Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Privāto kreditoru aizstāvji pieprasa atcelt Latvijas Krājbankas maksātnespējas administratoru

Kredītiestāžu noguldītāju un kreditoru aizstāvības apvienība (KNAA), kura pārstāv vairākus privātos _Latvijas Krājbankas _kreditorus, Rīgas apgabaltiesai iesniegusi sūdzību, kurā pieprasa atcelt Krājbankas maksātnespējas procesa administratoru - SIA KPMG Baltics. Administratora līdzšinējā darbība liecina par kreditoru interešu ignorēšanu un nekompetenci pieņemot lēmumus Krājbankas maksātnespējas procesa būtiskākajos jautājumos.

Privāto kreditoru pārstāvis sūdzībā tiesai norādījis uz administratora likumpārkāpumiem un ar likumu noteikto pienākumu nepildīšanu, proti, administrators nenodrošina maksātnespējas procesa likumīgu un efektīvu gaitu.

Pirmkārt, ar savu darbību un bezdarbību maksātnespējas procesa administrators ir panācis Latvijas Krājbankas sanācijas procesa priekšlikumu noraidīšanu, turklāt sanācija ir vienīgā iespēja kreditoriem pilnībā atgūt savus ieguldītos naudas līdzekļus, lai arī ilgākā laika periodā.

„Kredītiestāžu likums paredz iespēju ikvienam kreditoram sagatavot un iesniegt sanācijas plāna priekšlikumu, taču administrators darīja visu, lai kreditoriem nebūtu iespēju šādu priekšlikumu sagatavot – neatbildēja uz vēstulēm un lūgumiem pēc informācijas, kas nepieciešama sanācijas plāna sagatavošanai. Apvienība janvārī laikā nosūtīja trīs vēstules administratoram, uz kurām netika saņemtas atbildes. Līdz ar to kreditoriem savu sanācijas priekšlikumu nācās balstīt faktiski uz presē publicētu neoficiālu informāciju. Un vēlāk administrators publiski paziņo, ka neviens no sanācijas priekšlikumiem nav kvalitatīvs un pamatots!” norāda apvienības pilnvarotais pārstāvis, zvērināts advokāts Jānis Avotiņš. 

Kreditori uzskata, ka šāds cinisms ir ne tikai necieņas izrādīšana Krājbankas noguldītājiem, bet arī likuma pārkāpums, kas skaidri parāda administratora nespēju veikt savus pienākumus – nodrošināt kreditoru intereses. Kreditoru pārstāvji savā sūdzībā tiesai norāda, ka līdz pat šim brīdim no administratora nav saņemta atbilde par sanācijas priekšlikumu pēc būtības. Apvienība uzskata, ka, ignorējot sanācijas iespēju, administrators mērķtiecīgi cenšas panākt Krājbankas bankrota procedūras pasludināšanu, kas ir pretrunā kreditoru interesēm.


Otrkārt, bankas maksātnespējas procesa administrators nav izpildījis pienākumu sniegt informāciju par maksātnespējas procesu kreditoru sapulcei, kuras kompetencē ir arī sanācijas plānu apstiprināšana vai noraidīšana.  „Krājbankas maksātnespējas procesā nav izveidota kreditoru sapulce, līdz ar to administrators, neinformējot kreditorus, praktiski vienpersoniski lemj par bankas tālāko likteni. Kreditoru rīcībā ir tikai medijos un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājas lapā pieejamā informācija. Kreditori nevar pārliecināties, vai administrators vispār ir veicis bankas finansiālā stāvokļa izvērtēšanu, vai arī kādas trešās personas interesēs maksimāli veicinājis bankas bankrota procesa uzsākšanu,” uzsver J.Avotiņš.


Treškārt, kreditorus satrauc medijos izskanējusi informācija, ka administratora ieinteresētība bankas bankrotā ir tieši saistīta ar atlīdzības apmēra atšķirībām ar sanācijas procesa administrēšanu, kas neparedz tik dāsnu atalgojumu.

„Sanācijas procesā administrators saņem amata atlīdzību 20 minimālo mēneša algu apmērā jeb 4000 latus mēnesī. Savukārt publiski pieejamajos Krājbankas darbības pārskatos redzams, ka janvārī un februārī administratora un administratora palīga atlīdzība sastādījusi 409 427 latus,” norāda apvienības pārstāvis, „Kopumā maksātnespējas process februārī izmaksājis vairāk nekā 1,5 miljonus latu, bet administratora atgūtie aktīvi sastāda tikai nepilnus 3,4 miljonus latu,” skaidro J.Avotiņš.

KNAA norāda, ka atlīdzības un atgūto aktīvu attiecība jau šobrīd neizprotami iemeslu dēļ atbilst bankrota procesa administrēšanas izdevumu apmēram. Taču tiesa vēl nav lēmusi par bankas bankrota procesa uzsākšanu.

Ceturtkārt, tikai bankrota procedūras ietvaros ir iespējams atsavināt maksātnespējīgas kredītiestādes mantu – kustamo un nekustamo, taču salīdzinot bankas darbības pārskatus par situāciju 23.decebrī, kad tika apstiprināts administrators, un 31.janvārī, redzams, ka kopējais aktīvu apjoms ir samazinājies par vairāk nekā 24 miljoniem latu.

Piektkārt, administrators neievēro Kredītiestāžu likuma normas, kas nosaka, ka fiziska persona vai juridiskas personas pilnvarota fiziska persona drīkst vienlaikus pildīt kredītiestādes administratora pienākumus tikai vienā maksātnespējas procesā. Taču maksātnespējas procesa administrators Jānis Ozoliņš, kuru pilnvarojis administrators SIA KPMG Baltics, veic administratora pienākumus vēl sešpadsmit neizbeigtos maksātnespējas procesos. Par to liecina publiski pieejamie Uzņēmuma reģistra Maksātnespējas reģistra dati.

„Tas ir ne tikai pretlikumīgi, bet arī tiešs pierādījums tam, kādēļ Latvijas Krājbankas maksātnespējas process tiek īstenots nekvalitatīvi un neprofesionāli, kā rezultātā cieš kreditori, kuriem acīmredzot cerības saņemt atpakaļ savu ieguldīto naudu ar katru dienu samazinās,” pārliecināts ir apvienības valdes loceklis Valdis Savickis.

Ņemot vērā iepriekšminēto, privāto Krājbankas kreditoru pārstāvis – Kredītiestāžu noguldītāju un kreditoru aizstāvības apvienība – lūdz tiesu pieprasīt maksātnespējas procesa administratora detalizētu pārskatu un paskaidrojumus par tā veiktajām darbībām kopš iecelšanas brīža, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atzinumu par administratora darbu, kā arī iecelt citu administratoru, kurš spētu profesionāli strādāt visu kreditoru interesēs. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses