Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Zviedrijā joprojām neatrisināta Ingmara Bergmana mantojuma lieta

Tulkojot pirms diviem gadiem aizsaulē aizgājušā zviedru nacionālās kultūras "tumšā ģēnija", pasaulslavenā teātra un kino režisora Ingmara Bergmana (30.07.2007.) pēdējo eseju Katra mana filma ir pēdējā, kārtējo reizi uzdūros Bergmana spītīgi atgādinātajai metaforai par "milzīgu, zaļu, ķērcošu putnu", kas viņu sapņos vajājot kopš bērnības. Sapni par zaļo putnu uz publiskām sarunām pārlieku skopais Bergmans jau piesauca savā pēdējā lielajā intervijā 2001.gada decembrī Reuters. Amizants ir fakts, ka šajā sarunā režisors, gluži otrādi, atzina: "Man kā visiem normāliem cilvēkiem ir bail no putniem, taču nesen man pirmo reizi viens tāds liels, zaļš un trokšņains parādījās sapnī — tā noteikti bija vēsts no manas sievas Ingridas. Putns mani sauca."

Lai kaut kā notušētu drūmo pauzi, kas iestājās studijā (jo faktiski Bergmans ar ķērcošo putnu apzīmēja nāves vēstnesi — viņa piektā sieva Ingrida fon Rozena mira 1995.gadā, un Bergmans uzreiz pēc viņas nāves iegravēja savu uzvārdu kapakmenī blakus Ingridas vārdam Roslagsbru baznīcas pagalmā Ziemeļnorteljē), intervētājs sarunu viltīgi novirzīja uz abstraktāku tēmu — sapņu un reālās dzīves robežām. Taču Ingmars turpināja malt savu: "Man vispār grūti atšķirt sapņu pasauli no reālās, taču ne tāpēc, ka esmu režisors, bet gan tāpēc, ka esmu liels melis. Melošana — tā ir mana bēgšanas forma no soda jau kopš bērnības. Manī tup neskaitāms daudzums dēmonu un kārdinātāju, viņi katru mīļu brītiņu man uzglūn, un es krītu panikā un izmisumā. Es meloju nepārtraukti un visiem, un es ticu tam, ko pats saku."

Tā kā Bergmans kopš milleniuma pārsvarā dzīvo savā mājā Fores salā kaimiņos Gotlandei, viņš atļaujas no Stokholmas izrakstīt jaunākās filmas, lai tās skatītos lepnā vientulībā personīgajā Aitu salas nama kinozālē. Laiku pa laikam Meistars norāda, kurus viņš vispār uzskata par tiesīgiem nodarboties ar kino uzņemšanu (sarunā ar Reuters šī laime tiek zviedram Lūkasam Mudisonam, kanādietim Atomam Egojanam, krievam Aleksandram Sokurovam un dānim Larsam fon Trīram, kurš "vispār jau pats nemaz neapjēdz, cik ģeniāls viņš ir"). No šiem Bergmana ģēniju sarakstiem režisora dzīves laikā baidījās, un tēma Bergmans + līdzgaitnieki joprojām ir viena no sāpīgākajām zviedru kinematogrāfistu aprindās.

Bergmana ietekme un vara bija milzīga — režisors ne tikai drīkstēja nopirkt sev vietu vairākās valsts kapsētās (viņa pīšļi atdusas Fores salā, burvīgā pakalniņā pie ciema dievnama ar skatu uz Baltijas jūru, kaut arī kapakmens ar Bergmana vārdu arī Roslagsbru stāv neskarts), bet pēc viņa rekomendācijām — mājieniem — Zviedrijas kultūras naudas turētāji piešķīra finansējumu citu režisoru filmām (par visām šīm spēlēm var izlasīt apjomīgajā sarunu un bilžu grāmatā albumā 5 cēliens, ko apkopojis Bergmana draugs — vienīgā pietuvinātā persona no masu mediju puses — fotogrāfs un žurnālists Bengts Vanseliuss).

Taču paradokss ir tas, ka attieksme pret Bergmanu — zviedru kultūras pieminekli, valstij izdevīgu (joprojām pelņu nesošu) trendu ir monumentāli pozitīva, taja pašā laikā viņu kā cilvēku un kinorežisoru, sevišķi jaunā paaudze, vērtē visai skeptiski. Zviedrijā neeksistēja Bergmana kults, tas sākās pēc "vienīgā zviedra — četru Oskaru laureāta" nāves.

Zviedrija ir pēdējā valsts Skandināvijā, kurai nebija sava starptautiskā teātra festivāla (Somijā bija Tamperes fests, vecākais teātrāļu saiets ziemeļvalstīs, Norvēģijā ir prestižie Bergenas un Oslo festivāli, Dānijā — bars starptautisko projektu — "inovatīvā teātra" aktivitāšu).

Kopš šīs vasaras (27.jūnijs—6.jūlijs) arī Zviedrijai ir pompozs starptautisks pasākums — uzreiz "divi vienā", jo Bergmanfestivalen apvieno ne tikai abas I.Bergmana radošās stihijas teātri un kino, bet iekļauj veselu gūzmu starpdisciplināru mākslas projektu. Piemēram, paralēli teicamu ārzemju teātru viesizrādēm par tēmām, kas sasaucas ar Bergmanu interesējošām eksistences problēmām, tika realizēta Dramaten (Karaliskā drāmas teātra) šefa Stēfana Valdemara Holma iecere — teātra skatuvēs uzvest Bergmana kinoscenārijus: Amsterdamas teātris Tunnel rādīja Čukstus un kliedzienus, Hamburgas Thalia — No marionešu dzīves. Kaut gan Bergmans kategoriski bija pret šādu kino pārtaisīšanu par teātri. Viņš to aizliedza oficiāli — caur autortiesību aģentūru Norstet.

Taču visbūtiskākā problēma Zviedrijai nav vis dižā režisora radošā mantojuma saglabāšana — Bergmans dzīves laikā savus arhīvus novēlēja zviedru filminstitūtam, pie kura izveidots Bergmana fonds (www.ingmarbergmanfoundation.com). Ir valdības programma un milzīga nauda, lai fonds darbotos. Problēma ir ar Bergmana pēdējās gribas izpildīšanu. No vienas puses, režisors vēlējās savā Fores salas mājā atstāt muzeju un starptautisku radošo namu. No otras — ir oficiālais testaments, kurā visi Bergmana Fores īpašumi tiek novēlēti deviņiem bērniem (māja un zeme jāpārdod "par visaugstāko izsoles cenu" Christie"s aukcionā, nauda jāsadala). Vairāksolīšanas process jau ir sācies. Cipari sasnieguši 120 miljonus un turpina augt. Zviedrijas valdībā savukārt nodibināta komiteja ar ekspremjerministru Ingmaru Karlsonu vadībā, lai valsts sameklētu tik milzīgu summu. Pēdējā Karlsona komitejas aktivitāte ir sludinājumi pa lappusi ietekmīgajos kinoindustrijas žurnālos Variety un Hollywood Reporter ar lūgumu kinopasaules biznesa titāniem Stīvenam Spīlbergam & Co palīdzēt izpirkt no izsoļu nama I.Bergmana mantojumu — kopā ar visu zaļo putnu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja