Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +15 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 24. jūlijs
Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne, Kristīna

Literatūra

Ar lekciju tiešsaistē Raiņa un Aspazijas mājā atsākas pasaules literatūras vakari

Ceturtdien, 28. janvārī, plkst. 19 tiešraidē no Raiņa un Aspazijas mājas notiks Kārļa Vērdiņa lekcija Ievads salīdzinošajā literatūrzinātnē jeb pasaules literatūra. Lekcija turpinās 2018. gadā aizsākto sarunu ciklu Pasaules literatūras vakari, informēja Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Grudule.

Mainīgais kaleidoskops. Marta Selecka un Gustavs Terzens dodas ceļojumā uz astoņām galaktikām © DIENA(2)

"Literatūre jeb ceļojums ar rakstnieku ir atklājis astoņas jaunas galaktikas, tajās viena ap otru rotē divas zvaigznes – šo laiku un to laiku rakstnieks," caur it kā ruporu skanošā žurnālista Gustava Terzena balss raidījumu cikla Literatūre reklāmas rullītī piesaka tā jauno sezonu. Šo zvaigžņu mirdzēšana ir vērojama katru otro sestdienu plkst. 17.30 Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā. Pirmā galaktika ar Rvīnu Vardi un Austru Skujiņu jau ir iegūlusi Replay.lv platformā, kur vērojama neierobežotu laiku.

Aicina iesniegt darbus grāmatu mākslas konkursam Zelta ābele

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija aicina izdevējus līdz 29. janvārim pieteikties grāmatu mākslas konkursam Zelta ābele, kurā tiks apbalvotas 2020. gada skaistākās grāmatas, informēja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas pārstāve Līva Ostupe.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina skolēnus piedalīties literārajā konkursā Baltijas varoņi(1)

Latvijas valsts simtgades izstādes Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko prozas un dzejas konkursu Baltijas varoņi, kurā aicina piedalīties 7.–12. klašu skolēnus. Literāro darbu var iesniegt līdz 2021. gada 1. februārim, konkursa rezultāti tiks paziņoti 9. februārī, informēja LNMM pārstāvji.

Arī šogad raidījumā Literatūre varēs doties literārajos ceļojumos

Sākot ar 9. janvāri LTV1 ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums Literatūre. Jaunās sezonas ceļojumi ar literatūristiem Martu Selecku, Gustavu Terzenu un 16 Latvijas rakstniekiem būs skatāmi katru otro sestdienu pirms dienas ziņām, kā arī ierakstā Replay platformā, informēja raidījuma veidotāji.

2020. gads literatūrā. Laikmetīgas vēsmas © DIENA

Koronavīrusa pandēmija ir izjaukusi ierasto lietu kārtību visās dzīves jomās. Kāds ir bijis 2020. gads kultūrā? KDi autori dalās iespaidos par svarīgākajiem notikumiem un parādībām mūzikā, teātrī, literatūrā, kino, vizuālajā mākslā, dizainā un arhitektūrā.

2020. gads literatūrā. Vilcienu uzreiz apturēt nevar © DIENA

Koronavīrusa pandēmija ir izjaukusi ierasto lietu kārtību visās dzīves jomās. Kāds ir bijis 2020. gads kultūrā? KDi autori dalās iespaidos par svarīgākajiem notikumiem un parādībām mūzikā, teātrī, literatūrā, kino, vizuālajā mākslā, dizainā un arhitektūrā.

Veltas Sniķeres spodrie simts © DIENA

Dzeju sāku rakstīt, kad man bija kādi pieci gadi. Tas vienkārši notika pats no sevis. Bet es negribēju rakstīt. Man nebija nekādas ambīcijas vai vēlēšanās kļūt par rakstnieci. Es gribēju dejot – Marutas Jurjānes 2009. gadā uzņemtajā dokumentālajā videofilmā Spodrā bradātāja. Dzejniece Velta Sniķere saka unikālā personība.

Notiks Veltas Sniķeres 100 gadu jubilejai veltīts pasākums

Piektdien, 18. decembrī, no plkst. 16 līdz 21 tiešsaistē norisināsies LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta rīkotā zinātniskā un radošā konference Pieredze un redzējumi: dzejniecei Veltai Sniķerei 100 ar literatūrzinātnieku, dzejnieku un prozistu, filmu režisoru, mūziķu un citu kultūras personību piedalīšanos, programmu papildinot ar valsts amatpersonu, sabiedrisko organizāciju pārstāvju, Veltas Sniķeres ģimenes un draugu apsveikumiem.

Šogad Latvian Literature organizētais seminārs latviešu literatūras tulkotājiem norisinās attālināti

Otrdien, 8. decembrī, attālināti norisināsies kārtējais platformas Latvian Literature organizētais seminārs literārajiem tulkotājiem no latviešu uz dažādām pasaules valodām. Šādu tikšanos platforma rīko jau ceturto gadu ar mērķi informēt tulkotājus par aktualitātēm Latvijas literatūrā un atbalsta iespējām darbu tulkošanā, informēja platformas pārstāvji.

Konkursā Latgolys prozys skaitejumi 2020 uzvar tekstilmāksliniece un rakstniece Annele Slišāne

Literāro prozas tekstu konkursā Latgolas prozys skaitejumi 2020 noskaidrota uzvarētāja - tekstilmāksliniece un rakstniece Annele Slišāne. Konkursā viņa lasīja īsstāstus Tuoraga kule, Ai tuoraga tortu gostūs un Vilcīnā. Viņa arī piedalīsies starptautiskajā literatūras festivālā Prozas lasījumi 2020, kur pirmo reizi festivāla autoru vidū būs arī labākais Latgales prozas autors, informēja konkursa rīkotāji.

Rakstnieku balsis pāri barjerām. Sākas festivāls Prozas lasījumi © DIENA

Tiešraides video veido tikai nelielu daļu no kopējās festivāla programmas – galvenais uzsvars šogad ir uz Rakstnieces un Rakstnieka balsīm – gan filozofiskākā nozīmē, gan arī tāpēc, ka tās būs dzirdamas audio podkāstos, un ikvienam būs unikāla iespēja dzirdēt autoru jaunākos tekstus viņu pašu izpildījumā, turklāt jebkurā sev ērtā laikā un vietā – domāju, ka tas precīzi ietver rakstnieces un rakstnieka balss neatkarību – no vietas, laika, apstākļiem un izaicinājumiem, ko dažādie laikmeti mums liek priekšā.

Ekskursija Vācieša dzejā un dzīvē. Sajūtu ceļojumā pa Pārdaugavu ved audiogids Ojāra soļi © DIENA

Kultūras pastaigas un muzeju apmeklējumi šajā laikā ir atļauti. Kad liekas, ka viss jau krustu šķērsu izstaigāts, atklājas atkal jauni maršruti un iespējas. Nostājamies skvērā pie Māras dīķa (blakus adresei O. Vācieša ielā 15) un no informatīvā stenda ar telefonu noskenējam QR kodu, kurš aizvedīs līdz SoundCloud vietnē esošam audio failam. Tālāk, sekojot stāstītāja balsij, dodamies stundu garā pastaigā Ojāra soļi. Tā ir iespēja noķert sajūtu, kas pie Māras dīķa bija pagājušajā gadsimtā, kad tur klejoja dzejnieks Ojārs Vācietis.