Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Atkal iestieg birokrātijā

Tāpat kā pagājušā gada pavasarī mūsu sabiedrībā bija jūtama viļņošanās par to, ka dīkstāves pabalsti netiek piešķirti visiem, kuriem tie pienākas un ir nepieciešami, šopavasar ir jūtama viļņošanās par vakcinācijas organizēšanu. Bieži dzirdams viedoklis, ka tiem iedzīvotājiem, kuri vēlas vakcinēties, tādas iespējas nav. (Savukārt visi, kuri jau varētu vakcinēties, nesteidzas to darīt.)

Līdzīgi kā pērn dīkstāves pabalstu un citu atbalsta veidu piešķiršana, arī vakcinācija sākumā bija tik slikti organizēta, ka to slavēt spēja tikai daži politiķi un slavēšanai noalgoti sabiedrisko attiecību speciālisti. Vienlaikus jāatzīst, ka, gluži tāpat kā pakāpeniski tiek uzlabotas iespējas saņemt dīkstāves pabalstus, sāk arī rasties vārga cerība, ka vakcinācijas haoss mazināsies.

Atšķirība gan ir tā, ka gan dīkstāves pabalsti tiem cilvēkiem, kuriem Covid-19 izplatības mazināšanai ieviesto ierobežojumu rezultātā tika pilnībā vai daļēji aizliegts strādāt, gan citi atbalsta mehānismi virknei jomu – sākot no kultūras līdz tūrismam – ir aktuāli tikai daļai sabiedrības. Savukārt vakcinācija ir visai sabiedrībai nozīmīga tēma, līdz ar to arī lielāks ir sabiedrības sašutums par to, ka politiķi, aizbildinoties ar frāzēm par nepieciešamību nodrošinot sociālo taisnīgumu, rada vienīgi haosu. Birokrātiska sīkumainība mēdz aizvainot godīgus cilvēkus, padarot viņus nelojālus valdībai.

Turklāt ar neloģiskām prasībām un haotiskām darbībām tiek aizšķērsots ceļš uz galveno mērķi – Covid-19 izplatības mazināšanu, ar to saistīto ekonomikas atvēršanu un vismaz daļēju atgriešanos pie ierastās dzīves, kāda tā bija pirms pandēmijas. 

Tādi risinājumi kā helikoptera nauda visiem iedzīvotājiem un vakcinēšana ''dzīvās rindas'' kārtībā – kurš atnācis, to potē, protams, nav ideāli. Helikoptera naudu saņem arī bagāti cilvēki, kuriem valsts atbalsts nav nepieciešams, turklāt ne vienmēr šī nauda operatīvi stiprina tās valsts, kura to piešķīrusi, ekonomiku, jo saņēmēji naudu var novirzīt uzkrājumiem, ieguldīt ārvalstu kompāniju akcijās vai iztērēt ceļojuma laikā ārzemēs.

Vakcinēšana rindas kārtībā dod priekšrocības mobilākajiem un pacietīgākajiem cilvēkiem, kā arī pilsētniekiem paver plašākas iespējas nekā lauciniekiem. 

Tomēr, tā kā valsts sektors, cenšoties ieviest it kā taisnīgus kritērijus, allaž rada haosu un sabiedrības neapmierinātību, valdībai būtu jāsaprot, ka, ja reiz neprot izstrādāt un īstenot sarežģītus risinājumus, tad labāk nemaz necensties. Turklāt to, ka jāveido ''dzīvā rinda'' vakcīnas saņemšanai, jau martā uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits.

Top komentāri

Itamars Toledano
Neviens nav no birokrātija pasargāts. Arī Magdai Riekstiņai tā sava.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē