Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Agnese Margēviča

Svarīgi gan mērķi, gan līdzekļi(1)

Tiesiski apšaubāmais veids, kā panākt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadības maiņu, likumā iestrādājot normu, kurā piesolīti 80 procentu no gada mēnešalgas par brīvprātīgu atlūgumu līdz 1. augustam, ir ne vien centiens ar anekdotisku likumu jaunradi atrisināt politiskas problēmas, bet arī diagnoze visa banku uzraudzības "kapitālā remonta" kvalitātei. Šajā anekdošu žanrā ietilpst arī cīņa pret naudas atmazgāšanu, solot Valsts ieņēmumu dienesta reidus uz ceļiem.

Kas patiesībā notiek Rīgas domē?(19)

Paņemt savos apskāvienos balto un pūkaino latvisko mazākumu un tik ilgi ap to berzēties, līdz tas kļūst vienmērīgi pelēks, ir veca Saskaņa "tēva" un politisko spēļu dinozaura Jāņa Urbanoviča taktika, kuru ir iemācījusies arī jaunā saskaņiešu paaudze. To Saskaņa (S) un Gods kalpot Rīgai (GKR) šobrīd patiesībā Rīgā piedāvā valdības koalīcijas partijām, liekot priekšā pārdalīt ietekmi un "strādāt kopā rīdzinieku labā" jeb "izmantot brīdi, lai nestu pārmaiņas galvaspilsētā" pēc tam, kad četru deputātu izslēgšana S/GKR vairākuma koalīciju Rīgas domē (RD) naktī uz piektdienu pēkšņi padarīja par mazākumu.

Koalīcijai trīs dienas, lai savāktos(11)

Piecu koalīcijas partiju ārkārtīgi atšķirīgie panākumi Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās noteikti ir mazinājuši pirms sestdienas vērojamo apetīti šos rezultātus tulkot kā vērtējumu valdības darbam un atsevišķu partiju politikai. Šie rezultāti ir ļoti neproporcionāli partiju esošajai ietekmei vai vismaz varas apetītes līmenim valdībā un, visticamāk, var tikt izmantoti, lai to vēlreiz pārskatītu. Politisko nestabilitāti tas var un, iespējams, arī nesīs, kas gan paradoksālā kārtā automātiski nenozīmē, ka no tā cietīs valsts intereses.

ASV maldi Latvijas reālpolitikā(21)

Draudzīgais un neatslābstošais grūdiens, ko mūsu stratēģiskais partneris ASV sniedz Latvijai, lai tā uzlabotu banku uzraudzību, ir apsveicama lieta, kas, godīgi īstenota, gan no mūsu amatpersonu, gan pašu amerikāņu puses, nenoliedzami, tikai vairos Latvijas drošību. Tomēr šai ASV partneru palīdzībai acīmredzami sāk pietrūkt caurredzamības, konsekvences un vietējās specifikas jeb reālpolitikas lamatu pārzināšanas.

Bezvēja periods pirms jaunām nepatikšanām(9)

Daudzās jaunās valdības ministru darbībās šajās pirmajās nu jau nedaudz vairāk nekā 100 darba dienās ir dominējis publicitātes moments, sākot ar tiltu slēgšanu, mēru atstādināšanu, valsts kapitālsabiedrību valžu atlaišanu un sociālo tīklu piekliegšanu ar dažādiem lozungiem. Jautājums, vai un cik ilgi aiz saukļiem par cīņu pret citu nesaimnieciskajiem lēmumiem iespējams paslēpt pašiem savas sapņu pilis par brutālu saimnieciskās ietekmes pārdali un vecu parādu maksāšanu labvēļiem, ko vispār jau pieņemts saukt par korupciju.

Par mītiem un ideologiem(10)

Svētkos labi audzināti un patriotiski cilvēki slauka pagalmu tīru, nevis sijā gružus. Tagad, kad 4. maija svinības pagājušas, nav nepiedienīgi parunāt par to samulsinājušo, pusizrunāto, pussaprasto, kas pēdējos mēnešos nācis gaismā, vētot čekas ietekmi uz okupācijas gadiem un caur reiz salauztajiem ziņotājiem, kuri bija aktīvi atmodas gados, arī uz Latvijas šodienu.

Tik slikti, ka pat Kariņam jākliedz?(27)

Kad ceturtdien sāka izplatīties neoficiālas runas, ka, raksturā tik mierīgais, premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) tik rāmā pasākumā kā Finanšu sektora attīstības padomes sēdē vairākas minūtes kliedzis, tas izklausījās pēc spēcīga pārspīlējuma, bet, aprunājoties ar vairākiem slēgtās sēdes dalībniekiem, šis grūti noticamais fakts apstiprinājās vienlaikus ar secinājumu par to, cik uzvilkta situācija ir gan koalīcijā, gan vēl aizvien – uzraudzības krīzes satricinātajā banku sektorā.

Pakalpojums Ušakovam un Martinsonam(30)

Visā nopietnībā analizēt par pašvaldību ministru kļuvušā Edgara Jaunupa klasesbiedra, miljonāru piejaucētā Jura Pūces (AP) lēmumu par Nila Ušakova (Saskaņa) atstādināšanu no Rīgas mēra amata būtu piedalīties sliktā izrādē, ko sarīkojuši pār vienu kārti metamie galveno lomu spēlētāji. Izņemot sliktus nolūkus manipulācijām ar vēlētāju apziņu un sabiedrisko domu, šim lēmumam nekādas citas valstiskas nozīmes nav.

Reira lēmums paplašina frontes līniju(5)

Divus ar pusi gadus pēc aizdomīgajām tīrīšanām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) noziedzības apkarošanas blokā, kas tika veiktas ar Danas Reiznieces-Ozolas rokām, valsts dienestā atgriežas kādreizējais Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Čerņeckis. Viņa laikā tika realizēta "būvnieku lieta", kratot un aizturot vēl nesen politiķu draugu, nu korupcijā apsūdzēto, apcietinājumā esošo Māri Martinsonu.

Ušakova un Pūces sarunātā cīņa(34)

Tas, ar ko caur skaļiem, bet savā būtībā bezsatura virsrakstiem kopš janvāra nodarbojas Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņa) un pašvaldību ministrs Juris Pūce (Latvijas attīstībai), sportā tiek dēvēts par sparingu – treniņu, kurā pretinieki iepriekš sarunājuši scenāriju un pieturas pie striktiem noteikumiem, lai ne viens, ne otrs negūtu savainojumus, bet viens otru trenētu un arī publikai būtu interesanti.

Ne jau "algu saraksti" izskaudīs korupciju(5)

Pārspīlētajās reakcijās uz Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kas paziņoja, ka norma par konkrētu valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku saņemto atalgojumu nav publiskojama, jo tās pieņemšanas process bija Saeimas brāķis, pazuda izpratne, kāda bija šādas atklātības praktiskā sabiedriskā lietderība. To apzinot, var viegli secināt, ka mati, iespējams, būtu plēšami par trūkumiem citos, daudz būtiskākos regulējumos un to piemērošanā, nevis tērējams laiks bezjēdzīgām un absurdām debatēm, vai Saeimai būtu piedodami brāķi, ja tie kādam šķiet sabiedrisku labumu nesoši.

Prezidenta vēlēšanas virzās uz kompromisu(42)

Valsts prezidenta meklējumi parasti sastāv no publiskās un nepubliskās daļas, kur pretēji vispārpieņemtajam ciniskajam viedoklim sava loma ir arī uz skatuves, ne tikai aizkulisēs notiekošajam. Jo kas gan ir kandidātu nosaukšana? Tā ir ne tikai konkrētas personas izredžu mērīšana. Tā ir robežu testēšana gan ideoloģiski un vērtību ziņā neviendabīgo partiju iekšienē, gan valdības koalīcijā un Saeimā kopumā, gan mērot un ietekmējot to, cik silta vai vēsa pret kandidātiem ir sabiedrība

Amerikam nepienākas apdrošināšanas polise(15)

Lai cik pelnīti Nils Ušakovs un Andris Ameriks nebūtu āzēti par glābšanos Saskaņas Eiroparlamenta vēlēšanu sarakstā, šis nedrīkst palikt par stāstu, kurā divi veikli darboņi pagūst ielēkt pēdējā vagonā uz Briseli. Jo šis nav stāsts par bēgšanu no Rīgas, šis ir stāsts par bēgšanu no, iespējams, kriminālām nepatikšanām.

Vai jāsatraucas par Rimšēviča lietu?(18)

Otrdien, 26. februārī, Eiropas Savienības (ES) Tiesa paziņos spriedumu, cik pamatoti tās ieskatā ir noteiktie amata ierobežojumi korupcijā apsūdzētajam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam. Tas, ka Latvija ES Tiesai neesot sniegusi pierādījumus par faktiem, kuri Rimšēvičam tiek pārmesti, it kā var novest pie viņam labvēlīga lēmuma.

Karogs jums rokās, ministra kungs!(10)

Aizvadītā piektdiena ar pretrunīgu slavu apveltītajam advokātam Jānim Dzanuškānam bija tāda, par ko The Rolling Stones savulaik dziedāja "Tu ne vienmēr vari dabūt visu, ko gribi." No vienas puses, viņa klientam Rīgas satiksmes (RS) korupcijas lietā Škoda Transportation komercdirektoram Vladislavam Kozakam nācās palikt apcietinājumā, savukārt RS valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens un uzņēmuma Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, iemaksājuši attiecīgi 200 un 100 tūkstošu eiro drošības naudu, pameta cietumu. No otras puses, advokāta Dzanuškāna klientam Škoda Vagonka A.S., kas ir tā paša Škoda Transportation Group sastāvdaļa, izdevās panākt sev labvēlīgu lēmumu, kas ar Satiksmes ministrijas (SM) pārraudzīto Valsts akciju sabiedrību Pasažieru vilciens ļaus slēgt 241,888 miljonu eiro līgumu par jaunu elektrovilcienu piegādi.

Sestdienas mītiņa rituālā nozīme(5)

Viss, kas saistīts ar Saskaņas organizēto mītiņu pie Rīgas domes Nila Ušakova atbalstam, ir ļoti nepievilcīgs. Sākot ar aizstāvības puses mēģinājumu kratīšanu Rīgas satiksmē un pie Ušakova kapitalizēt politiski visienesīgākajā un valstiski visbezcerīgākajā sauklī "krievus sit" līdz latviešu mediju un politvērotāju zvaigāšanai par Bolderājas pensionāriem, kuri tālāk par bezmaksas transportu un maizes klaipu neredzot.

Ministri steidz paklanīties sponsoriem(11)

Pirms izsekošanas jaunapstiprinātās valdības ministru lēmumiem un to saistībām ar labāk vai sliktāk slēptu sponsoru interesēm ir vērts iezīmēt vismaz dažas spilgtākās figūriņas, kas šīs "valsts apgūšanas" interesēs jau izkārtotas jauno/veco valdības locekļu komandās. Tas ļauj noprast šīs valdības tapšanas cenu, ko maksāsim mēs – valsts.

Kāpēc Saeima nedrīkst neizdot Jurašu?(24)

Jāatzīst, līdz ļoti nesenam laikam biju kritiski skeptiska par Valsts drošības dienesta (bijusī Drošības policija) un Ģenerālprokuratūras sadiegto kriminālprocesu pret nu jau deputātu Juri Jurašu (Jaunā konservatīvā partija). Bija iespaids, ka, nespējot vai nevēloties pēc būtības izmeklēt patiesos "miljona eiro kukuļa" stāsta apstākļus un varbūt vēloties pasargāt vēl citas iesaistītās figūras, bijušie kolēģi tiesībsargi Jurašam vēlas inkriminēt valsts noslēpuma formālu izpaušanu tā vietā, lai izmeklētu un pierādītu korupcijas piesegšanu vai varbūt pat korupciju kā tādu.

Ivars Ījabs ierakumu abās pusēs(26)

Nedēļā, kas mūs gatavoja pieņemt, ka tas, ko sauc par "Kariņa valdību", varētu arī notikt, stipri dominēja sajūta, ka tā politika, kas šobrīd tiek realizēta, ir stipri relatīva. Relatīvi negodīga, relatīvi nepieņemama, relatīvi nepatiesa, relatīvi korumpēta. Tā pēdējos gados ir nolasījusies jaunā politiķa, nākamā Attīstībai/Par! eirodeputāta kandidāta Ivara Ījaba ideoloģiskā mācība. "Ir Ījabs, ir idejas," saka politologs. "Ir sponsori, ir partija," atbalso Attīstībai/Par! saimnieki.

Znotiņa: ABLV Bank pašlikvidāciju ārpakalpojumā vērtē amerikāņi Kroll(38)

Par iespējamām domstarpībām ar banku uzrauga vadītāju Pēteru Putniņu, amerikāņu konsultantu Kroll piesaistīšanu ABLV Bank pašlikvidācijas kontrolei un to, vai pašlikvidāciju var nomainīt likvidācija, kā arī par īpašajām attiecībām ar ASV valdības pārstāvi Māršalu Bilingsliju un to, vai par naudas atmazgāšanu Francijā sodītā Rietumu banka tiešām ir labojusies, ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (Kontroles dienesta) priekšnieci Ilzi Znotiņu sarunājas Agnese Margēviča.

Dažas piezīmes par būtisko(5)

Sēnalu straumē, kas mūs it kā informē par jaunās Krišjāņa Kariņa veidotās valdības tapšanu, gandrīz nepamanīts paslīdēja garām lēmums tomēr atlikt gandrīz jau izlemto – konkursā izraudzītās Ilzes Jaunzemes apstiprināšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatā vēl aizejošās valdības sēdē aizvadītajā nedēļā.

Pārmaiņu minimums rūgtumu nemazina(4)

Protams, var paļauties, ka vēlēšanu rezultāts bijis vien tāds neapzinīgu vēlētāju untums, izklupiens, līdz galam nenoformulētas pārmaiņas meklējot, par kura sekām jau daudzi nokaunējušies, vērojot pašu ievēlēto politiķu ieilgušo mētāšanos kopš oktobra sākuma. Bet, ja vēlēšanu rezultāts tomēr ir atspoguļojis rūgšanu un neapmierinātību, jaunās, vēl netapušās valdības aprises šo rūgtumu vēlētājos nesaldina.

Aizejošu līderu pārejošās uzrunas(10)

Raimonda Vējoņa un Māra Kučinska (ZZS) vecgada uzrunas mums atgādināja, ka vēlēšanu uzvarētāji vēl aizvien nav mācējuši sastādīt valdību un mums nav politiski leģitīma premjera, kā arī to, ka agrā vasarā notiks jauna Valsts prezidenta vēlēšanas. Varbūt skarbi, bet tā taču mēdz teikt: kā sauksi, tā atsauksies!

Krata Rīgā, atskan visā valstī(9)

Jau otrā lielā korupcijas lieta šogad, kurā figurē augstas amatpersonas un tiek aizturēts politiķu lieldraugs un nekronētais oligarhs Māris Martinsons. Nav tas gadījums, kad ir iespējams gaidīt apsūdzības un tiesas spriedumus, lai izdarītu secinājumus par politiķiem un amatpersonām, prasot politiskās vides attīrīšanu ne tikai ar rokudzelžu palīdzību.

Kuras amatpersonas varētu satraukt Martinsona aizturēšana?(26)

Kādēļ atkal Māris Martinsons? Vai Rīgas vicemēram Andrim Amerikam (GKR) ir pamats raizēties? Kādam mērķim īsti varētu būt radīta Rīgas satiksmes iepirkumu shēma, kuras dēļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tur aizdomās nu jau piecus cilvēkus? Visbeidzot - kas saista šo raibo kompāniju?

Slikts laiks ASV vēstnieces paziņojumam(30)

Piekrītot, ka korupcija ir viena no Latvijas lielajām problēmām, kas «noēd» tautas labklājību un potenciāli apdraud mūsu sabiedroto labvēlību, ASV vēstnieces Nensijas Petitas atklāto vēstuli "Korupcija Latvijā nav noziegums bez upuriem" tieši šobrīd tomēr nevar uzskatīt par ko citu kā iejaukšanos Latvijas valdības veidošanas politiskajā procesā.

Arī prezidentam jāspēlē atklātām kārtīm(13)

Prezidents runā ar visiem, bet neklausa nevienam – tā pēdējā laikā par Raimonda Vējoņa šībrīža taktiku izteikušies neveiksmīgajās valdības sarunās iesaistītie. Ar to vislabāk izskaidrojams tas, ka cirkulē vairākas versijas par Valsts prezidenta nākamo soli un vispārēja neziņa, kurš no tiem tiks sperts, – gluži vienkārši dažādi ietekmes centri ir pārliecināti, ka realizēts tiks tieši ar viņiem apspriestais scenārijs.

Kurš kuru noņems no trases(3)

Vismaz līdz pirmdienas pēcpusdienai nav pamata apspriest reālu situāciju, kurā kādam potenciālam premjera kandidātam būtu atteikta pielaide valsts noslēpumam vai būtu autoritatīvi apšaubītas viņa iespējas uz to cerēt. Baumas neskaitās, lai gan skaidrs, ka līdz ar biznesa vides cilvēku ienākšanu politikā uzticamības un riskantu kontaktu problēma saasinās. Latvija ar to nav unikāla, atliek paskatīties pāri okeānam uz mūsu lielāko sabiedroto.

Kad "pārmaiņu" solījums vairs nevieno(7)

Tagad, kad valsts simtgade nosvinēta, vairs nav jājūtas tik vainīgam, atklājot bēdīgo sajūtu, ka politiskā situācija, spēku izkārtojums, politiķu un arī vēlētāju uzvedības modeļi pēdējās divās desmitgadēs nav piedzīvojuši ievērojamu progresu. Valdības sarunas, kuras vismaz oficiāli tika apturētas uz simtgades salūta laiku, atsāksies no tā punkta, ar kura noskaidrošanu, iespējams, vajadzēja sākt jau vēlētājiem. Proti, ko tieši dažādie jaunievēlētie politiskie spēki saprot ar "pārmaiņu valdību".