Laika ziņas
Šodien
Migla

Bojārs: Tomēr jāpērk tās grāmatas, un acīmredzot uz tiesu var iet pēc tam

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Edijs
E
Nu, par darba spējīgiemblēžiem, kas nemaksā nodokļus, man gan sirds nesāp. Tie ir tiešām blēži, jo grib dzīvot uz citu rēķina. Bet par grāmatām tā iemagoģija. Vienmēr vecāki ir pirkuši un pirks. Cits jautājums, ka būtu vajadzīga zināma unifikācija, lai tās grāmatas varētu lietot vairākas paaudzes skolēnu. Darba burtnīcas gan ir liekas. Pietiek ar parastajām, jo tās attīsta daudz vairāk, ja ir labi uzdevumi. Bet par uzdevumiem jāgādā skolotājiem.
No Zviedrijas
N
Vienmēr vecāki ir pirkuši un pirks. - Vai tas ir kāds nemaināms dabas likums? Man, vienai divus bērnus audzinot, katrs 1. septembris tuvojās kā nenovēršama finansiāla katastrofa katru gadu līdz pārcēlāmies uz Zviedriju. Pirmā skolas diena zviedru skolā bija kā šoks - tur pat pildspalva nebija vecākiem jāpērk. Bet nu jā - pildspalvas viņi arī nelietoja - rakstīja ar parastajiem zīmuļiem.
  • 1
  • 0
Mamma arī
M
Te dažs raksta, kā bija padomju gados. Bet cik toreiz maksāja avīzes, grāmatas, kino biļetes? Kapeikas! Man dēlam Rīgas 64.vsk. jāpērk 7. klasē angļu valodai grāmata Choices Pre Intermediate. Zvaigzne ABC maksā 13 Ls ar santīmiem, vēl klāt Workbook ar CD disku - ap 6 latiem. Un sarakstā, ko sagatavojusi skola, vēl ir pērkamas darba burtīcas, piemēram, plāna A5 Sociālo zinību darba burtnīca maksā pie trim latiem...Jāpiebilst, ka ģimenē dēls nav vienīgais bērns, ir vēl citi. Kur lai to naudu rauj, ja vēl uz skolu apģērbs vajadzīgs - pa vasaru izauguši, skolas somas arī noplīsušas, rudens apavi par maziem palikuši? Nopirkšu grāmatas un nesīšu čeku uz pašvaldību, lai atmaksā... Vēl tik pebildīšu, ka darbs man ir vienai, tēvs nepelna...
Bijusii skolniece
B
Tas ir koks ar diviem galiem. No vienas puses, nevar uztaisiit beernu un gaidiit, ka kaads cits, t.sk.valsts vinu tagad paeedinaas , apgeerbs, izskolos, izaudzinaas. No otras puses, skolas un biezhi vien attieciigo prieksmetu skolotaaji nosaka, kaadus maaciibu materiaalus izmantot, un taa arii biezhi vien slinkuma deelj rodas vajadziiba peec taam darba burtniicaam, kur visa maaciibu gada laikaa tiek aizpildiitas vien paaris lapas, tacu peec skolotaajas pieprasiijuma ar pildspalvu, taapeec pat notirgot peec tam nevar. Pilniibaa nenoliedzu, ka darba burtniicaam ir arii kaadi plusi, tacu nepieciesamiibu peec taam nu noteikti neredzu, jo kaut kaa neticaas, ka matemaatikaa kaads buutu atklaajis kau ko jaunu, lai apreekinaatu, ka 2+2=4. Un tas, ka beerns pats ruutinu burtniicaa uzziimees kaadu geometrisku figuuru, viennoziimiigi buus daudz labaak kaa 2 punktus savenot darba burtniicaa.
nu jā
n
Latvija ir viena tāda unikāla Eiropā, kur nezin`, kā bērnus nodrošināt ar mācību grāmatām un burtnīcām. Darba burtnīcas Latvijā parādījās astoņdesmito gadu beigās, bet Eiropas valstīs tās mācību procesā izmanto jau sen. Skolām tiek iedalīta nauda, kas, nudien, nekur pat austrumeiropā nav zem 20 eiro uz bērnu gadā (vecajās valstīs pat 70 eiro), un skolas pašas jau agrā pavasarī veic pasūtījumus izdevniecībām, kas, apkopojot pasūtījumus, saplāno tirāžas. Un tas tad arī ir viss! Tikai IZM un FM nekad, itin nekad to nav zinājušas un gribējušas zināt.
