Laika ziņas
Šodien
Migla
Svētdiena, 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita

Ejot saulē, palieciet ēnā!

Šonedēļ beidzot pie mums iet vaļā riktīga vasara — aizvadām gada karstākās dienas un šovasar pirmoreiz varam nomainīt siltās pavasara jakas pret īstām vasaras kleitām un šortiem. Tomēr no veselības viedokļa karstuma vilnis, kas patlaban skāris ne tikai Latviju, bet arī Lielbritāniju, Skandināviju un citas Eiropas valstis, nav tas labākais laiks. Piemēram, trešdien saņēmu epasta vēstuli no Britu salās dzīvojošas paziņas: "Londonā šausmīgs, paralizējošs karstums. Dzeru ūdeni, bāžu seju pie ventilatora, bet nelīdz. Mūsu kāršu namiņš sakarst pāris minūtēs. Tāda sajūta, ka smadzenes piepampušas."

Skaidrāks marķējums

Tāpēc reizē ar saules parādīšanos veselības eksperti sāk kampaņas, kā cilvēkiem sevi no tās pasargāt. Eiropas Komisija (EK), sākoties arī atvaļinājumu sezonai, šonedēļ atgādina, cik svarīgi ir izmantot atbilstošus saules aizsarglīdzekļus, jo "gan jaunam, gan vecam jābūt labi informētam, kā pasargāt sevi no ultravioletā starojuma (UV), uzturoties saulē".

EK aicina pievērst uzmanību jaunajai, skaidrāk saprotamajai marķējuma sistēmai uz saules aizsarglīdzekļiem — tā pieņemta 2006.gada beigās un tagad ir faktiski uz visiem tirgū nopērkamajiem līdzekļiem. Uz iepakojuma flakoniem aizliegts lietot maldinošus uzrakstus, piemēram, "absolūta aizsardzība". Neviens līdzeklis nevar nodrošināt 100% aizsardzību pret UV starojumu. EK noteikusi arī, ka līdzās tradicionālajām norādēm par SPF (saules aizsardzības faktors), ko līdz šim apzīmēja ar skaitļiem, jāizmanto standartizēts vārdisks apraksts (neliela, vidēja, augsta un ļoti augsta aizsardzība). Piemēram, SPF 10 nozīmē nelielu, SPF 15 — vidēju, SPF 30 — augstu aizsardzību.

Eksperti skaidro aizsarglīdzekļu iedarbību: saules apdeguma cēlonis ir UVB starojums, savukārt UVA starojums izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos un ietekmē imūnsistēmu. Abi starojumi būtiski palielina ādas vēža risku. Taču saules aizsardzības faktors aizsargā tikai pret UVB, bet ne pret UVA starojumu.

Kas jāzina šovasar?


Saules aizsargkrēms ir tikai viens no veidiem, lai pasargātos no saules. Vislabāk izvairīties no iešanas saulē laikā, kad tā ir visintensīvākā — pēc Latvijas laika parasti no plkst. 12.00 līdz 16.00. Ja nav iespējams uzturēties ēnā, valkājiet galvassegu un saulesbrilles! Sargājiet no tiešas saules iedarbības zīdaiņus un bērnus!

Saules aizsarglīdzekļus lietojiet pietiekamā daudzumā! Lai panāktu labu aizsardzību, vajadzīgais aizsarglīdzekļa daudzums pieaugušajam ir apmēram 36 g (sešas pilnas tējkarotes). Taču cilvēki parasti lieto apmēram pusi šī daudzuma. Lai saglabātu aizsardzību, līdzeklis tādā pašā daudzumā jālieto atkārtoti pēc peldēšanās vai noslaucīšanās.

BBC veselības eksperti norāda, ka patlaban, dodoties saulē, cilvēkiem vajadzētu lietot saules aizsargkrēmu ar vismaz SPF 15, bet vislabākā vieta, kur pavadīt dienas, ir ēna. Lai organisms tiktu pie tik svarīgā D vitamīna, ko dod saule, dienā pietiek parādīties saulē vienreiz vai divreiz pa 10 minūtēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Slavenākie krējuma liķieri

No visai plašā emulsijas liķieru klāsta šoreiz vairāk pastāstīšu par slavenākajiem krējuma liķieru zīmoliem. Tiem visiem vienojošais – tos sāka ražot salīdzinoši nesen, jo bija nepieciešamas a...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko