Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Dzintaru koncertzālē vienpadsmit koncertos izskanēs Ziemassvētku festivāls

Jau piekto gadu no 13. decembra līdz 7. janvārim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisināsies krāšņākais ziemas muzikālais notikums – Ziemassvētku festivāls, informēja festivāla pārstāvji.

Vienpadsmit muzikāli daudzveidīgos koncertos uzstāsies Rīgas Doma zēnu koris, operdziedātājas Inga Kalna un Elīna Šimkus, Ziemassvētku brīnumskapis, komponists Raimonds Tiguls, dziedātājs Zigfrīds Muktupāvels, Latvijas Radio koris, senās mūzikas ansamblis Hortus Musicus, kamerorķestris Sinfonietta Riga, jaunie vijoļspēles talanti Kristīne Balanas un Daniils Bulajevs, Latvijas Radio bigbends, vokālā grupa Framest, Latvijas Nacionālais simfoniskas orķestris un daudzi citi mākslinieki. Viņu izpildījumā varēs baudīt dažādu tautu skaistākās Ziemassvētku melodijas, gregoriskos un viduslaiku dziedājumus, klasiskās mūzikas pērles, kā arī latviešu un ārzemju komponistu skaņdarbus.

Ziemassvētku festivālu atklāšanas koncertā, 13. decembrī, Dzintaru koncertzālē izskanēs majestātiskā Georga Frīdriha Hendeļa oratorija Mesija. Pasaules opernamos pazīstamais latviešu soprāns Inga Kalna kopā ar Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio kori un izcilu solistu ansambli no Nīderlandes, Lielbritānijas un Vācijas atskaņos ikonisko Ziemassvētku skaņdarbu, kura Aleluja pazīstama ikvienam klasiskās mūzikas cienītājam. Pie diriģenta pults – pasaulslavenais baroka mūzikas meistars Frīders Berniuss (Frieder Bernius). 14. decembrī šo skaņdarbu būs iespējams baudīt arī Liepājas koncertzālē Lielais dzintars.

14. decembrī Dzintaru koncertzālē uz koncertu Zvaigžņotā ziemas naktī aicinās komponists Jānis Lūsēns, dziedātājs Zigfrīds Muktupāvels, operdziedātāja Elīna Šimkus, ērģelnieks Aigars Reinis, klavesīniste Veronika Rinkule un akordeonists Artūrs Noviks. Koncertā vienkopus skanēs komponista Jāņa Lūsēna dziesmas, kas tapušas gan studiju laikā, gan pēdējos gados. Dziesmu pamatā ir latviešu dzejas klasiķu Viļa Plūdoņa, Kārļa Skalbes, Friča Bārdas, Ojāra Vācieša, Leona Brieža teksti, kas, savijoties ar J. Lūsēna melodiju skaistumu, uzbur gaišas un sirsnīgas noskaņas.

20. decembrī uz ziemīgu džeza koncertu aicinās Latvijas Radio bigbends un vokālā grupa Framest. Viņu izpildījumā varēs dzirdēt krāšņākos Leonarda Bernsteina, Džordža Gēršvina, Raimonda Paula un Jāņa Ķirša skaņdarbus, kā arī populāras Ziemassvētku džeza melodijas.

21. decembrī Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivālā tiksies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā un jaunais vijoļmūzikas spīdeklis – Daniils Bulajevs. Viņu izpildījumā skanēs Antonio Vivaldi Ziema no slavenā koncertu cikla Gadalaiki, argentīniešu komponista Astora Pjacollas cikls Četri gadalaiki Buenosairesā, Riharda Vāgnera mūzikas suģestija liriskajā gleznojumā Zigfrīda idille, kā arī Morisa Ravēla temperamentīgā rapsodija Čigāniete, atklājot vijoles mākslinieciskās iespējas gan instrumentāli smalkos, gan temperamentīgos skaņdarbos. Daniils Bulajevs koncertā spēlēs 18. gadsimtā Neapolē (Itālijā) darinātu vijoli, ko viņa lietošanā nodevis fonds Florian Leonhard Fine Violins.

22. decembrī uz programmu Ziemassvētki Venēcijā aicinās festivāla īpašie viesi – senās mūzikas ansamblis Hortus Musicus. Pastāvīgajā īso harmoniju atkārtojumā slēpjas liels spēks un maģija, apburot un savaldzinot klausītājus. To sapratuši visu laiku komponisti līdz pat roka un blūza māksliniekiem. Hortus Musicus pirmo koncertu sniedza 1972. gadā, kļūstot par vecāko pastāvīgi spēlējošo šā žanra ansambli Austrumeiropā un vienu no ilggadīgākajiem pasaulē. Hortus Musicus mūziķus vislabāk raksturo no klišejām brīva un radoša attieksme pret mūziku, kas ir ļoti tāla no mūsdienām radīšanas laika, bet ne satura ziņā. Mūziķi nenostājas opozīcijā tā dēvētajai autentiskā atskaņojuma praksei, taču šāda vēsturiska muzicēšana nekad nav bijusi grupas darbības pašmērķīgs nolūks. Tādēļ Hortus Musicus koncerti un ieraksti skan dzirkstīgi, saprotami un iespaidīgi – tā ir dzīvīga mūsdienu cilvēku muzicēšana.

26. decembrī Dzintaru koncertzālē pēc ilgāka pārtraukuma tiks izrādīts skatītāju iemīļotais koncertuzvedums Pasakas par ziediem, kurā Annas Sakses pasakas mūzikā ir ietērpis Valts Pūce. Iestudējumā atdzimusi savulaik tik iemīļotā Annas Sakses grāmata Pasakas par ziediem. Tie ir liriski un silta humora pilni stāsti par puķu laimīgajiem un traģiskajiem likteņiem ar fantastikas pilniem notikumiem, kur iezogas arī pa kādai baisai epizodei. Aktiera Gundara Āboliņa meistarība izplaucē visu ziedu krāšņumu un atklāj cilvēciskās jūtas, kuras skatītājs atpazīst un izdzīvo no smiekliem līdz asarām. Valta Pūces mūzika paspilgtina pasaku radīto emocionālo noskaņu, un komponistam veidojas jūtīga divspēle ar Ditu Krenbergu. Savukārt Pētera Apses fotogrāfijas uzbur ziedus neierastā tuvplānā.

27. decembrī Ziemassvētku festivālā Rīgas Doma zēna koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā atskaņos Raimonda Tigula vokālās kompozīcijas. Raimondam Tigulam piemīt īpaša spēja savā mūzikā radīt vakara un rītausmas noskaņas. Viņa mūzikā savdabīgi apvienojusies dvēseliski baltā latviskuma pasaules izjūta un meditatīvi laikmetīgs tvērums. Tajā dzirdama ietekme gan no minimālisma, tautas mūzikas pirmslāņiem un dabas vēsmām. Koncertā skanēs komponista dziesmas, kas jau kļuvušas par hitiem klausītāju un dziedātāju vidū – Dod, Dieviņi, Lec, saulīte, daļas no iespaidīgās oratorijas Jūras dziesmas, ko Raimonds Tiguls komponēja Ventspils koncertzāles Latvija atklāšanai, dvēseliska skaistuma iekrāsotās kormūzikas miniatūras Mēness skaita savas zvaigznes, Griezes dziesma, atmosfēriskā kompozīcija Moonlight sound design, kas tiek dziedāta jau daudzviet pasaulē un ir izskanējusi pat slavenajā Kārnegī zālē Ņujorkā, kā arī citas Raimonda Tigula dziesmas.

28. decembrī uz diviem koncertiem Brīnumskapis Ziemassvētkos aicinās bērnu iemīļotie skatuves varoņi – Kaķītis Laķītis (Ingus Ulmanis, vokāls), Skolotājs Andris (Andris Sējāns, vokāls, klavieres), Malvīne (Karīna Tropa, vokāls), Deju skolotāja Kode (Egija Abaroviča, dejotāja), Tantiņš (Anrijs Grinbergs, sitaminstrumenti), Rasiņš (Roberts Rasa, basģitāra) un Komponists (Aigars Voitišķis, ģitāra). Viņi atskaņos klausītāju iemīļotās Brīnumskapja labākās dziesmas.

29. decembrī Dzintaru koncertzāles klausītājus uz kaislīgu deju, saulē sakarsušu smeldzi un robežas nepazīstošu dzīvesprieku aicinās trīs karstasinīgas mūziķes – Kristīne Balanas (vijole), Marlēna Keine (soprāns) un Agnese Egliņa (klavieres) - koncertprogrammā Spāņu un čigānu mūzika. Koncertā klausītājiem būs iespēja iepazīt spāņu komponistus Fransisko Barbjeri, Fernando Obradoru, Hosē Serano, Ksavjeru Montsalvatgi un Ruperto Čapī, kā arī spāņu muzikālā teātra sarsuelas tradīciju. Kanconās, romancē un dienvidnieku dzejas temperamentā iekrāsosies dzirkstošais un skanīgais Marlēnas Keines soprāns. Čigāniski virtuozais muzicēšanas spars un melodiska dziedājuma daiļums būs dzirdams jaunās un talantīgās Kristīnes Balanas vijoļspēlē. Vien spāņiem raksturīgie ritmi un harmonijas, kastaņešu sitieni un tamburīna šķindoņa skanēs klavierpavadījumā pianistes Agneses Egliņas meistarīgajā, smalkām niansēm bagātajā tēlojumā.

Jau par tradīciju kļuvis valsts kamerorķestra Sinfonietta Riga Vecgada koncerts 30. decembrī, šoreiz kopā ar vairāku prestižu Eiropas senās mūzikas konkursu laureātu, vijolnieku un kontrtenoru Dmitriju Siņkovski. Programmā – Johana Štrausa  valši un Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbi.

Savukārt Ziemassvētku festivāla noslēgumā, 7. janvārī, Dzintaru koncertzālē jau tradicionāli baudīsim pārlaicīgās Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumus balsu virtuozu – Latvijas Radio kora izpildījumā. Koncerta programmā – izcilā krievu skaņraža Pētera Čaikovska Vakara lūgšanas, diriģenta Sigvarda Kļavas lasījumā.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skolēnu dziesmu un deju svētkus pārcels uz 2021.gadu(2)

XII Latvija skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komiteja un Dziesmu svētku padome otrdien nolēma vasarā gaidāmos skolēnu dziesmu un deju svētkus pārcelt uz 2021.gadu, preses brīfingā i...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja