Interjera sastāvdaļa
Daļa uzņēmuma Scandiweb darbinieku ikdienas pašreiz aizrit interjera biroja Annvil jauniekārtotajās darba telpās Vecrīgā: atvērtā tipa birojs bagātīgi papildināts ar telpaugiem. "Esam IT uzņēmums, kas nodarbojas ar dažādu radošu e-komercijas un aplikāciju risinājumu izveidi, un liela daļa darba ir programmēšana. Zaļums un dzīvi augi birojā nodrošina atpūtu acīm, absorbē trokšņus, rada patīkamu gaisotni un arī palielina skābekļa daudzumu, attīrot gaisu," skaidro Scandiweb pārstāvis Aigars Pavlovics, piebilstot, ka jābūt harmonijai starp to, kur darbs tiek darīts, un kā tas tiek darīts. "Pētījumi atklāj, ka zaļumi palielina darbinieka produktivitāti, samazina saslimšanas gadījumu skaitu un nodrošina daudz patīkamāku atrašanos biroja telpās. Birojā pavadām dienas lielāko daļu, tāpēc videi tajā jābūt lieliskai."
Lai labi ieraugāmi
"Ikvienam augam, kas no perfektiem augšanas apstākļiem siltumnīcā nonāk mūsu birojos, kritiskākie ir pirmie divi mēneši, lai spētu labi aklimatizēties. Tipiskākā kļūda, ko mēdz pieļaut birojos, ir pārlieku daudz laistīti telpaugi, jo daudzos gadījumos augiem nepieciešams tikai miers un rasināšana," novērotās kļūdas telpaugu kopšanā min apzaļumošanas speciāliste Ilze, uzsverot, ka pirms augu izvēles jāņem vērā tiem nepieciešamais gaismas apjoms un vieta, lai nerastos situācija, kad augi tiek novietoti pārāk tuvu apkures iekārtām vai kondicionieriem. Ieteicams augus novietot samērā augstu, acu līmenī.
Telpaugu un apzaļumošanas speciāliste iesaka novērtēt auga kvalitāti izvēles mirklī, lai neiegādātos jau bojātus, slimus vai kaitēkļu apdzīvotus augus. Veidojot interjera iekārtojumu pašiem, nevajadzētu aizrauties ar pārāk daudziem augu veidiem, jo tas kopējo biroja izskatu bieži padara haotisku, nepārdomātu. Ja ir vēlme veidot augu kompozīcijas pašiem, nevajadzētu stādīt kopā tādus augus, kuriem nepieciešams dažāds mitruma daudzums. Pārstādot augus, jāpiemeklē atbilstoša augsne.
Aktuāli darbavietu apzaļumošanā ir izvairīties no daudziem maziem augiem, tā vietā izvēloties lielus augus un podus, kas palielina zaļuma efektu birojā. Efektu pastiprina arī tādu augu izvēle, kam ir lielas lapas. Izvēloties augiem podus, ieteicams izmantot augstos podus, jo tas nodrošina sajūtu, ka zaļumu redz ikviens darbinieks no ikvienas darba vietas. Īpaša uzmanība arī tiek veltīta darbiniekiem paredzētajām kopējām atpūtas telpām. Pēdējā laikā aizvien biežāk izmanto tā saucamos hidrokultūras augus, kuri aug īpašos akmeņos, bez zemes, ir viegli kopjami, jo laistīšanas apjomu uzrāda ūdens līmeņa rādītājs. Šie augi ir daudz izturīgāki, līdz ar to labāk piemēroti tādām vietām, kur nepieciešams īpaši domāt par higiēnas prasībām, piemēram, medicīnas iestādēm, peldbaseiniem, SPA centriem.
Hidrokultūras augi ir dažāda veida orhidejas. Taču par hidrokultūras augu var pieradināt dažādus istabas augus, tajā skaitā kaktusus un dažāda veida sukulentus, noteiktos apstākļos mainot augsni pret oļiem ar ūdens pildījumu, kura līmeni regulē īpaša mērierīce.
Šīs biroja telpu apzaļumošanas iezīmes redzamas arī arhitektu biroja Open AD radītajās ofisa telpās Greenhouse. Pirms dažiem gadiem interjera meistaru komanda Zane Tetere-Šulce, Kārlis Lauders un Elīna Tetere saņēma darba uzdevumu, kur klients bija pārliecināts, ka vēlas savās telpās redzēt daudz, daudz zaļumu. Tā tapa atvērtā plānojuma birojs ar multifunkcionālajām mēbelēm 170 kvadrātmetros, vienlaikus piepildot telpu ar lieliem telpaugiem – kokiem. Arī biroja virtuves siena ir pilna ar puķupodiem, kas izvietoti noliktavas tipa plauktos.
Katram garšvielu buntīte
Mūsdienās vietu birojos atrod ne tikai telpaugi podos, bet veselas augu piepildītas sienas. Tehniski aktuāli pašreiz ir izmantot tā saucamās zaļās sienas darba vietu norobežošanai. Pašreiz jau ir pieejamas tādas zaļo sienas sistēmas, kuras atrod vietu gatavā birojā, jo tām nav vajadzīga kanalizācijas un ūdenssistēmas izveide. Atkarībā no zaļās sienas veida atšķiras tās kopšana: ir sienas, kur laistīšana jāveic manuāli, bet ir automātiski veidota laistīšanas sistēma, kur pietiek ar veco lapu noņemšanu un atsevišķu augu nomaiņu laiku pa laikam. Kā uzsver apzaļumošanas speciāliste Ilze Gulbe, svarīgākais ir gaisma, jo, pat izveidojot labu mākslīgo apgaismojumu, jārēķinās, ka šāda sienas prasīs vairāk uzmanības no kopšanas viedokļa un augi būs biežāk jāmaina.
"Ja birojs vēlas izveidot zaļo sienu vietā, kur apgaismojums ir slikts, perfekts risinājums ir muminificētu sūnu sienas, kas vizuāli sniedz gandrīz identisku zaļās sienas sajūtu, neprasa nekādu kopšanu un kalpo līdz pat desmit gadiem," praktisku risinājumu iesaka Ilze.
Savukārt Draugiem.lv runasvīrs Jānis Palkavnieks stāsta, ka zaļo vidi iecienījuši ne tikai darbinieki, bet arī viesi: "Zaļā siena izvietota mūsu sapulču un viesu uzņemšanas telpā Tropi. Tā visus šos gadus ir iemīļotākā telpa gan darbiniekiem, gan biroja viesiem, radot patīkamu atmosfēru, turklāt kalpojot arī par labu sarunas sākumu. Mēdz gadīties, ka ciemiņi, kuri līdz šim nav pie mums bijuši, jau zina šo zaļo sienu un rosina tikties tieši pie tās."
Zaļās sienas un pārējo birojā esošo augu kopšanu Draugiem.lv uztic profesionālai dārzniecei Natālijai, kamēr pārējie Draugiem Group darbinieki programmē, dizainē un vada biznesa projektus. Taču Jānis atklāj, ka, pārceļoties uz jauno biroju, padomā jau ir brīvprātīgo zaļo pirkstiņu komandas izveide.
Darbinieki, kas apdzīvo birojus ikdienā, ir dažādi – ir augu mīļotāji un lolotāji, bet ir tādi, kas līdzās zaļojošos telpaugus pat nepamana. Taču viens praktisks un pat garšīgs biroju apzaļumošanas veids, kurš var aizraut darbiniekus ikdienā, ir garšvielu zaļās sienas. "Biroja virtuvē desmit līdz divdesmit cilvēku kolektīvs var izveidot garšvielu sienas, kurās katrs darbinieks ir atbildīgs par kādu savu garšaugu. Šādas sienas parasti veido bez laistīšanas sistēmas, jo tas liek katram pašam regulāri aplaistīt, apkopt savu audzējamo garšaugu," šādu zaļo ideju piedāvā Ilze.