Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Nosauc Latvijas Literatūras gada balvas nominantus, mūža balvu pasniegs dzejniecei Veltai Sniķerei

Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas 2019 nominanti piecās nominācijās - dzejā, prozā, literatūrā bērniem, tulkojumos un debijā. Mūža balva piešķirta Londonā dzīvojošajai dzejniecei un atdzejotājai, praktizējošai jogas skolotājai - Veltai Sniķerei, savukārt - speciālbalvas ieguvējs - lībiešu dzejnieku Valta Ernštreita, Baibas Dambergas, Ķempju Kārļa dzejas krājums Trilium/Trillium lībiešu un angļu valodā, informēja balvas pārstāvji.

Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija – literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstniece Inga Ābele, literatūrzinātniece Eva Eglāja – Kristsone, rakstnieks un tulkotājs Vilis Kasims, dzejnieks Ronalds Briedis, rakstniece Laura Dreiže un literatūkritiķis, dzejnieks Aivars Madris – par labākajiem 2018. gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā atzinusi:

Labākais dzejas darbs 

Inga Gaile Lieldienas, Neputns

Arvis Viguls Grāmata, Orbīta

Uldis Bērziņš Idilles, Neputns

Liāna Langa Velēnu kleita, Neputns

Gunta Šnipke Ceļi, Mansards

 

Labākais prozas darbs 

Māra Zālīte Paradīzes putni, Dienas Grāmata

Inga Žolude Materia botanica, Dienas Grāmata

Jana Egle Svešie jeb miļeņkij ti moi, Latvijas Mediji

Andra Manfelde Mājās pārnāca basa, Latvijas Mediji

 

Labākais lietartūras darbs bērniem

Māris Rungulis Trīs Nāves Mārtiņdienā. Pārupes spoku stāsti. 2. grāmata, Liels un mazs

Kārlis Vērdiņš, poēma Dilles tante, Liels un mazs

Lilija Berzinska Skelets skapī, Dienas Grāmata

Aivars Kļavis, triloģija Ceļš uz nezināmo zemi, Zvaigzne ABC

 

Labākais tulkojums

Guntara Godiņa tulkotais igauņu eposs Kalevdēls, Neputns

Gitas Grīnbergas un Dena Dimiņa tulkotais Žorža Pereka romāns Dzīve lietošanas pamācība, Mansards

Māras Poļakovas tulkotais Dāvida Grosmana romāns Bārā ienāk zirgs, Jāņa Rozes apgāds

Daces Meieres tulkotais Kristinas Sabaļauskaites romāns Silva rerum IV, Zvaigzne ABC

 

Spilgtākā debija

Ināra Kaija Eglīte Kliedziens starp āboliem, Neputns

Haralds Matulis Vidusšķiras problēmas, Mansards

Dainis Deigelis Dievs beidz, Valters Dakša

 

Ekspertu komisija šogad nolēmusi piešķirt speciālbalvu par īpašu veikumu literatūrā, izceļot bilingvālo dzejas krājumu Trilium / Trillium lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls. Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018.gadā, krājuma izdevējs – biedrība Līvõ Kultūr sidām.

Mūža balvu ekspertu komisija nolēma piešķirt 1920.gadā dzimušajai, Londonā dzīvojošajai dzejniecei un atdzejotājai Veltai Sniķerei par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Veltas Sniķeres, kas ir arī praktizējoša jogas skolotāja, dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. V. Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019.gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.

„Veltas Sniķeres dzejas galvenā tēma ir cilvēka spēja atklāt pasaules un dabas dziļāko metafizisko nozīmi un iekļauties kosmiskā ritējumā. Pie tam, būdama savā dzejā spilgti oriģināla, viņa vienmēr pratusi apvienot mūsdienīgumu ar dainām raksturīgo piesātināto lakonismu un mītisko pasaules redzējumu. Sniķeres dzejoļi ir salīdzināti ar buramvārdiem, mantrām. Par gaišdzirdību autore sauc mirkli, kad atnāk dzejolis,” uzsver rakstniece Inga Ābele.

Latvijas Literatūras gada balvas tiks pasniegtas 2019. gada 25. aprīlī plkst. 18 Sūkņu stacijā, Rīgā, Maskavas ielā 196. Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAS lampu, kuras idejas autors – dizaina studija MĀJO. Šī gada vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis.

Balvas pasniegšanas ceremoniju veido publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīs aktieri Inga Alsiņa – Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpēsies Sniedze Prauliņa.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā www.laligaba.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Filmas nepazudīs

Pielāgosimies apstākļiem un skatīsimies klasiku, kas ir tepat rokas stiepiena attālumā. Tas palīdz apzināties mērogus un mazināt maldus.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja