Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +9 °C
Skaidrs
Piektdiena, 18. oktobris
Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends

Symbian – vai Nokia dāvina pasaulei programmatūru?

Reiz dzīvoja kāds īpašs mobilais telefons. Ārēji tāds pats ka visi citi, varbūt pavisam nedaudz lielāks, bet manāmi dārgāks. Valodnieki ilgi cīnījās, kā nodēvēt šo telefonu un drīz vien nāca klajā ar versiju «smartphone» jeb latviskotā variantā «viedtelefons». Un ziniet, ar ko šis bija tik vieds? Ar to, ka telefons darbojās ar Symbian operētājsistēmu, kurā, atšķirībā no citiem telefoniem, varēja instalēt šādas tādas papildus programmas.

Tagad daudzi varbūt nemaz nepamana, ka nēsā savos telefonos _Symbian_ sistēmu, jo to arvien plašāk izmanto _Nokia, SonyEricsson, Panasonic un Samsung._ Nolēmu nedaudz paurķēt, kas tad tas _Symbian_ ir par zvēru un kāds īsti no tā ir labums?

Sistēma ar bārdu

Symbian patiešām ir sistēma ar bārdu un tās iedīgļi meklējami tālajos astoņdesmitajos gados. Jā, jā! Ja domājat, ka jūsu īpaši viedais telefons ar pilno tastatūru un milzu ekrānu ir kaut kāds jaunums, jūs smagi maldāties. Kompānija Psion tādus ražoja jau toreiz, tiesa, ar melnbaltiem kalkulatora tipa ekrāniem. Taču tas Symbian, kādu pazīstam šodien, iezvanīja millennium, un pirmais Nokia Communicator 9210 ar šo operētājsistēmu parādījās 2001.gadā. Tāpat, iespējams, daudzi atcerēsies tos «zīmuļus», kas pamanījās samaksāt bargu naudu par Ericsson R380, kas arī bija aprīkots ar šodienas Symbian iedīgli.

Jau tad minētās kompānijas Nokia, Ericsson, Panasonic, Samsung un citas sariktēja tādu kā klubiņu, kura biedri drīkst izmantot Symbian sistēmu, veidojot jaunas aplikācijas un vizuālo tēlu. Tāpēc arī Nokia Symbian atšķiras no Sony Ericsson Symbian. Taču pagājušā gada nogalē Nokia vienkārši nopirka Symbian Foundation daļas no pārējiem dalībniekiem, un kopš 1.februāra visi Symbian darbinieki strādā Somijas lielākā nodokļu maksātāja labā. Vēl vairāk! Nokia paziņo, ka pēc kāda laika Symbian kļūs pilnīgi Open Source, jeb atvērtā koda platforma līdzīgi kā Linux distributīvi. Bet, ne tikai Linux. Arī vēl daudzsološais Google Android – arī atvērtā mobilā platforma, kas, zinot Google pieeju lietām, draud iekarot pasauli. Vai tagad ir saprotams, kāpēc Nokia izgrūž 400 miljonus dolāru, lai vēlāk ļautu sistēmu izmantot visiem, kam nav slinkums?

Dators vai telefons?

Manās rokās ir Nokia N85, jaunās paaudzes telefons ar iebūvētu GPS uztvērēju, kartēm, mūzikas atskaņotāju, foto kameru un tā tālāk. Pirmajā mirklī nav īsti nekādas starpības – Symbian vai kāda cita sistēma. Te ir telefonu grāmata, kalendārs, zvanu saraksti, viss savās vietās. Taču ir jāatceras, ka Symbian vairāk līdzinās datoram, nekā pārējie telefoni. Un tas nozīme, ka itin viss, ko redzam ekrānā ir programmas, kuras var darboties vienlaikus. Ņemot vērā dažādās telefona lietošanas situācijas, var gadīties tā, ka virkne programmu paliek atvērtas. Piemēram, ja kāds zvana, kad klausāties mūziku, un tūlīt pēc tam jūs sūtat īsziņu vai sērfojat internetā, mūzikas spēlētājs un citas programmas sēž atmiņā un ievērojami samazina telefona ātrdarbību. Taču tas ir viegli risināms – nospiežot un paturot programmu taustiņu, tiek parādīts viss, kas atvērts un to var aizvērt ciet.

Uzlabo savu telefonu.

Ņemot vērā, ka Symbian tikai sāk iegūt pilnas atvērtā koda programmatūras statusu, mums netiek dota iespēja mainīt pašas operētājsistēmas saskarni. Situācija ir līdzīga kā Windows vidē, kur jūs varat instalēt dažādas citu ražotāju programmas, taču pašus «logus» aiztikt nevienam nav ļauts. Tādējādi parakājoties internetā, iespējams sameklēt virkni noderīgu rīku, kas paredzēti tieši Symbian OS – pašas Nokia vai citu izstrādātāju veikumi. Vārdnīcas, interneta pārlūki, diktofoni, dokumentu lasītāji un rakstītāji, utt. Galu galā, ja telefons ir aprīkots ar WiFi un GPS uztvērēju, paveras ļoti plašas tā izmantošanas iespējas. Un šajā ziņā Nokia ir taisnība – atvērtā koda programmatūras kustība ātrā laikā spēj radīt ērtus un nepieciešamus rīkus, kurus ikviens var uzlabot un veidot no jauna.

Dažas interesantas Symbian programmas no www.symbian-freeware.com

Nimbuzz, Fring, Skype beta – ja telefons ir aprīkots ar WiFi, šīs programmas dod iespēju veikt zvanus, izmantojot interneta tīklu.

Google Maps – karšu programma, kas strādā vienkārši ideāli. Tiesa, bez navigācijas iespējām. Ja vēlamies navigāciju, par to jāmaksā atsevišķi un jāizmanto Nokia iebūvētās kartes.

QuickOffice – dokumentu lūkotājs un rediģētājs

Opera Mini – lielisks interneta pārlūks, kurš sit pušu vairumu oriģinālo risinājumu telefonos.

FreeCaller – Parāda zvanītāja fotoattēlu pa visu ekrānu, ja vien tāds ir kontaktos piekabināts.


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 18.10.2024.

45 gadu vecumā briesmīgākais ir nevis tas, ka tev vairs nepievērš uzmanību 15 gadus jaunākas sievietes, bet tas, ka sāk pievērst uzmanību 15 gadus vecākas sievietes.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko