Gatavojoties 18. Novembra svētkiem, piedāvāju trīs receptes, kas senāk bieži tika gatavotas latviešu mājās, klājot jebkādu svētku galdu – sākot no dzimšanas dienām, beidzot ar kāzām, Ziemassvētkiem. Tāpēc, iespējams, daudziem šie ēdieni saistās ne tikai ar konkrēto garšu, bet arī ar atmiņām. Nav jau nekur pazuduši tie arī tagad, lai gan tomēr šķiet, ka gatavojam tos retāk.
Viltotais zaķis parasti tika sarindots garās šālītēs – sagriezts šķēlēs ar olu vidū, konservētiem zirnīšiem apkārt un burkānu rozīti malā. Mūsdienās pikantākai garšai zaķim var pievienot zilo sieru, bet olu nelikt vispār.
Galerts, ķopķēzis, aukstā gaļa – šai uzkodai ir daudz dažādu nosaukumu un divi dažādi pagatavošanas varianti: izmaļot caur gaļasmašīnu vai sagriežot gaļu gabaliņos un tad sastindzinot. Jebkurā gadījumā šī recepte ir gadu desmitos pārbaudīta vērtība. Īpaši garšo vīriešiem.
Savukārt bērniem garšos cepumi "Riekstiņi".
Viltotais zaķis
Sastāvdaļas:
1 kg jauktas maltās gaļas, 6–7 baltmaizes šķēles, 2 vidēji lieli sīpoli, 3 ēdamk. kartupeļu cietes, 1 glāze ūdens vai piena, 1 tējk. maltu piparu, 1 ēdamk. ķimeņu, 100 g žāvēta speķa, 2 ēdamk. sviesta, 2 svaigas olas, 4 cieti vārītas olas, taukviela veidnes ietaukošanai, sāls pēc garšas
Pagatavošana:
1. Pārlej baltmaizi ar glāzi ūdens vai piena, sagriež gabaliņos speķi un sīpolus.
2. Gaļu samaļ gaļasmašīnā. Maļot pievieno sagriezto speķi, izmērcēto baltmaizi un sīpolus.
3. Samaltajai masai pievieno abas svaigās olas, kartupeļu miltus, sāli, piparus un ķimenes. Masu kārtīgi samīca.
4. Pielej ūdeni vai pienu, kas palicis pāri no baltmaizes mērcēšanas. Pievieno sviestu un turpina mīcīt vēl 5 minūtes. Jo ilgāk un sirsnīgāk izmīca gaļas masu, jo tā būs elastīgāka un cepoties neizjuks.
5. Novārītajām olām nogriež spicos galus. No gaļas masas izveido divas biezas gaļas pankūkas ar tādu kā grāvīti un iespiež katrā divas vārītās olas. Aizspiež gaļas pankūkas ciet, izveidojot kukulīti.
6. Liek iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 180 grādos un cep apmēram stundu. Pasniedz karstu kā pamatēdienu vai aukstu kā uzkodu.
Muzikantu gaļa
Sastāvdaļas:
½ cūkas galvas, 2 cūkas kājas, 2 ausis, 1 sīpols, 2 burkāni, pa 2 selerijas un pētersīļa zariņiem, pipari, 2 lauru lapas, sāls, vārīti burkāni, olas, svaigi pētersīļi garnēšanai
Pagatavošana:
1. Gaļu noskalo, sadala sīkāk un liek aukstā ūdenī lielā katlā tā, lai gaļa tik tikko apsegta ar ūdeni. Uzvāra, noputo un pēc tam pievieno sīpolus, burkānus, pētersīļus, sāli, piparus, lauru lapas.
2. Vāra uz mazas liesmas, uzliekot katlam vāku, apmēram 2 stundas, līdz gaļa gatava – tā atdalās no kauliem. Svarīgi, ka uguns ir ļoti maza – tādējādi gaļa pēc tam labāk saželēs.
3. Kad gaļa gatava, to izņem no buljona, mazliet atdzesē. Vai nu sadala mazākos gabaliņos, vai samaļ gaļasmašīnā.
4. Bļodiņas izskalo ar aukstu ūdeni, tajās apakšā liek vārīta burkāna šķēlītes, olas šķēlīti, pētersīļa lapiņu. Virsū liek gabaliņos sagriezto vai samalto gaļu.
5. Izkāš pārpalikušo buljonu un pārlej gaļai. Trauciņus liek vēsā vietā un atstāj, lai galerts sarecētu.
6. Pasniedz ar etiķi, sinepēm vai mārrutkiem.
Cepumi "Riekstiņi"
Sastāvdaļas:
125 g cukura, 125 g sviesta istabas temperatūrā, 2 olu dzeltenumi, 250 g miltu, 2 ēdamk skābā krējuma, 1 bundžiņas vārīta kondensētā piena pildījumam
Pagatavošana:
1. Sviestu saputo ar cukuru. Pievieno skābo krējumu un olu dzeltenumus. Visu kārtīgi saputo.
2. Pakāpeniski pievieno miltus un samīca viendabīgu mīklu. Izveido mīklas bumbu, ko ietin pārtikas plēvē un noliek uz stundu ledusskapī atpūsties.
3. Ņem mazus mīklas pikučus un ar pirkstiem iespiež riekstiņu formiņās, pielipinot mīklu līdz pat formiņu malām.
4. Cep cepeškrāsnī 180 grādos 15 minūtes, līdz riekstiņi kļūst zeltaini.
5. Kad formiņas nedaudz atdzisušas, tās apgāž otrādi un viegli uzsit ar pirkstu pa tām – cepumi atdalīsies no malām un būs vienkārši izņemami.
6. Atdzisušos cepumos ar tējkaroti pilda kondensēto pienu.
7. Cepumu pusītes saspiež kopā un pasniedz.