Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 16. janvāris
Lida, Lidija

Uz Laumu dabas parku pie Kurzemes bitēm un kamenēm!

Šī nu reiz ir tā vieta Latvijā, kur ir padomāts par tūristiem. Laumu dabas parkā var gan izstaigāt izziņas takas par augiem, sportu, mežu, putniem un bitēm, gan uzcept desu uz ugunskura vai apēst kafejnīcā zeltainas pankūkas. Var pārnakšņot un prombraucot iegādāties suvenīru: vaska sveci, apgleznotu akmeni, dažāda kalibra medus burkas.

Tie, kuri vēlas absolūtu mieru un ieklausīšanos dabā, lai dodas uz Pokaiņiem! Te "ēteru" piepilda no slidkalniņiem šļūcoši un spiedzoši bērni, par bedrītē ieripojušo bumbiņu laimē ierēcas kungi, kafejnīcā skan latviešu mūzika. Šis ir labi organizēts un saistošs tūrisma centrs mežmalā. Gide Zaiga stāsta, ka tūristi parkā ir teju katru dienu. Nesen kādā žurnālā manīju, ka pie koka vairoga mežā bija nofotografējies bijušais KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs. Arī mēs nonāksim pie vairoga, jo tas atrodas Bišu takā, kurp dosimies, lai ietu pie stropiem raudzīt, kāda šogad medus raža.

Karaliskā želeja


Ejot pa Bišu taku, ik pa laikam piestājam pie kokā grebtām pieturām: milzu bites, milzu ķemmes, caurspīdīgs strops, resns koks, kur virvē iekārts speciāls soliņš un jebkurš, uzvelkot sevi kokā, var sajusties kā īstens senlatviešu bitenieks. Bet tās tādas izklaides, jo ceļojuma sāls ir bites iepazīšana. Vesela zinātniskā lekcija!

Nu kā vispār kāds var būt tik gudrs un funkcionāls kā bite! Nu kā viņa māk uzbūvēt to sešstūraino šūnu!? Gide Zaiga stāsta — katrai bitei uz vēdera ir astoņi spogulīši, kuros veidojas vasks jeb bišu sviedri. Lai pagatavotu vienu mazu šūnu, vajadzīgs aptuveni 40 bišu darbs. Šūna ir veidota 38o leņķī, lai nektārs nelītu ārā. Iespējams, būvniecībai esot kaut kāds sakars arī ar redzes īpatnībām, jo bites acs sastāvot no 4500 maziem sešstūrīšiem. Tie rādot daudzas krāsas, izņemot sarkano un balto, taču tas netraucējot ievākt medu no baltā āboliņa.

Par bišu dzīvi. Vienā stropā dzīvo līdz 80 000 bišu. Vadone ir bišu māte — stropā viena. Viņa katru minūti izdēj pa oliņai, no kuras rodas jauna bite. Topošo bišu dzimumu nosakot tikai šūnas lielums. Lai rastos trani, māte olu dēj lielākā šūnā un šūnas mala nepieskaras sēklu uztvērējiem. Pēc 24 dienām no šūnām izlien trani — lieli, resni un ēdelīgi. Stropā viņu ir pāris simtu. Traniem ir lielas acis un maz smadzeņu, viņu funkcija — apaugļot jaunās mātes un pamatīgi pieēsties medu. Trani piedzimst pavasarī, maijā izlido no stropa, un viņu dūcošajā mākonī ielido jaunā un neapaugļotā bišu māte. Viņa izvēlas aptuveni 20 tranu un ar tiem akrobātiski pārojas. Māte izraujot ārā tranu dzimumorgānus un paturot sevī! Ar to viņai pietiekot saviem astoņiem dzīves gadiem, lai varētu dēt oliņas. Toties trani pēc trakās jakts nomirstot.

Bišu mātei ir aptuveni deviņas kalpones, kuras viņu tīra un baro ar peru pieniņu. Uz mātes ķermeņa izdalās eļļains šķidrums peramons, ko kalpones laiza un savāc ar snuķīti, lai nodotu citām bitēm un saimei būtu sajūta par mātes klātbūtni. Kad māte sāk vecēt un mazāk dēt, bites to jūt. Jaunu māti var radīt arī no darba bites kāpura, tikai jāmāk to pareizi barot. Darba bite rodas, kāpuru barojot ar peru pieniņu un "zemnieku barību", bet topošo māti baro tikai ar peru pieniņu, sauktu arī par karalisko želeju.

Dzemdību vērošana


Esam pie stropa, tērpušies savdabīgos kostīmos, un vērojam, kā bites dzīvo. Tieši tobrīd dzimst bite. Groza galvu un spirina kājas, lai tiktu ārā no šūnas. Zaiga teic, ka katru minūti dzimst un mirst bite, jo vienā vasarā nomainās piecas paaudzes. Pirmo dzīves pusi bite pavada stropā un strādā par apkopēju — laiza ar mēli katru šūnu aptuveni divas stundas, lai medu un jaunos kāpurus ievadītu tīrā telpā. Otro dzīves daļu bites vāc medu, meklējot ziedus pat sešu kilometru attālumā. Putekšņi paši pielīp pie bišu matiem, un viņas tos ar priekšējām kājām noņem nost, samitrina ar siekalām un sastampā pakaļējo kāju putekšņu groziņos. Lai tie būtu pilni, bitei jāapmeklē 200—500 ziedu. To viņa paveic 30 minūtēs. Pēc tam "jācep" maize, kas rodas, sastampājot putekšņus ar medu.

"Lai savāktu puslitra burciņu medus, vienai bitei būtu trīs reizes jāaplido zemeslode," saka Zaiga, un es ievaidos. Tik daudz jāstrādā! Ķīna! Tieši tāpēc bites dzīvo tikai mēnesi, savukārt rudenī dzimušās — desmit reižu ilgāk. Ir jau viņām arī savi prieciņi — magoņu apciemojums. Savu pagarināmo snuķīti kā kokteiļsalmiņu ziedā, un priekā!

Bites arī maina darbus: no skrejas sarga par frizieri, no izlūka par apkopēju. Frizieres dzīvo stropā un ar kājiņām ķemmē darba bites — katru vismaz 20 reižu dienā, jo ar matiem bites nosaka vēja virzienu. Ārpus stropa bez frizūras — nē!

"Re, tā ir māte," rāda Zaiga. Šajā stropā karalieni var pazīt pēc balta punkta uz muguras, jo Eiropā ir prakse bites marķēt, lai noteiktu dzimšanas gadu. Skaista jau, taču kamenēm līdzi netur nekas. Apskatot speciāli izveidotu kameņu stropu, aizsitas elpa. Tik lēnīgas un mīļas! Tik baltiem, pūkainiem un dūnainiem dibeniem! Un kāda zema, dūcoša dziesma! "Kameņu medus gan ir garšīgs," fotogrāfs Uldis atceras, kā bērnībā atradis pļavā kāri un mielojies. Kamenes veido daudz lielākas un neregulāras formas šūnas nekā bites. Kā tādus pajocīgus eklērus.

Esam finišējuši bez kodumiem. "Kamenes jau nekož?!" pārvaicāju biteniekam Ilmāram. Kā ne? Ilmārs rāda caurumu deguna galā. Arī mazais Roberts no Ogres, kurš pievienojās stropa apskatē, beidzot pasmaida. Esot bijis nedaudz bail, ka bites neiedzeļ.

Te noteikti patiks bērniem, savukārt vecākiem būs labs prāts, ka bērni kaut nedaudz būs iepazinuši dabu. Tiem, kuriem bērnu nav, atliek spēlēt minigolfu un vērot bišu dejas ar oranžiem putekšņiem pie kājām.

***

Laumu dabas parks


Īves pagasts Talsu rajonā

Darba laiks katru dienu: plkst.10—18

Ieejas maksa: pieaugušajiem Ls 2,50, pensionāriem Ls 1,50, skolēniem Ls 2, ģimenei Ls 6,50, gida pakalpojumi Ls 7

Stropa un bišu apskate piemērotos laika apstākļos: grupām līdz 10 cilvēkiem, ģimenei Ls 3

Info: www.laumas.lv, tālr.26403240

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 15.01.2025.

Sevis pieņemšanas augstākā pakāpe – spēja mierīgi reaģēt, dzirdot savas balss ierakstu.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko