Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Sestdiena, 26. oktobris
Kaiva, Amanda, Amanta

Nanotehnoloģijas šodien, mūsu ikdienā un nākotnē – izmēģinām reālus produktus

Kā zināms zinātnieki visā pasaulē ik dienu aktīvi jo aktīvi strādā pie visdažādākajiem projektiem un idejām. Ik dienu arī tiek publicēti simtiem atklājumu un pētījumu, un kaut kas no visa šī smagā zinātnieku darba ar laiku nonāk arī mūsu ikdienā. Vai jūs esat kādreiz dzirdējuši tādu vārdus kā “nanodaļiņas” vai “nanotehnoloģijas”? Izklausās kaut kas ļoti zinātnisks un netverams, taču, lūk, šīs te nanotehnoloģijas mūsu ikdienā iesoļo ļoti strauji.

Piemēram, kāds pēc skata tīram ūdenim līdzīgs šķidrums spēj pasargāt stiklu no ūdens, aizsvīšanas un netīrumiem. Kā tas ir iespējams, un kas vispār ir tās nanodaļiņas un nanotehnoloģijas, par to tad arī šajā stāstā.

Kas ir nanozinātne

Pirms ķerties pie konkrētām lietām un risinājumiem, pamēģināsim vispārīgi saprast, kas tad ir tā nanozinātne, nanotehnoloģijas un nanodaļiņas. Ja izsakāmies pavisam vienkārši, nanozinātne ir zinātnes nozare, kas nodarbojas ar ļoti, ļoti smalkām daļiņām, kas parasti ir mazākas par 100 nanometriem. Cik ir viens nanometrs? Tā ir miljonā daļa no milimetra. Tik netverami liela, vai pareizāk sakot mikroskopiski maziņa arī ir tā nanodaļiņa.
Kā skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Silikātu materiālu institūta direktors Gundars Mežinskis, tad nanomateriāli ir tie, kas satur daļiņas, kurām viena izmēra dimensija ir mazāka par 100 nanometriem. Ja salīdzinām nanodaļiņu ar cilvēka matu, tad nanodaļiņa par to ir simt tūkstoš reižu mazāka. Un starp citu – jūsu mati ik sekundi kļūst garāki tieši par šo vienu niecīgo nanometru. Un lūk, spēju saskatīt šīs nanodaļiņas un no tām kontrolēti veidot dažādas struktūras šādā neaptverami mikroskopiskā mērogā – tās tad arī sauc par nanotehnoloģijām. Un interesantākais, ka zinātnieki darbojoties ar šādām nanodaļiņām, ir nonākuši pie kāda visai interesanta atklājuma – līdz ko daliņu izmēri ir mazāki par 100 nanometriem, tā tām rodas jaunas, makroobjektiem nepiemītošas īpašības.

Tieši šo mainīgo īpašību dēļ zinātnieki arī ir iecienījuši darbošanos ar nanotehnoloģijām, jo ar to palīdzību var iegūt unikālus risinājumus un līdzekļus, kas var noderēt arī mums, vienkāršajiem cilvēkiem mūsu ikdienā. Bet, ja godīgi, nanotehnoloģijas mūsu ikdienā jau nav nemaz nekas pārsteidzoši jauns! Kā stāsta Gundars Mežinskis no RTU, tad ir pārsteidzoši – cilvēki nemaz nezina, ka viņi savā ikdienā jau gadu desmitiem izmanto šādus nanomateriālus. Piemēram, kosmētika, aizsargkrēmi pret ultravioleto starojumu, arī laku un krāsu rūpniecībā tiek izmantotas nanotehnoloģijas.

Iepazīstam jaunus nanotehnoloģiju produktus

Nākotnes Parkam un ZParkam bija iespēja iepazīties un izmēģināt arī jaunus nanotehnoloģiju produktus no kompānijas Texo, kas lieti noder automašīnu īpašniekiem. Pirmais no tiem bija līdzeklis, kas uz automašīnas virsbūves un arī stikliem spēj radīt mikroskopisku pārklājumu, kas šīs virsmas pasargā no netīrumu un ūdens uzkrāšanās. Kā skaidro Texo uzņēmuma pārstāvis Kaspars Eizentāls, tad šāda pārklājuma pozitīvā īpašība ir tāda, ka braucot ar 70 km/h lielu ātrumu vēja un gaisa plūsmas sāk pašas no stikliem nopūst nost ūdens lāses – tādējādi nav jālieto pat logu tīrītājslotiņas.

Šāds pārklājums spēj noturēties līdz pat pusgadam, vienīgi pie nosacījuma, ja tas ir pareizi uzklāts. Tas nozīmē, pirms līdzekļa uzsmidzināšanas virsmai ir jābūt ideāli tīrai un sausai, lai šīs te mazās nanodaļiņas varētu uz stikla virsmas izveidot nevainojamu plēvīti, kas arī pilda savas aizsargājošās funkcijas. Lai arī ar aci mēs ne tuvu nevarēsim saskatīt, ka uz stikla izveidojas kaut kāda plēvīte, tā tur tiešām ir!
Šādā līdzeklī ir ne tikai pašas nanodaļiņas, bet arī kāds organisks savienojums, kas palīdz šīm daļiņām uz virsmas veidot noteiktu sakārtojumu, kas tad arī nodrošina hidrofobitāti jeb spēju atgrūst ūdeni. Attiecīgi, pēc skata šis konkrētais līdzeklis atgādina teju parastu ūdeni, vien pēc smaržas var just, ka tam klāt ir spirts.

Otrs līdzeklis, ar ko iepazināmies, ir pretaizsvīšanas pārklājums. Ar to var apstrādāt brilles, fotoaparāta objektīvus, spoguļus mājās un jebkuru citu stiklveidīgu virsmu, uz kuras nevēlamies redzēt aizsvīdumu. Lietošanas nosacījums tāds pats – virsmai pirms šī līdzekļa uzklāšanas arī jābūt teicami tīrai. Tad pārklājums savas funkcijas pildīs trīs līdz četras nedēļas.

Visbeidzot trešais produkts – universālās multiputas, ar kurām var apstrādāt visdažādākās virsmas, sākot no auto virsbūves, riteņu lietajiem diskiem, plastmasas detaļām līdz vannām, izlietnēm, darbarīkiem, spoguļiem un citiem sadzīves priekšmetiem, kas mēdz smērēties. Šīs putas attiecīgi uz kādu laiku palīdz atgrūst mitrumu un netīrumus.

Izmēģinam darbībā

Teorija laba lieta, tomēr arī mēs paši sagribējām šo lietu pamēģināt! Ņēmām šīs te pašas putas un nolēmām ar tām paeksperimentēt uz mūsu redakcijas telpās esošā spoguļa. Paņēmām līmlentu un uzlīmējām to apmēram pa vidu uz spoguļa, lai varētu vieglāk saprast robežu. Tālāk – ņēmām vispirms stiklu tīrāmo līdzekli un ar nanolīdzekli apstrādājamo pusi nopucējām, lai tā būtu tīra. Tad pūtām virsū jau pašu brīnumlīdzekli, un kārtīgi to iepulējām virsmā. Pēc tam nogaidījām instrukcijā prasītās 30 minūtes. Pēc tam pārbaude. Uzpūstā elpa apstrādātajā pusē tiešām pazuda ātrāk, attiecīgi arī ar aizsvīšanu varētu būt mazāk problēmu. Un arī ūdens no šīs virsmas skaistām lāsītēm ripoja nost. Dabūtu spoguli pavisam tīru un sausu bija daudz vienkāršāk. Izskatās, ka šis līdzeklis tiešām darbojas.

Savukārt uz automašīnas priekšējā stikla izmēģinājām auto stikliem paredzēto nano pārklājumu, kas it kā neļaujot uz tā palikt ūdens pilēm un veidoties ūdens plēvītei. Uzklājām līdzekli atbilstoši instrukcijai un devāmies ar auto izbraucienā. Kad bijām sasnieguši ātrumu ap 70 kilometriem stundā, ņēmām pa atvērtu logu un lējām uz loga virsū ūdeni. Rezultāts bija tiešām lielisks, jo ūdens burtiski nolidoja nost no stikla.

Mūsu secinājumi

Nanotehnoloģijas tiešām ir un darbojas! Turklāt mēs izmēģinājām vien dažus līdzekļus no tiem, ko piedāvā uzņēmums Texo. Pārdabiskus brīnumus no šiem līdzekļiem, protams, nevaram gaidīt, bet, ja tos pielietojam atbilstoši instrukcijā noteiktajam, tad šādi nanolīdzekļi var aiztaupīt ne vienu vien minūti mūsu ikdienā. Galu galā – braukt ar auto, kuram stikli ir pastāvīgi tīri un uz tiem nepaliek nedz ūdens, nedz netīrumi – ir tiešām noderīgi un patīkami. Turklāt, varam pačukstēt mazliet – drīz mēs izmēģināsim arī tādu nanolīdzekli, ar kuru nopūšot, piemēram, fēnu – to var mierīgi pēc tam iemērkt ūdenī un darbināt... Pilnīgs kosmoss, bet par to pēc kāda laika!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko