Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Ražošana

Apstrādes rūpniecības izaugsmes tempi atkopjas samērā lēni(1)

Izaugsmes tempi apstrādes rūpniecībā pēc straujā tempu palēninājuma martā turpina atkopties, bet samērā lēni. Ražošanas apjomi maijā gada laikā auguši par 2.9%. Tādējādi 2018. gada pirmajos piecos mēnešos apstrādes rūpnieki apjomus kāpinājuši par vidēji 3.9%, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn. Tikmēr Latvijas apstrādes rūpniecības uzņēmumu noskaņojums pēdējos trīs mēnešos nostabilizējies. Pašreizējo kopējo pasūtījumu novērtējuma, gatavās produkcijas krājumu un nākotnes ražošanas gaidu stabilizēšanās apstādinājuši noskaņojuma lejupslīdi, ko varēja novērot gada pirmajos mēnešos.

Strautiņš: Rūpniecībai maijā pietrūka enerģijas

Ražošanas rūpniecībā kopumā maijā samazinājās pirmo reizi kopš 2016. gada augusta. "Vainīgo" nav grūti atrast — izlaide par 16,4% samazinājās enerģētikā. Ievērojot milzu atšķirību starp nokrišņu daudzumu šogad un pērn, ar divciparu skaitli rakstāms kritums tajā gaidāms vismaz līdz augustam.

Svelme gan ļauj pelnīt, gan posta © DIENA

Karstākais maijs Latvijas meteoroloģisko pētījumu vēsturē nav metis līkumu arī dažādām saimnieciskām norisēm. Karstuma sekas ir gan augšupeju veicinošas, gan tādas, kuru gala rezultāts var sagādāt visai ievērojamu postu. Ieguvēji ir vasaras sezonas preču ražotāji un tirgotāji, vienlaikus sausums ir apbēdinājis daudzus lauksaimniekus.

Ražošana aug, bet lēnāk © DIENA(1)

Latvijas rūpniekiem tirgus situācija aizvien turpina saglabāties labvēlīga. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, šā gada četros mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo laikaposmu apstrādes rūpniecības produkcijas izlaides apjomi bija pieauguši par 3,8%, savukārt konkrēti aprīlī gada izteiksmē kāpums sasniedza 2,2%.

Strautiņš: Rūpniecībā kā hokeja rezultātos

Gada pieaugums apstrādes rūpniecībā šī gada martā ir mazākais kopš 2016. gada aprīļa jeb 1,5%. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ražošana samazinājusies par 1,9%. Galvenais iemesls ir ļoti krasas svārstības atsevišķās nozarēs, kas ir pārāk straujas, lai tās skaidrotu ar globālās ekonomiskās situācijas plūstošajām pārmaiņām, izaugsmei šobrīd atgriežoties pie ilgāka laika vidējā pēc vētrainā spurta laikā ap gadu miju.

Audzēt biznesu ir iespējams, izmantojot eksporta iespējas © DIENA

"Maizes un konditorejas nozare, un pārtikas nozare vispār nav tā pelnošākā, bet mēs esam atraduši nišu, kura var kļūt pelnošāka. Orientējamies uz eksporta tirgu, un mūsu lielākais izaicinājums ir Amerikas tirgus. Liels izaicinājums, lielas iespējas," sarunā ar Dienu teic Saldus uzņēmuma Cannelle Bakery valdes priekšsēdētājs Ivars Skrebelis un valdes loceklis Bruno Ansons. Viņu vadītais uzņēmums šogad martā saņēma Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) goda rakstu par veiksmīgu eksporta attīstīšanu kategorijā Latvji, brauciet jūriņā!.

Aptauja: Latvijā jaunuzņēmumiem trūkst izpratnes par digitalizācijas nozīmi © DIENA

Vēlme dzīvot un pelnīt labāk ir galvenais jauno uzņēmumu dibināšanas mērķis, bet digitalizācijas trūkums - būtiskākais ierobežojums Latvijas jaunuzņēmumu sektorā, noskaidrots SEB bankas veiktajā Baltijas jaunuzņēmumu aptaujā. Digitālo risinājumu ieviešanā un izmantošanā dominē Igaunija, savukārt mūsu dienvidu kaimiņi Lietuva ir labākie tirgotāji Baltijā. Latvijā gan biznesa veidošanai, gan finansējuma iegūšanai iespēju kļuvis vairāk, tomēr ilgtspējīgu biznesa ideju aizvien trūkst, secināts aptaujā.

Paraksta memorandu par Latvijas rūpniecības attīstību(3)

Līdz 2020. gadam rūpniecības nozaru asociācijas apņemas ražotņu modernizācijā investēt 1,2 miljardus eiro. To paredz trešdien parakstītais memorands par Latvijas rūpniecības attīstību. Memorands arī paredz rūpniecības eksporta apjomus audzēt līdz vienam miljardam eiro, ieguldīt pētniecībā 67 miljonus eiro, paaugstināt kvalifikāciju 8400 nodarbinātajiem, trīs gadu laikā transformēt rūpniecību uz augstāku pievienoto vērtību un sasniegt rūpniecības pieaugumu par 30%.

Garais ceļš līdz 3D printēšanai © DIENA

Process, kura rezultātā tiek izveidots trīsdimensionāls objekts un kas tiek dēvēts par 3D drukāšanu jeb biežāk par 3D printēšanu, pēdējos gados kļuvis par aktuālu tematu, un šobrīd 3D printēšana attīstās ļoti strauji. Te jāatceras, ka savulaik – 2009. gadā – beidzās patenta tiesības uz tehnoloģiju, kaut būtībā tā ir vairāk nekā 20 gadu veca. Līdz tam bija izplatīti industriālie printeri, bet līdz ar patenta beigām radās daudz jaunuzņēmumu, kas izmantoja 3D printēšanas tehnoloģiju un radās tā saucamā 3D printēšanas patērētāju klase. Šie samērā vienkāršie printeri radīja iespēju daudziem uzņēmumiem ražot savus 3D printerus.

Ķīmija attīstās sprādzienveidīgi

Šī gada pirmo divu mēnešu dati apstiprina, ka rūpniecība arī šogad būs svarīgākā izaugsmes virzītāja. Tās devums ir jo īpaši svarīgs brīdī, kad pakalpojumu eksporta nozarēm klājas visādi — dažām ļoti labi, dažām ne gluži.

Biznesam palīdz aizrautība © DIENA

Daudz interesantāk ir radīt un attīstīt pilnīgi jaunu jaunuzņēmumu nekā investēt tajos, kas jau darbojas, uzskata viens no sociālā tīkla un biļešu servisa Eventbrite dibinātājiem un investors Reno Vizāžs.

Ādažos atklāj dabīgo mušļu ražotni(3)

Latvijas uzņēmums Felici atklājis dabīgo mušļu ražotni Ādažos. Investīcijas 600 000 eiro apmērā ļāvušas 750 m² ražotnē izbūvēt jaunākās iekārtas, kas ražo vairāku veidu graudaugu galaproduktus, nodrošinot pareizās proporcijas un augstu kvalitāti, portālu Diena.lv informēja uzņēmuma pārstāvji.

Strautiņš: Rūpniecību ceļ celtniecība

Apstrādes rūpniecības izlaide janvārī pret iepriekšējo mēnesi saruka par skaudriem 2,3%, bet pieaugums gada griezumā par 4,2% ir vājākais kopš 2016. gada augusta. Apgrozījums apstrādes rūpniecībā janvārī audzis ievērojami straujāk par izlaidi jeb par 10,3%, starpība pārsniedz ražotāju cenu inflāciju. Arī mēneša griezumā apgrozījums audzis par 2,7%, krasi kontrastējot ar ražošanas izmaiņām. Tas rāda, ka sarežģījumi šoreiz bijuši drīzāk nevis pieprasījuma, bet piedāvājuma pusē, jo īpaši kokapstrādē, kur šajā laikā daļā uzņēmumu strauji tukšojās gatavo produktu noliktavas.

Swedbank: Apstrādes rūpniecība šogad turpinās mērenu izaugsmi

Pēc straujās izaugsmes pērn 8% apmērā šī gada janvāri apstrādes rūpniecība iesāk mierīgi. Janvārī gada laikā apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi auguši par 4,4% (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem). Vairākās nozarēs iezīmējušies mīnusi, tostarp kokrūpniecībā, bet virkne nozaru turpina uzrādīt labu sniegumu, īpaši automobiļu ražošana, kur izdevies noturēt izaugsmes tempu 30% apmērā.

Eksporta tirgus būtiskas kļūdas nepiedod © DIENA

"Vajag, lai ir mazāks sortiments un lielāka tirgus daļa, nevis liels sortiments un maza tirgus daļa. Uz to virzās visa pasaule. Ja uzņēmums savus spēkus un resursus sadrumstalo, tirgū šāds uzņēmums nekad nebūs labs spēlētājs," uzskata AS Preiļu siers valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts.

Atgūstas tērauda tirgus © DIENA(5)

Pasaules ekonomikas izaugsme, kas spēcīgāk tika novērota pagājušajā gadā, sekmējusi arī tādu nozaru izaugsmi, kuras veiksmīga pastāvēšana Rietumu ekonomikās iepriekšējos gados tika uzskatīta par samērā maz iespējamu.

Pērn sasniegta valsts vēsturē otra augstākā graudaugu ražība(1)

Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, 2017. gadā sasniegta Latvijas vēsturē otra augstākā vidējā graudaugu ražība no viena hektāra – 38,3 centneri, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie provizoriskie dati. Visaugstākā ražība bija 2015. gadā – 44,9 centneri no hektāra.

Zobratu griešanās laikmets © DIENA(1)

Ekonomiskais uzrāviens, kas pasaules tautsaimniecībā sākās 2016. gada otrajā pusē, turpinājās arī pērn. Tas pavēra jaunas iespējas Latvijas ražojošajam sektoram, parādoties arī apstrādes rūpniecības statistikā. Tā liecina, ka pērn Latvijas apstrādes rūpniecības uzņēmumiem izdevās kāpināt ražošanas apjomus par 8,2%, tādējādi sasniedzot straujāko kāpumu kopš 2012. gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.