Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 18. februāris
Kintija, Kora

Seniors kā budžeta bieds

Kopumā nodokļu zaudējumi saistībā ar "aplokšņu" algām pagājušajā gadā lēšami 1,07 miljardu eiro apmērā, kas ir pat vairāk nekā gadu iepriekš, kad šāda veida nodokļu zaudējumi sasniedza 927,01 miljonu eiro, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķiniem, vēsta portāls Delfi un vienlaikus citē VID vadītāju Ievu Jaunzemi: "Latvijai nav dārgu derīgo izrakteņu, ko var izdevīgi pārdot, tāpēc vienīgais veids, kā segt izdevumus par veselības aprūpi, izglītību, drošību un daudzām citām vajadzībām, ir nodokļu veidā samaksātā nauda."

Nevar nepiekrist. Un tomēr – ar diezgan pamanāmu regularitāti parādās VID atziņas, no kurām rodas secinājums – "aplokšņu" algas un to saņēmēji ir teju lielākā un ļaunākā Latvijas finanšu problēmu sakne. Protams, ir dramatiska sajūta, lasot, ka "aplokšņu" algu dēļ valsts budžetam garām aizslīdējis miljards eiro. Tomēr tikpat dramatiski ir apzināties arī to, ka tā sauktajos PVN karuseļos un citās afērās budžetam garām paslīdējusī nauda arī mērāma miljardos, tieši tāpat, kā arī miljardos mērāmi ar vieglu roku norakstītie par bezcerīgiem atzītie nodokļu parādi.

Diezgan skaidrs, ka šo norakstīto miljardu eiro parādu pamata masu nebūt neveido "aplokšņu" algu saņēmēji, kurus visai savdabīgi portālam Delfi raksturo VID Nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča: "...cilvēki, kas ir apgrūtināti ar ģimenes saistībām, pieklājīgā vecumā, kuriem darba devējs var uzspiest šādus nosacījumus." Šķiet, pēc Fiļipovičas domām laikam sanāk, ka lielākie budžeta ieņēmumu apdraudētāji ir seniori un ģimenes cilvēki?

Taču turpinot par nodokļu parādiem – gana būtiska daļa lielāko nodokļu parādnieku tomēr ir cilvēki, kuri spējuši atrast veidu, kā baudīt pārtikušu dzīvi uz pārējo nodokļu maksātāju rēķina. Mazajiem nodokļu maksātājiem joprojām nākas saskarties ar situācijām, kad līdz nelabumam jāskaidrojas ar "bargajiem" VID inspektoriem par nereti pārdesmit eiro nesakritībām. Turklāt šīs nesakritības, kuras VID inspektori uzskata par gana pamatotu iemeslu, lai "piečakarētos" un biedētu ar sankcijām, ir visai apšaubāmas, ja tomēr normatīvos aktus lasa rūpīgi un objektīvi ar mērķi rast objektīvu secinājumu, nevis kaut niecīgu apstiprinājumu inspektora pieļāvumam. Un attieksme, ka "mazais" nodokļu maksātājs par šīm pārdesmit eiro nesakritībām tagad jānostrostē tā, lai turpmāk viņš nodrebētu ik reizi, sadzirdot VID vārdu, nekādi "nelīmējas" kopā ar Jaunzemes piesaukto principu "konsultē vispirms" pret tiem, kuri esot kļūdījušies un gribot laboties. 

Top komentāri

trusis nejaukais
t
latvijas realitaate - ja tu esi dziivs pensionaars - tu apzodz valsti!
P
P
Mani mīļīe bērni,mazbērni,abas mazmazmeitiņas,piedodiet man ,ka sēžu uzJūsu kakla un žņaudzu nost.Ja kas,kamaniņas uz kūtsaugšas.
nodokļi kropļo konkurenci
n
Diferencētais neapliekamais minimums un progresīvais ienākuma nodoklis dod tik lielas priekšrocības aplokšņu algu maksātājiem, ka legālie nodokļu maksātāji nemaz nevar ar viņiem konkurēt. Tādēļ tikmēr, kamēr būs tik nenormāla nodokļu politika, tikmēr godīga konkurence nevar ņemt virsroku
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

"Zīmēšanās" vispirms(5)

Mulsina politiķu (līdz pat Valsts prezidenta līmenim) pēkšņā sarosīšanās, it kā aizstāvot Latvijas pilsoni pret "sliktajiem", kas viņu grasās izdot tiesāšanai Dienvidāfrikas R...

ES naudas piesaistē jāmaina domāšana(9)

Jāsāk orientēties uz to, ka esam attīstīta valsts, spējam paņemt finansējumu ar savu intelektu, inovācijām un tehnoloģijām, intervijā Jolantai Plaukai norāda Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietn...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē