Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Kanādā izstādīta Rasas Šmites un Raita Šmita instalācija Purva radio. Mikropasauļu svārstības

Kanādā laikmetīgās mediju mākslas izstādē Alarm (Trauksme) līdz šī gada 7. septembrim apskatāma latviešu mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita instalācija Purva radio. Mikropasauļu svārstības, kas pagājušajā gadā bija nominēta Purvīša balvai, informēja RIXC informācijas koordinatore un projektu vadītājas asistente Līva Siliņa.

Izstāde, kas norisināsies līdz 7. septembrim THEMUSEUM galerijā Kičenerā / Vaterlū (pie Toronto), ar mākslas palīdzību tiecas pievērst uzmanību ekoloģisko pārmaiņu radītajām problēmām. Šajā izstādē iekļauts arī RIXC mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita mākslas darbs, kurā purva baktērijas no Latvijas purviem rada elektriskas svārstības, manipulē attēlu un skaņu, tiecoties atklāt "zaļās enerģijas" poētiku.

23. janvārī THEMUSEUM galerijā Kičenerā / Vaterlū tika atklāta laikmetīgās mediju mākslas izstāde Alarm (Trauksme), iezvanot trauksmi saistībā ar klimata pārmaiņām, kas turpina saasināties. Izstādes Alarm galvenais notikums ir starptautiskā laikmetīgo mediju mākslas izstāde Pārmaiņu starpnieki | Sastopot antropocēno (Agents for Change | Facing the Anthropocene) atklāšana. Izstādes kuratores ir Nina Čegledija (Nina Czegledy) un Džeina Tinglija (Jane Tingley). Izstādē ir apskatāmi desmit laikmetīgās mediju mākslas darbi, kuros tiek apvienota māksla, zinātne un tehnoloģijas, un kurus radījuši starptautiski atzīti mākslinieki, galvenokārt sievietes - mākslinieces, no Kanādas, ASV, Jaunzēlandes un Latvijas. Saistībā ar sieviešu mākslinieču radošuma un aktīvisma nozīmības atzīšanu visā pasaulē šī unikālā izstāde, kurā lielākā daļa no māksliniekiem ir sievietes, tiecas uzlabot līdzvērtīgu dzimumu pārstāvēšanu mākslā.

Izstāde aicina rīkoties un mācīties par cilvēku radīto ietekmi uz klimatu. Izstādes vēstījuma atslēga ir – rīkoties, mācīties, pielāgoties, uzņemties atbildību un mobilizēties. Tā sastāv no četriem notikumiem: laikmetīgās mediju mākslas izstādes Pārmaiņu starpnieki | Sastopot antropocēno, kas notiek THEMUSEUM galerijā un trijām mazākām izstādēm un pasākumiem – Kūstošais ledus (Melting Ice), Izmiršana (Extinction) un SPEKTRS | Klimata ārkārtas pieredze (SPECTRUM | The Climate Emergency Experience), kas notiek citviet Kičenerā / Vaterlū. Šajās izstādēs tiks atklāta kūstošo polāro ledāju ietekme uz klimatu, klimata bēgļu pieredze, kā arī tiek pētītas apdraudētas sugas, fokusējoties uz sarūkošo varžu populāciju, kas tuvojas sestajai masu izmiršanai.

Jēdziens "antropocēns" reprezentē pašreizējo klimata periodu, kura laikā cilvēka darbība ir ievērojami ietekmējusi klimatu un vidi. Vides pārmaiņas skar visus - to ietekmē kāpj jūras ūdens līmenis, rodas intensīvi karstuma viļņi, kā arī to ietekmē norisinās masveida floras un faunas izmiršana. Kā jau vēsta izstādes nosaukums, pārmaiņas ir neizbēgamas, bet, tikai pieņemot mūsu nākotni un saprotot izaicinājumus, ar kuriem cilvēki būs spiesti sastapties, mēs varam kļūt par pārmaiņu starpniekiem. Šīs izstādes darbi gan poētiskā, gan racionālā veidā atklāj mūsu pagātni, sociālo un kulturālo ietekmi uz dabas pārmaiņām, rada hipotēzes par nākotnes scenārijiem, kā arī piedāvā risinājumus mūsu dzīvei antropocēnajā vidē.

Izstādē Rasas Šmites un Raita Šmita Purva radio vēlas pievērst uzmanību tiem, kas parasti netiek ne sadzirdēti, ne ieraudzīti. Šoreiz tie ir mikroorganismi, kas dzīvo purva dzīlēs un par kuriem mēs parasti pat neiedomājamies. Purvi ar savām senajām ekosistēmām ir kā laika kapsulas, taču tiem ir arī nozīmīga loma mūsdienu sabiedrībā, jo tie uztur ļoti lielu ekoloģisko daudzveidību. Mākslinieki Šmiti video redzamajā performancē staigā pa purvu, uzstādot tajā "baktēriju baterijas" un vides novērošanas sensorus, pārveidojot purvus imaginārā elektrostacijā. Iegūtie dati no purva tika vizualizēti un ir apskatāmi virtuālajā realitātē, padarot redzamus tādus neredzamos procesus dabā kā baktēriju aktivitātes purva dzīlēs. Instalācija, kas atrodas izstādē, sastāv no sešām "baktēriju baterijām" (jeb MFC - microbial fuel cell), kurās atrodas dubļi no Latvijas purviem. Tajos dzīvojošās baktērijas ģenerē elektrības plūsmu. "Baktēriju enerģijas" elektriskie impulsi un svārstības tiek pārveidotas tiešraides skaņu struktūrās, kas reāllaikā manipulē video attēlu ar Šmitu māksliniecisko intervenci Ķemeru purvā.

Rasa Šmite un Raitis Šmits ir starptautiski atzīti mākslinieki un kultūras novatori, kas strādā ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām. Šmiti ir Jauno mediju kultūras centra RIXC dibinātāji,  RIXC Mākslas un zinātnes festivāla kuratori, sērijas Acoustic Space redaktori, interneta radio un jauno mediju mākslas celmlauži. Rasa Šmite un Raitis Šmits darbojas kopā mākslas, zinātnes un jauno tehnoloģiju jomā. Šmitu jaunākajos mākslas darbos tiek risinātas attiecības starp dabu un tehnoloģijām, cilvēkiem un augiem. Šmiti darbojas kā pētnieki un pasniedzēji Latvijā, Eiropā un ASV. Rasa Šmite ir profesore Liepājas universitātē, un Raitis Šmits – asociētais profesors Latvijas mākslas akadēmijā. Šmiti ir arī vieslektori MIT Masačūsetas Tehnoloģiju Institūtā Bostonā, HfG Mākslas un dizaina augstskolā Karlsrūē, Vācijā, un Bāzeles Mākslas un dizaina akadēmijā. 2017. gadā viņi ieguva Kultūras ministrijas Izcilības balvu kultūrā un 2019. gadā tika nominēti Purvīša balvai par personālizstādi Mikropasauļu svārstības.

Izstāde Alarm (Trauksme) ir apskatāma līdz 2020. gada 7.septembrim, THEMUSEUM galerijā, Kičenerā / Vaterlū (pie Toronto), Kanādā.

Izstādes kuratori: Nina Čegledija (Nina Czegledy) un Džeina Tinglija (Jane Tingley).

 

Izstādē piedalās mākslinieki no Kanādas - Diāna Landrija (Diane Landry, QC), Donna Legolta (Donna Legault, ON), Māika Šūrera (Maayke Schurer, ON),  Liza Millere (Liz Miller, QC) un Elēna Vitakera (Elaine Whittaker, ON), kā arī mākslinieki no citām valstīm - Kristīne Dīkmana (Kristine Diekman, USA), Olga Kiseļeva (Olga Kisseleva, FR/RU) un Pinars Joldas (Pinar Yoldas, TR/USA), kā arī mākslinieku duo Karolīna Makkava un Vikija Smita (Caroline McCaw, Vicki Smith, NZ) un Rasa Šmite un Raitis Šmits (LV).

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja