Mitrums, siltums, tīrība
Ātri augošos viengadīgos garšaugus (kressalātus, lapu sinepes, dilles) var sēt paliekošā vietā jebkurā laikā. Divgadīgos un daudzgadīgos pēc sadīgšanas pārpiķē. Daudzgadīgos, ja izdodas, podos var audzēt pat trīs un četrus gadus, bet pēc tam gan tos vajadzētu atjaunot, lai būtu aromātiskāki. Sēklām vajag siltumu un mitrumu. Dīgšanas procesā sēklām papildu barības vielas nav vajadzīgas, toties ir vajadzīga tīra vide, brīva no mikroorganismiem, baktērijām un nevēlamas sāļu koncentrācijas. Kad tās sadīgušas, tad galvenais augšanas stimulators ir gaisma. Ja augus pārpiķē, tad to vislabāk darīt veikalos nopērkamajās kasetēs, jo no tām augu varēs izcelt, netraumējot tā sakņu sistēmu, un pārstādot tiks ietaupītas vismaz divas nedēļas tā veģetācijā.
Viselementārākais garšaugs, kas gadu gadiem tradicionāli dīgst uz palodzes, ir zaļais lociņš. To var audzēt visu gadu. Jāievēro, ka lokus nevajag raut pa vienam, bet gan nogriezt visus reizē, pretējā gadījumā to augšanas ātrums noteikti nebūs pārāk iepriecinošs.
Gatavi pērkami
Sēšana prasa pacietību. Sīkās sēkliņas jākaisa augsnē, tā jānoblietē, sējums nedrīkst būt ne par dziļu, ne par seklu, tas regulāri jālej (neizskalojot sējumu), jāgaida kad, kas un vai vispār izdīgs. J.Aldermaņa dārzniecības direktore Vija Rožukalne iesaka stādus labāk pirkt. Izvēloties stādiņu, nav jāskatās pēc lētākā un vārgākā, ar domu, ka tas izaugs, bet jāņem stiprs un spēcīgs garšaugu krūmiņš, tad zariņus varēs pa saujai šķīt jau tuvākā mēneša laikā. Veikalā nopirkto garšaugu mājās var pārstādīt lielākā puķpodā. Nekāda papildu mēslošana viengadīgam augam nav vajadzīga, jo pamats jau ir bagātinātajā kūdras augsnē, kur tas tiek iestādīts.
"Palodzes dārzniecībā ir audzējami visi tie garšaugi, kas nopērkami veikalā. Ja nu vienīgi koriandru nav vērts," zina teikt Māra Kaugare no Vecapēniem. Arī rozmarīns aug kā telpaugs. Ja to grib audzēt arī ziemā, tad vajadzīgs papildu apgaismojums. Garšaugiem, kad tos nogriež (nokniebj), atstāj padusīti, jo tad tie dzen nākamo atvasīti un krūmiņš sakuplo. Garšaugu visizteiktākā garša ir pirms ziedēšanas. Ja tos lieto svaigā veidā, tas nenozīmē, ka jānorauj garšaugam visas lapas uzreiz. Pietiek ar pāris lapiņām. Ja tiek nokniebta galvenā kāta galotne, tad garšauga stāds vairāk sakuplos.