Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Zobu veselība

Dakteru misijas darbs un vecāku atbildība

Latvijā 12 gadu veciem bērniem patlaban ir vidēji 3–4 bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. 1994. gadā šis rādītājs bija pat pieci vai astoņi. Rietumeiropas valstīs šis skaitlis ir ap vienu vai pat mazāks. Vislabākais zobu stāvoklis ir Dānijā, kur pusaudžu vecumā bērniem vidēji ir tikai 0,6 bojāti zobi. Skandināviem šādus rādītājus izdodas sasniegt, pateicoties tam, ka šajās valstīs tiek īstenotas ilgtermiņa profilakses programmas, kuras tiek pārraudzītas un izvērtētas, stāsta Egita Senakola, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobārstniecības fakultātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore.

Zobārstam jābūt kā ģimenes ārstam un draugam

"Primāri zobu veselības stāvokli nosaka ģenētika. Un, jo sliktāka ģenētika, jo vairāk jāiegulda profilaksē," norāda Jūrmalas zobārstniecības klīnikas R&D stomatoloģe Silvija Pudāne. Ar viņu sarunājamies par to, kāda ir Latvijas iedzīvotāju attieksme pret zobu veselību, izplatītākie stereotipi, biežākās stomatoloģiskās saslimšanas un nepieciešamā profilakse zobu kopšanā.

Neesi par vecu breketēm

Mūsdienās maldīgs ir priekšstats, ka breketes nēsā tikai bērni un pusaudži. Izrādās, ka vecums, kad sākt rūpēties par savu sakodienu, ir visdažādākais, gluži tāpat kā iemesli, kādēļ to darīt. Ortodontiskā ārstēšana nozīmē nepareizu zobu un žokļu attiecību korekciju, kā rezultātā ir iespējams iegūt skaistu smaidu un funkcionālu sakodienu. Savukārt brekešu izmantošana ortodontijā ir visbiežāk pielietotā ārstēšanas metode, lai koriģētu zobu izvietojumu. Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta sertificētā ortodonte Ieva Fiļipova norāda, ka ortodontiskā ārstēšana, tajā skaitā brekešu lietošana, nekad nevar būt par vēlu, ja vien cilvēks ir pietiekami pašdisciplinēts un motivēts, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide