Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 30. decembris
Daniela, Dāniels, Dāvids, Dāvis

Palīgierīce astrofotogrāfam – AstroTrac

Katram, kurš kaut reizi mēģinājis fotografēt zvaigžnoto debesi, ir skaidrs, ka lielākā problēma skaistu un asu attēlu iegūšanai ir Zemes diennakts kustība, kuras dēļ pat ar platleņķa objektīvu nevar izmantot par 20 sekundēm ilgākas ekspozīcijas – zvaigznes no punktiņiem pārvēršas strīpiņās…

Kādreiz sen, sen, arī es mēģināju fotografēt zvaigznes. Šim nolūkam pie nelielā 60mm spoguļteleskopa piestiprināju Zenit spoguļkameru ar MTO-500 objektīvu. Tais laikos nebija tādas greznības, kā tagad, proti, teleskopi ar elektromotoru piedziņu, kuri kustina visu pasākumu līdzi zvaigžņu diennakts riņķojumam – nācās ar roku skrūvēt mikrometriskās skrūves, cenšoties noturēt izvēlēto vadzvaigzni teleskopa redzeslauka centrā, kas, protams, ne vienmēr izdevās tik labi, kā gribētos (rudenī un ziemā, kad debesis dzidrākās, ir visai auksts). Protams, arī fotogrāfijas nācās taisīt pašam (starp citu, tā ir ļoti jauka nodarbošanās, ciktāl nav runa par krāsaino fotogrāfiju).

Mūsdienās, kad teleskopu ar ekvatoriālu montējumu, elektromotoru piedziņu, debess objektu datubāzi un iespēju tam pievienot fotokameru var nopirkt par latiem 300+, problēma fotogrāfam palikusi tikai viena – teleskops nav viegli transportējams. Tas ir cienījama izmēra koferis un sver ne mazāk cienījami – tādu līdzi vadāt vienkārši tāpat negribas, pie tam, tā ir krava, pret kuru jāizturas ļoti saudzīgi (optika, kā nekā)…

Tad lūk – AstroTrac ir radījuši viegli pārvadājamu ierīci, kura ļauj padarīt parastu foto/video statīvu par atrofotogrāfijai piemērotu ierīci – ekvatoriālais montējums (tiek griezta tikai vertikālā ass, nevis, kā azimutālajā montējumā, kur nākas kustināt abas plus vēl padomāt par to, kā novērst skata lauka rotāciju), servomotora piedziņa un vienkārši palīgrīki visas pariktes pareizai uzstādīšanai atkarībā no jūsu ģeogrāfiskās atrašanās vietas – lūdzu, liec virsū savu kameru un eksponē kaut 10 minūtes, ja tā patīk. Tiesa, es pieļauju, ka šāda ekspozīcija izmantojama tikai ar īsāka fokusa attāluma (platleņķa) objektīviem – ja uzliekam 300 mm teleobjektīvu, domāju, ka vienalga būtu nepieciešama manuāla koriģēšana, kā to dara astrofotogrāfijā ar teleskopu (jā, ir arī automātiski gidi, bet, kā zināms, viss maksā naudu).

AstroTrac darbojas vai nu no automašīnas 12V piepīpētāja ligzdas, no akumulatora, vai arī no komplektā iekļautā konteinerā ievietotām AA izmēra baterijām.

Par to, kādus rezultātus var iegūt ar AstroTrac palīdzību, variet spriest pēc Luisa Argeriha fotogalerijas apskates. Jāteic, ka gana iespaidīgi. Vai ar to pietiek, lai šķirtos no aptuveni Ls 550 (ieskaitot pasta izdevumus un muitu), jau ir cits jautājums…

Galvenais pluss attiecībā pret teleskopu ir mazie gabarīti un svars – ja, dodoties ceļojumā uz dienvidu puslodi, teleskopu līdzi nepaņemsi (var, bet dārgi un apgrūtinoši), tad šādu AstroTrac paķert līdzi kopā ar citām fotolietām var bez problēmām. Un pēc tam varēsiet priecāties par Dienvidu krusta un Magelāna mākoņu bildēm :)

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko