Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Agnese Margēviča

Lai dinozaurus nenomainītu dzeguzēni(13)

Visticamāk, liela daļa no iespaidīgās ceturtās daļas vēlētāju, kuri neesot izlēmuši, par ko balsot drīzajās Saeimas vēlēšanās, rūgst neapmierinātībā. Tāpēc analizēt veco partiju iekšējās peripetijas uz šāda publikas noskaņojuma fona ir diezgan izaicinoši. Bet piekritīsiet, ka veco partiju papluinīšana jeb "jo sliktāk, jo labāk" scenārijs nekļūs par tīrākas politiskās elites aizsākumu, ja "veco" sašķelšana tiks izmantota nezināmā ietekmē esošu "dzeguzēnu" iemānīšanai varas virsotnē.

Kamēr mēs smējāmies un sarkām(12)

Gaužām nepamatoti un žēlīgi, ka ASV un Baltijas valstu samita Vašingtonā kopumā visai pozitīvo rezultātu ir aizēnojuši smiekli vai neērtības sajūta par augstās tikšanās ārējiem negludumiem. Baltieši ļoti sarežģītos apstākļos ir ieguvuši spēcīgu pārapstiprinājumu mūsu drošības garantijām.

Vējonim jāsaņemas, kritizētājiem jāpiebremzē(21)

Nebeidzamā kritika par teju katru Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa izteikumu, publisku iznācienu, lēmumu pēdējos mēnešos nu jau sasniegusi tādu intensitāti un pārspīlējumus, ka iestājies tāds "kas par daudz, tas par skādi" efekts un gribas kritiskāk paraudzīties uz šo kārtējo publiskās nomētāšanas pamatotību un blakusefektiem.

Belēvičs Uzbekistānā cels farmaceitisko rūpnīcu(46)

Par daudzmiljonu farmācijas projektu, ko latviešu miljonāri sākuši Centrālāzijā, un vai tas nekonkurēs ar nolūkoto amatu Olainfarm, kā arī milžu cīņām lielākajā Latvijas uzņēmēju organizācijā ar uzņēmēju, bijušo veselības ministru Gunti Belēviču sarunājas Agnese Margēviča.

Lai valstiskie lēmumi nav tukša čaula(10)

Ironizēšana vai juridiska "piekasīšanās", ko tad čaulas kompāniju aizliedzēji vispār saprot ar šo jēdzienu, kā šis aizliegums vispār tiks iedzīvināts un uz kādas jurisdikcijas kompānijām attiecināms, lielā mērā ir pamatots un nav uzskatāms tikai par banku lobistu un neko nesaprotošu līdzskrējēju teātri.

Tēlo augstdzimušo jaunavu institūtu(10)

Neprofesionalitāte vai maldināšana – tikai tā var komentēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadības mēģinājumu novirzīt uzmanību no savām spējām un vēlmes kontrolēt priekšvēlēšanu aģitāciju uz absurdu diskusiju, vai būtu adekvāti, reāli un galu galā demokrātiski mēģināt bloķēt sociālos tīklus, kā Facebook, ja tie neatklās birojam, kurš un cik maksājis par partiju un politiķu reklāmām.

Krīzes ignorēšana to nepadara par nebijušu(12)

Pēdējo divu nedēļu notikumi Latvijai ir daudz maksājuši, bet no tiem var izvilkt arī kādu labumu. Ne tikai masku krišanu, moderno korupcijas shēmu atmaskošanu un daudzsološus kriminālprocesus, par ko varam teikt "paldies" Latvijas Bankas prezidentam un viņa pārsteidzošajam paziņu lokam, bet arī iespēju novērtēt "kurš ir kurš" tā dēvētajā Latvijas politiskajā elitē.

Rimšēviča lietu nebeigt ar "vēstneša nošaušanu"(37)

Kādēļ es ticu Norvik bankas īpašnieka Grigorija Guseļņikova atklāsmēm par korupciju Latvijā? Par spīti tam, ka pati esmu rakstījusi ne tos glaimojošākos rakstus par šīs bankas problēmām un prasmi izmantot savā labā pazīšanos Latvijas politiskajā elitē.

Atbildība jāuzņemas arī amerikāņiem(39)

Tas, ka notiek izmeklēšana par maksātnespējas administratoru, banku uzraugu un naudas atmazgātāju grupas darbībām, vismaz pēdējo gadu bija, iespējams, visvairāk apspriestais "noslēpums" Rīgas "Informētajās aprindās". Atšķīrās tikai prognozes, cik tālu ies izmeklētāji. To, ka tik tālu, tas ir, līdz organizētās grupas augšgalam, neticēja daudzi

Martinsons un Rimšēvičs kratīti aizdomās par kukuļu izspiešanu no bankām(61)

Abas kratīšanas - gan Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā veiktā, gan pie uzņēmēja Māra Martinsona veiktā - notikušas vienlaikus un tās ir savstarpēji saistītas, jo "izaugušas" no kriminālprocesa, ko Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) izmeklēja pret maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu un Ilmāru Krūmu.

Rokasgrāmata SAB direktora iecelšanai(26)

Pat ja kāds jums šobrīd teiktu, ka zina, kurš būs nākamais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktors, neticiet – viņš ir vieglprātīgs muļķis vai viltnieks, kas apzināti blefo, lai ietekmētu procesu. Jā, vienmēr ir iespēja, ka īstenojas kāds no publiski prognozētajiem scenārijiem, bet ne vairāk. Tiesa, iespējas, ka Jānis Maizītis varētu tikt nomainīts SAB vadībā, ir reālākas nekā jebkad agrāk.

Pret antielites noskaņu noder pašattīrīšanās(41)

Saeimas ārpolitikas debašu frāžainība un "brīvais stils", kurā aizpeld daudzi deputāti, nepelnīti mazina šī ikgadējā pasākuma nozīmi. Nepelnīti, jo izpaušanās par tik šķietami attālinātu lietu kā norises ārpolitikā no daža ietekmīga politiķa izvilina pārsteidzoši atklātus paziņojumus par gluži konkrētiem politiskiem procesiem, piemēram, gaidāmajām vēlēšanām un politiskās elites tikumiem.

Bergmanis: Karavīri vieni valsti nenosargās(118)

"Ne visiem ir jāņem ierocis rokās. Citiem ir pienākums kara gadījumā darīt savu darbu – kāds apkalpo termoelektrostacijas vai cep maizi. Viņi jau tāpat aizstāv valsti. Tas jau ir tas, ko mēs gribam ielikt arī ar šiem grozījumiem – šo izpratni: ja tauta negribēs aizstāvēt savu valsti, diez vai mēs – karavīri – vieni paši to varam izdarīt," intervijā Agnesei Margēvičai par jaunajiem Nacionālās drošības likuma grozījumiem par iedzīvotāju pienākumiem kara gadījumā, situāciju Latgalē, iespējamiem situācijas attīstības scenārijiem, aizsardzības jomas iepirkumiem un gaidāmo Satversmes aizsardzības biroja direktora izraudzīšanos stāsta aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Parlamentāro neprašu atmaskošanas komisija(12)

Parlamentārās izmeklēšanas komisija, ko, viens otra uzskatus apkarojot, vadīja Inguna Sudraba un Andrejs Judins, bija tieši tikpat nevarīga un politikāniska kā citas Saeimā jau darbojušās.

Ne jau vēlētāji noteiks koalīcijas sastāvu(9)

Aizvadītajā nedēļā tika publicēta visai interesanta balsstiesīgo pilsoņu aptauja pēc, viņuprāt, vēlamākajiem pēcvēlēšanu koalīciju variantiem, ko pēc laikraksta Neatkarīgā pasūtījuma veikusi socioloģiskā firma SKDS. Aptauja "glaudīja galvu" ZZS, nosaucot to par citu partiju elektorāta vidū iecienītāko koalīcijas partneri. Tas nav brīnums, jo tendence pieslieties varas partijai ir vēlētāju aptauju nemainīga tendence.

Rasnačs: Viens mīts sabrucis, redzam, ka tiek veidots jauns(22)

Par skaļajām maksātnespējas administratoru grupējuma aizturēšanām, likumdošanas izmaiņām tiesās, komercbanku uzraudzībā un maksātnespējas procesā, kas nepieļautu shēmas, kā arī to, kā interesēs netika uzsākta jaunā cietuma celtniecība, ar tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču (Nacionālā apvienība) sarunājas Agnese Margēviča.

Nomainiet plati, vēlētājs garlaikojas(10)

Tas, par ko publiskajā telpā kritizē partiju, nav svarīgs tās vēlētājam – īsumā tā šodienas Dienā Nacionālās apvienības (NA) reitingu imunitāti pret ilgi sildīto skandālu ap ietekmīgo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu un pat pret viņa apcietināšanu un kriminālvajāšanu man komentē sociologs Arnis Kaktiņš.

Ne visi ir tie "mēs" no Kučinska runas(14)

Vēlēšanu gadā valsts vadītāju Jaungada apsveikumu runām ir pat niansētāka simboliska nozīme, kas cilvēkiem nepaslīd garām arī svinību brīdī, tādēļ var teikt, ka premjers, solot panākt sociāli taisnīgāku sabiedrību ar plaši tiražēto saukli par nodokļu reformu, ir pacēlis augstas likmes. Jo politikas rezultātu, ko ikviens varēs izmērīt savā maciņā, notestēt veselības aprūpes pieejamībā vai izglītības kvalitātē, pat pie labākās gribas ar skaistiem vārdiem vien aizmālēt nevarēs.

Tiesības neizvēlēties vai izvēlēties gudri(7)

Jaunais gads, kas iestāsies jau pirmdien, diemžēl gluži jaunu dzīvi, kā cerēts, vis nenesīs, tomēr, gudri nodzīvots, var šādas tādas izmaiņas viest kaut vai tāpēc, ka ir vēlēšanu gads. Tāpēc "iet vai neiet" (uz vēlēšanām) varētu kļūt par vienu no jaunā gada dilemmām, tāpat kā sarežģījumi aiz priekšvēlēšanu kampaņām atšifrēt patiesos uzskatus un nolūkus un pašattīrīšanos nepārvērst tādos cilšu karos, pēc kuriem ne roku paspiest, ne acīs ieskatīties.

Konkurence sabiedrisko mediju apgramstīšanā(5)

Gadījumā, ja sabiedriskajos un vispār uz valstisku un sabiedrības ideoloģiskā karogneša lomu pretendējošos medijos daudzus gadus nebūtu viegli slēpti dominējis politiski un ideoloģiski iekrāsots domu (vai interešu) biedru klubiņš, opozīcija partiju nokomplektētās NEPLP izdarībām ap Latvijas Radio valdi būtu daudz vienotāka.

Paši neņem, citiem nedod. Cieš bērni(7)

Labklājības ministrija vēlas nepieļaut bērnu adopciju uz ārzemēm. Tas pamatā skar smagi slimos un bērnus vecumā no deviņiem līdz 18 gadiem, ko Latvijā ģimenes neizvēlas adoptēt. Par to, kādas sekas būtu labklājības ministra Jāņa Reira (Vienotība) vēlmei liegt bērnu adopciju uz ārzemēm un kādu ASV vēstniecības reakciju jau izraisījusi jaunā, nerakstītā politika, ar adopcijas lietu advokātēm Ilzi Grīnbergu un Kristīni Lemantoviču sarunājas Agnese Margēviča.

Reitings ir popularitāte mīnus amats(6)

Parasti partiju un individuālu politiķu reitingus vai nu pieņem par puslīdz ticamiem, vai kliedz, ka tie nav par pilnu rubli ņemami. Viss atkarīgs no tā, cik šie cipari komplimentē to patērētāja personiskajai attieksmei pret to vai citu partiju, politiķi.

Ar likumdošanas brāķi pa sabiedrības veselību(8)

Būtu ļoti svētīgi, ja nākamo vēlēšanu rezultātus ietekmētu cilvēku vērtējums bīstamajam eksperimentam, ko zem veselības sistēmas reformas izkārtnes šobrīd pretī pieņemšanai galīgajā lasījumā lielā vienprātībā dzen Saeimas vairākums.

Kā mums izturēties pret Krieviju?(47)

Latviešus gandarījusī ziņa par mūsu sportistiem noblēdīto Soču olimpisko medaļu atgūšanu, pateicoties tam, ka atmaskota Krievijas valstiski organizētā dopinga shēma, lika uzdot daudz tālejošu jautājumu.

Uz jaunu sākumu kopā ar kasieri Kamparu?(27)

Solvitas Āboltiņas izslēgšana no Vienotības ir pats maznozīmīgākais aspekts visā šajā aizvadītās nedēļas politiskajā tracī. Pulka svarīgāka ir valdības stabilitāte un tās nodrošināšanas cena, jo neizskatās, ka apvērsuma šķietamais uzvarētājs Arvils Ašeradens kontrolētu Vienotības frakcijas deputātu atbalstu valdībai. Tāpat būtu aplami noticēt, ka līdz ar šo ir notikusi Vienotības pašattīrīšanās – lielākā intriga ir, vai Ašeradens vispār centīsies un spēs nostumt partijas sponsoru interešu aptekalētāju ģenerālsekretāru Arti Kamparu.

Partijām diagnozi caur rozā brillēm nenoteikt(24)

Laikam jau vispārējā, ar regulāru intensitāti uzliesmojošā neapmierinātība ar partiju un atsevišķu valdības locekļu sniegumu ir kārtējo reizi likusi meklēt dziļākus problēmas cēloņus, atsākot publisku diskusiju, cik pietiekams ir partiju finansējums no valsts budžeta līdzekļiem. Piedodiet, ārstēt partiju krīzi ar šādām zālēm ir tas pats, kas ticēt, ka Saskaņa atgūst nevainību, jo beidzies tās līgums ar Vienoto Krieviju.