Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

VID ar pretterorisma vienību likvidē grupējumu, kas no budžeta izkrāpis 6 miljonus latu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) apturējis grupējuma darbību, kas trijos gados no budžeta izkrāpis sešus miljonus latu pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Ar pretterorisma vienības Omega kaujinieku palīdzību Ieņēmumu dienestam izdevies aizturēt 12 shēmā iesaistītus cilvēkus, no kuriem diviem organizatoriem piemērots apcietinājums.

VID Sabiedrisko attiecību daļā aģentūra LETA uzzināja, ka VID Finanšu policijas pārvalde aprīlī veikusi 26 kratīšanas dažādos objektos Rīgā un apturējusi metāllūžņu biznesa jomā strādājoša grupējuma darbību, kas laikā no 2009.gada janvāra līdz šā gada 1.aprīlim īstenojis liela apmēra krāpšanu, valsts budžetam nodarot vairāk nekā sešu miljonu latu zaudējumus.

Noziedzīgais grupējums darbojās metāllūžņu jomā un tajā bija iesaistītas 12 fiziskas personas un 25 uzņēmumi, no kuriem 16 bija fiktīvi. Shēmā iesaistīto fiktīvo uzņēmumu amatpersonas bija nerezidenti vai personas, kurām dzīvesvieta bija patversme. Kā fiktīvo uzņēmumu darbinieki parasti tika reģistrētas viena vai divas personas, vairumā gadījumu tie bija valdes locekļi - nerezidenti.

Organizatori un to darījumu partneri bija iekļauti vienotā metāllūžņu piegādes darījumu ķēdē, kur lūžņu atkritumu saņēmējs, kas bija patiesā labuma guvējs, nodarbojās ar alumīnija lietņu ražošanu un metāllūžņu vairumtirdzniecību.

Noziedzīgais grupējums organizēja darījumu dokumentu noformēšanu par faktiski nenotikušiem darījumiem, tādējādi samazinot valsts budžetā maksājamā PVN apmēru un iegūstot tiesības ar viltu pieprasīt un saņemt PVN pārmaksas atmaksu lielā apmērā.

Lai naudas līdzekļi nonāktu noziedzīgā grupējuma rīcībā, izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās un aizdevumi shēmā iesaistīto uzņēmumu starpā, mainīta finanšu līdzekļu piederība.

Nolūkā mainīt finanšu līdzekļu un metāla izcelsmi tika izmantoti ārvalstīs reģistrēti uzņēmumi un to darījumu konti. Fiktīvo uzņēmumu ķēdē iesaistītie Latvijā reģistrētie uzņēmumi pārskaitīja naudas līdzekļus uz norēķinu kontiem Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, no kuriem vēlāk nauda tika noņemta un nogādāta atpakaļ Latvijā patiesajiem labuma guvējiem.

VID skatījumā organizētas grupas kontrolē esošajiem uzņēmumiem tika atvērti norēķinu konti Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, kuru ietvaros, vairākkārtīgi mainot finanšu līdzekļu piederību, nauda nonāca grupējuma kontrolē esošajos ārzonas uzņēmumos.

Tāpat, mainot finanšu līdzekļu piederību Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, naudas līdzekļi tika pārskaitīti uz citiem organizētas grupas kontrolē esošu uzņēmumu norēķinu kontiem. Valūtas operācijas - konvertācija - pamatā tika veiktas divās Latvijas bankās, tirgojot valūtu Krievijas un Ukrainas iedzīvotājiem.

Daļa naudas tika atgriezta Latvijā no iepriekš minētajām valstīm, saņemot to skaidrā naudā no organizētās grupas dalībnieka, bet, iespējams, uzņēmumu kontos esošie naudas līdzekļi tika konvertēti un pārdoti NVS valstīs strādājošām personām.

Tādējādi visa noziedzīgā grupējuma naudas plūsma tika novirzīta ārpus Latvijas teritorijas, ievērojami apgrūtinot iespēju iegūt precīzu informāciju par to.

VID Finanšu policijas pārvaldē šā gada 2.aprīlī sākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma pantiem par krāpšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, grāmatvedības datu viltošanu, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Kriminālprocesā Rīgā tika veiktas 26 kratīšanas shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un automašīnās. Lai iekļūtu noziedzīgā grupējuma galvenajā birojā un aizturētu tā dalībniekus, VID Finanšu policijas pārvalde pieaicināja policijas pretterorisma vienību Omega.

Kratīšanu laikā tika izņemta 300 000 eiro skaidra nauda, kas ieskaitīta VID depozīta kontā, seifi, datori un citi datu nesēji, zīmogi, dokumenti, piezīmju grāmatiņas, USB atmiņas kartes un mobilie telefoni.

Tāpat kratīšanu laikā VID Finanšu policijas pārvaldes darbiniekiem tika izrādīta pretdarbība un notika mēģinājumi iznīcināt lietiskos pierādījumus - pa logu tika izmesti kriminālprocesam nozīmīgi priekšmeti - telefons, dators, divas somas ar dokumentiem, kurās pamatā bija aplokšņu algu saraksti un cita informācija par skaidras naudas plūsmu.

Tāpat attālināti tika mēģināts dzēst datus, kas atrodas serverī, taču pateicoties Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Infotehnisko ekspertīžu nodaļas ekspertiem, kuri sniedza savu atbalstu kratīšanas laikā, datu dzēšana tika pārtraukta. Persona, kura mēģināja iznīcināt datus, šobrīd ir aizturēta un atzīta par aizdomās turēto.

Kriminālprocesā par aizdomās turētām ir atzītas 12 personas, no kurām divām Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa ir piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu, bet pārējām desmit ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

Norādot uz izmeklēšanas interesēm, VID plašāku informāciju nesniedz.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

"Parādiet man naudu"*

Jāsaprot, kā tiks ģenerēta naudas plūsma un kas apsaimniekos mežus.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas