Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Top piemineklis brīvības cīnītājam Gunāram Astram

Par godu latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram šoruden tiks uzstādīts piemineklis pie ēkas Brīvības ielā 34, kur 1983. gadā viņu notiesāja LPSR Augstākā tiesa, informēja Tieslietu ministrijas pārstāvji.

Latvija Londonas Dizaina biennālē piedalās ar kampaņu #iamintrovert

Laikā no 1. līdz 27. jūnijam Latvija ar mākslas objektu In3, kas radīts, iedvesmojoties no literatūras eksporta kampaņas #iamintrovert, piedalīsies Londonas Dizaina biennālē. Objektu In3 jeb Introvert In Interior (Introverts interjerā) radījuši mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo sadarbībā ar kampaņas #iamintrovert idejas autori Unu Rozenbaumu un platformas Latvian Literature komandu.

Nosaukti Kilograms kultūras 2021 pirmie finālisti

Pirmdien, 31. maijā, paziņoti pirmie Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā Kilograms kultūras 2021 finālisti. Skatītāji un klausītāji balsoja par oriģinālākajiem un kvalitatīvākajiem darbiem septiņās kategorijās (šoreiz netika atvērta kategorija Vizuālā māksla), un finālam tiek izvirzīts viens kultūras notikums katrā kategorijā. Pavasara balsojumā varēja vērtēt darbus, kas tapuši no šī gada janvāra līdz 30. aprīlim.

Vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus

Valdība 27. maijā lēma atbalstīt Kultūras un Veselības ministriju rosinātos priekšlikumus, paredzot, ka pret Covid-19 vakcinētās un vīrusu pārslimojušās personas no 15. jūnija varēs apmeklēt publiskus kultūras pasākumus – teātru izrādes, koncertus, kino seansus u.tml., kā arī amatiermākslas kolektīvu mēģinājumus vienas grupas ietvaros, izglītojošās muzeju grupu ekskursijas gidu pavadībā, nelietojot deguna un mutes aizsegus un neievērojot savstarpēju divu metru distanci.

Rīgas pils kastelas daļas pārbūves gaitā atrasta ap 600 gadu sena krāsns

Rīgas pils senākās daļas jeb kastelas būvdarbu gaitā atklāts jauns objekts. Eksperti lēš, ka tas varētu būt ap 600 gadus vecs pils virtuves pavards jeb krāsns. Šobrīd notiek vēsturiskā atraduma atsegšanas un attīrīšanas darbi, pēc tiem tiks uzsākta padziļināta izpēte, informēja VAS Valsts nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Aicina pieteikt kopā skatīšanās vietas Sarunu festivālam Lampa

Septītais Sarunu festivāls Lampa 20. un 21. augustā aicina uz aizraujošām sarunām par sabiedrībai būtisko. Ja epidemioloģiskā situācija būs labvēlīga, lai tiktos klātienē, festivāls norisināsies jaunās sarunu vietās Cēsu pilsētvidē, savukārt jebkuros apstākļos to varēs skatīties festivāla mājaslapā un citās platformās. Festivāla rīkotāji aicina līdz 25. jūnijam pieteikt Lampas kopā skatīšanās vietas Latvijā un ārpus tās, lai sniegtu cilvēkiem iespēju kopā skatīties un apspriest festivāla pasākumus, ievērojot valstī tobrīd aktuālos drošības nosacījumus.

Rīgā pasniegta gada balva kultūrā Baltais zvirbulis

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments (IKSD) pasniedzis gada balvu kultūrā Baltais zvirbulis, pateicoties par darbu un radošu ieguldījumu kultūras nozares cilvēkiem, informēja departamenta pārstāve Indra Vilde.

Eiropas Parlaments pieņem jauno ES kultūras programmu

Eiropas Parlaments (EP) otrdien pieņēma programmu Radošā Eiropa kultūras un audiovizuālās nozares atbalstam 2021.-2027.gadā, tajā paredzot visu laiku lielāko atbalstu, ko ES jebkad piešķīrusi mākslai, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Smaržīgs krāšņums un novada svētki. Dobeles Ceriņu festivāls – šogad pusmēneša garumā © DIENA

Vai zinājāt, ka ceriņus kā košumkrūmus savulaik XVI gadsimtā Eiropā ieveda no Persijas un to nosaukums cēlies no persiešu valodas vārda "nilak" jeb "zilgans"? Un vai zinājāt, ka Latvijā šo skaisto ziedētāju audzēšanas vēsturei ir tikai aptuveni 200 gadu? Pie mums ceriņiem ir dažādi vārdi: Kurzemē ceriņš dēvēts par pliederi, Latgalē – par beseņu un besakūku, bet visā Latvijā laika gaitā mainījis dzimumu no cerīnes uz ceriņu. Latvijā ceriņi tiek audzēti kopš XIX gs. otrās puses, un Dobele ir viena no pirmajām vietām, kur aizsākās ceriņu šķirņu audzēšana. Arī patlaban Dobelē – dārznieka un selekcionāra Pētera Upīša iekoptajā Dārzkopības institūta Ceriņu dārzā – atrodas viena no lielākajām un bagātīgākajām ceriņu šķirņu kolekcijām Latvijā.