces pievilcīgas noziedzniekiem,” komentē Ēriks Eglītis, Microsoft Latvia vadītājs. ”Microsoft pētījums parāda, ka drošības ievērošanai būtu jākļūst par ieradumu neatkarīgi no tā, kur vai kā lietotājs piekļūst internetam. Tā iespējams pašam sevi pasargāt no kļūšanas par nozieguma upuri.”

Arī Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja, atzīst, ka datorlietotāji vēl arvien nepietiekami apzinās drošības riskus internetā: „Virtuālajā vidē, tieši tāpat kā ārpus tās, ir svarīgi nodrošināt mūsu un mūsu tuvinieku fizisko un emocionālo drošību. Tomēr bieži vien mēs to neapzināmies, vai arī vienkārši neprotam sevi pasargāt. Tieši tāpēc ir svarīgi gan turpināt skaidrot cilvēkiem iespējamos riskus, gan arī palīdzēt viņiem iemācīties rīkoties piesardzīgi un izmantot tehnoloģiju rīkus sevis pasargāšanai. Arī tehnoloģiju kompānijām ir jāuzņemas daļa atbildības par sabiedrības izglītošanu šajos jautājumos.”

Microsoft savā pētījumā norāda, ka 47 procenti respondentu satraucas par paroļu un kontu informācijas iespējamo zādzību, savukārt 33 procenti atzīst, ka lieto tikai tās mājas lapas, par kuru drošību ir pārliecināti. Pētījums arī vienlaikus parāda, ka tikai nedaudz vairāk kā puse (53 procenti) respondentu lieto pretvīrusu programmas. 45 procentus aptaujas dalībnieku satrauc identitātes zādzības iespējamība, tomēr tikai 34 procenti lieto PIN kodus mobilo ierīču atslēgšanai un tikai 38 procenti interesējas par jaunākajām datu drošības iespējām.

Globālajā pētījumā aptaujāti vairāk kā 10 tūkstoši datoru, viedtelefonu un planšetdatoru lietotāju 20 valstīs. Aptaujas dati ir pieejami Microsoft Computing Safety Index Survey mājas lapā.

Dažādiem riskiem globālajā tīmeklī ir pakļauti arī bērni, tādēļ vecākiem ir jābūt informētiem, kā pasargāt ne tikai sevi, bet arī savas atvases no datu zādzības un ļaunprātīgām datorprogrammām. Klātienē izsekot līdzi katram sava bērna solim internetā nav iespējams, it īpaši ņemot vērā, ka bieži vien internetam tiek piekļūts, lietojot mobilās ierīces.

Microsoft interneta drošības pētījumi liecina, ka vecāki izvēlas rūpēties par savu un savu bērnu drošību digitālajā vidē divos veidos: 43 procentu aptaujāto izvēlas uzraudzīt sava bērna aktivitātes, savukārt 45 procenti labprātāk liedz pieeju noteiktām mājas lapām. Vecāki biežāk izvēlas ierobežot jaunāku bērnu darbības, liedzot pieeju noteiktām mājas lapām, bet tikai uzraudzīt gados vecāku atvašu aktivitātes. Neatkarīgi no pieejas vecāki atzīst, ka vēlētos efektīvākus un vieglāk lietojamus drošības rīkus.

Microsoft mērķis ir pēc iespējas drošākas interneta vides radīšana, it īpaši ģimenēs. Windows 8 palīdz vecākiem pārraudzīt bērna darbības internetā un mazināt dažādus riskus, tajā pat laikā neliedzot izmanot plašās interneta iespējas.

Strādājot pie drošības jaunajā Windows 8 operētājsistēmā, Microsoft ir ņēmis vērā vecāku dažādās izvēles, kā arī to, ka vairāki bērni mēdz lietot vienu datoru. Windows 8 Family Safety ģimenes drošības programma ļauj izveidot katram bērnam savu lietotāja kontu un tādējādi administrēt katra bērna darbības atsevišķi arī uz kopēja datora. Drošības programma ļauj neklātienē uzraudzīt vairākus lietotāju kontus gan no stacionārajiem datoriem, gan dažādām portatīvajām ierīcēm. Tas nozīmē, ka nepieciešamības gadījumā arī savas prombūtnes laikā vecāki varēs bērnam liegt pieeju interneta vietnēm no jebkura cita datora vai mobilās ierīces. Tāpat neatkarīgi no tā, kur bērns lieto savu datoru, vecāki vienmēr ir informēti un spēj ierobežot viņa piekļuvi nepiemērotam saturam.

Microsoft iesaka vecākiem izveidot sev kontus, kas ļauj administrēt datoru, savukārt bērniem – parastos kontus. Šai pieejai ir vairākas priekšrocības – bērni nevarēs piekļūt vecāku e-pastiem, dažādiem kontiem internetā, noteiktiem dokumentiem un tamlīdzīgi. Bērni arī nevarēs uzstādīt aizdomīgas programmas – no tā pasargās SmartScreen Application Reputation pakalpojums. Šādā veidā bērni nevarēs neapzināti pakļaut riskam personīgo informāciju vai kaitēt datoram. Vecākiem, kas vēlas vēl pilnīgāku kontroli, ir pieejami vēl vairāki papildu iestatījumi ciešākai pārraudzībai.

Savukārt, Kids Corner iespēja Windows Phone 8 dod iespēju vecākiem ļaut lietot bērnam savu telefonu, vienlaikus liedzot piekļuvi sevi būtiskam saturam, piemēram, darba e-pasta sarakstei vai citai būtiskai informācijai.

Pētījumi un vairāk informācijas par drošību internetā pieejams šeit.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Sausais janvāris

Janvāri daudzi cilvēki sāk ar stingru apņemšanos jaunajā gadā dzīvot veselīgāk. Dzērienu izvēlē šī apņemšanās izpaužas kā vēlme samazināt alkohola patēriņu vai vispār atteikties no tā. Tā radā...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko