Šādā (mazliet stingrākā) redakcijā šobrīd līdzīgus likumus cenšas labot gandrīz visas Skandināvijas valstis, bet vismaz vienā jautājumā par bērnu aizsardzību Latvija ir pirmā. Es pateicos Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un viņas vadītajai komisijai– Dzintaram Ābiķim, Augustam Brigmanim, Borisam Cilēvičam, Ingmāram Čaklajam, Dainai Kazākai, Inesei Laizānei, Vladimiram Nikonovam un klāt nebijušajam Jānim Urbanovičam par racionālu lietas virzību.
Noziedzīga ir smēķēšana bērna klātbūtnē. Astma, plaušu iekaisums, sirds un asinsvadu mazspēja, agrīna leikoze un agrīns vēzis ir tikai daļa no slimībām, kas rodas bērnam no vecāku smēķēšanas viņa klātbūtnē. Šoreiz Saeimas komisiju neaizkustināja tabakas industrijas krokodila asaras, kas paģērēja, ka savā mājā vecāki drīkst apdūmot bērnu cik grib, jo tas ir viņu privātīpašums. Arī privātīpašumā nedrīkst bērnu sist, seksuāli izmantot, psiholoģiski vardarbīgi mocīt. Arī smēķēšana ir vardarbība pret bērnu. Nav lielāka noziedznieka par pieaugušo, kas palīdz bērniem iegādāties cigaretes. Veikalnieks, kas pārdod bērnam cigaretes vai lādzīgs onkolis, kas tās nopērk par puišeļa naudu un puišelim nodod– kā viens tā otrs ir noziedznieki, kas sodāmi ar cietu likuma bardzību– līdz pat administratīvam cietumsodam.
Kāpēc tabakas industrija tik ļoti pretojās tieši šiem likuma labojumiem, kāpēc tika iesaistītas PR kompānijas, žurnālisti un veseli mēdiji, lai nepieļautu šādus likuma grozījumus, lai padarītu to par farsu? Kāpēc pret Veselības ministriju vēlās apmelojumu gūzma? Kāpēc ierēdņi no Labklājības un Tieslietu ministrijas asarām acīs cīnījās pret šiem likuma grozījumiem? Vienkērši– smēķēšana tiek mantota. Bērni, kas redz, ka vecāki smēķē, uzskata to par normu, un ar lielāko gadījumu skaitu paši kļūst par smēķētājiem. Tabakas dūmi ar nikotīnu rada atkarību, un šī bērnībā radītā dūmu atkarība liek bērnam kļūt par smēķētāju. Tabakas industrijai nav lielāku briesmu, ka Eiropā vecāki nesmēķēs savu bērnu klātbūtnē un tiks pārrauts apburtais loks– smēķēšanas netikuma nodošana no paaudzes paaudzē.
Es ticu, ka Latvijas iedzīvotāji sapratīs ziņu, ko viņiem dod likumdevējs – nekļūsim par savu bērnu slepkavām. Smēķētājs, kas to dara sava bērna klātbūtnē, raisa sava bērna slimību un saīsina viņa dzīvi. Latvija šodien izvēlējusies saviem bērniem veselīgāku dzīvi.