Kā rāda iepriekšējo gadu statistika, cenas decembrī caurmērā pieaug nedaudz - par 0,1-0,3%, bet jāatzīmē, ka pagājušā gada decembrī bija neraksturīgs šim mēnesim vidējo cenu samazinājums par 0,1%.
Kopējo cenu pieaugumu 2006.gada decembrī noteica, galvenokārt, cenu kāpums pārtikas produktiem (par 0,8%). Jāatzīmē arī transportizdevumu palielinājums (par 0,5%), ko savukārt veicināja degvielas cenu palielinājums (par 1%). Savukārt apģērbiem un apaviem, kā arī sakariem bija decembrim raksturīgs cenu samazinājums (atbilstoši par 0,4% un 1,5%).
Ekonomikas ministrija uzsver, ka kopējais cenu pieaugums 2006.gadā (par 6,8%, decembris pret decembri) bija nedaudz mazākā apjomā nekā iepriekšējā gadā (par 7,0%), bet tomēr tas jāuzskata kā diezgan liels palielinājums. Pakalpojumiem cenas pieauga straujāk (par 7,9%), bet precēm lēnākos tempos (par 6,4%). Rezultātā gada vidējās cenu izmaiņas 2005.gadā bija par 6,5% (2005.gadā – par 6,7%).
Visbūtiskāk cenu palielinājumu 2006.gadā, tāpat kā iepriekšējos divos gados, noteica cenu pieaugums pārtikas produktiem. 2005.gadā tas palielināja kopīgo cenu līmeni par 2,6 procentu punktiem (pp), bet 2005.gadā nedaudz mazāk- par 2,5 pp.
Otra lielākā grupa, kas noteica cenu pieaugumu 2006.gadā, bija cenu palielinājums mājokļiem (2006.gadā par 1,8 pp, bet 2005.g. par 1,2 pp). Cenu kāpumu šajā grupā, galvenokārt, noteica administratīvi regulējamo cenu pieaugums siltumenerģijai, dabas gāzei, elektroenerģijai, īres maksai, ūdens piegādei, atkritumu savākšanai, kanalizācijas pakalpojumiem. Strauji pieauga arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumu cenas.
Trešā visietekmīgākā grupa ir izdevumu palielinājums viesnīcām un restorāniem (par 0,65 pp), būtiski palielinoties ēdināšanas pakalpojumu cenām.
Cenu samazinājuma virzienā jāatzīmē sakaru cenu samazinājums, kas kopējo cenu līmeni 2005.gadā samazināja par 0,3 pp.
Pēdējos gados inflācijas pieauguma tempi samazinās. Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2007.gadā cenu palielinājums samazināsies līdz 6%. Prognozējot inflāciju 2007.gadam, ņēmām vērā sekojošus galvenos cenu ietekmējošos apstākļus:
būtiski cenu palielinājumu ietekmēs augošās darba algas, kas palielinās iepriekšējo gadu augstās inflācijas otrās kārtas efektu un ietekmēs inflācijas gaidas;
inflāciju veicinās paredzamie enerģijas sadārdzinājumi (elektroenerģijas, dabasgāzes un siltuma tarifu palielinājums);
cenu pieauguma dinamika, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, var mazināties, stabilizējoties degvielas cenām un palielinoties konkurencei rūpniecības preču tirgos (globalizācijas ietekme).
Sabiedrisko attiecību nodaļa