al
a
vidusskolu beidzu 1968.gadā,vecāki grāmatas pirka,laikam kautkas bija bibliotēkā-bet piemēram,latviesu valodas gramatika bija no5.-8.klasei,un bija vajadzīga ari vēlāk,tāpat matemātika un ķīmija,ko vajadzēja iestājeksāmenos
al
a
Tā daktere jau var pacientu izmeklēt uz sava rēķina-bet kā viņa tiks galā ar kompensējamo medikamentu sistēmu?Izrakstīt nedrīkstēs vai arī par pilnu samaksu-tad nopirkt nevarēs
Bojāriņ,
B
mācību grāmatas, burtnīcas, pildspalvas, apģērbu, treniņtērpu, sporta apavus un daudz ko citu skolai pirka arī padomju laikos (šķiet elementārs vecāku pienākums par to rūpēties, nevis tikai diedelēt - dodiet to un šito vēl ar), tiesa bieži vien pats bērns vasarā tam pelnīja naudu, nevis visu vasaru izklaidējās, tērējot vecāku naudu. Un izauga normāli cilvēki! Ne velti latviešiem ir sen sakāmvārds: "Darbs dara darītāju" un tam varētu piebilst: "Bezdarbība un vienas vienīgas izklaides no cilvēka rada cilvēkveidīgu parazītu patērētāju!". Diemžēl mūslaiku psihologi un žurnālisti šo elementāro patoesību ir kaut kā aizmirsuši vai arī, kas nav nekas nepiespējams, nekad nav zinājuši!
Tā bija
T
Tolaik bija jāpērk arī skolas formas, kas šobrīd obligātas ir tikai dažās skolās. Tagad vecāki paši var izlemt, vai vēlas savas atvases sūtīt skolās, kurās jāvelk šīs formas [un tātad arī jāizdod naudiņa par tām].
  • 0
  • 0
to !
t
ES vidusskolu beidzu 70- tajā gadā, un grāmatas pirkām paši, vēl tagad tās ir manā bibliotēkā..Mani bērni gan tās saņēma un nodeva bibliotēkā.
  • 1
  • 0
!
!
Mācību grāmatas NEPIRKA. Nemelo! Burtnīcas un pildspalvas pirka.
  • 1
  • 2
Laine
L
Pagājušajā mācību gadā summa grāmatām manas atvases izglītošanai bija 3X lielāka. Šogad skola ir izdomājusi Ķīļa alternatīvo variantu - tur, kur sarakstā, iepriekšējā gadā, bija vārds "jāpērk", tagad ir teksts: "no skolas bibliotēkas darbam stundās". Un Satversme ir ievērota. Un, lai pildītu mājas darbus, tāpat jāpērk.
ES
E
Savulaik bija tīri labs risinājums- mācību grāmatas izsniedza skolas bibliotēkā. Bet šodien ir viens liels BET- tā nebūs vienreizēja investīcija, jo zinātne tik strauji iet uz priekšu, ka pat tādās jomās kā matemātika vai angļu valoda ik pēc pāris gadiem ir jaunas mācību grāmatas. par kādu naudu skola to visu spēs regulāri atjaunināt. Tā kā nāksies vien vecākiem pirkt ne tikai darba burtnīcas, bet arī mācību grāmatas, un katru pavasari tās nodot makulatūrā.
!
!
Angļu un citas valodas māca pēc pedagoģijas metodēm konkrētām vecuma grupām, vajadzībām un zināšanu līmeņiem, ne tikai pēc grāmatām vien. Tāpēc šeit ir jāskatās plašāk.
  • 1
  • 0
nu ja
n
skola nepiekā nav vainīga.Visus likumus izdomā izglītības ministrs un tad ar to ir jātiesājas ,kurš izdomājis visu šo padarīšanu ar darba burtnīcam.Skolas tikai izpilda izglītības ministra lēmumus.
joe
j
Ar ministru aizbildināties var būt bīstami - pirms kādiem 67 gadiem baru cilvēku notiesāja (un dažus joprojām vajā arī šodien) par to, ka pildīja tā laika valsts vadītāja lēmumus.
  • 0
  • 0
mamma
m
Atsevišķos priekšmetos darba burtnīcas gada garumā palika tukšas. Gada beigās skolotāja izdomāja likt bērniem tās aizpildīt. Vai tas ir normāli? Skola taču to var nospriest, ko un kā labāk darīt, vajag vai nē?!
  • 1
  • 0
edgars
e
IZM (Ķīlis) izvairas no konkrētas atbildes, jo viss daudz sarežģītāks. Pirmkārt, visu nosaka bizness (īpaši par darba burtnīcām, kuras faktiski ir obligātas, jo grāmatas nesatur vajadzīgo vielu (uzdevumus un risinājumus). To veicinājuši IZM ierēdņi un atbalsts gūts izdevējos. Lai to likvidētu nepieciešams 2-3 gadi (pārejas periods). Otrkārt, nav jādebatē kas ir obligātais nodrošinājums - viss, kas nepieciešams stundā mācību procesā (arī sporta tērps un inventārs sporta stundā) - to jānodrošina valsts un pašvaldības iestādēm. Un nav jāizdomā "velosipēds"! Izlocišnās nav pieņemama un nosodama (pirmkārt tas jādara likumdevējam, kas joprojām klusē - atvaļinājumu laiks, kungi, ir beidzies!)
Mika
M
Tāpēc jau pastāv tāds lieta kā pilsoniskā nepakļaušanās - piemēram vecākiem ir visas tiesības doties pie skolas direktora un teikt - es uzskatu, ka ar skola pārkāpj manam bērnam Satversmē noteiktās tiesības uz bezmaksas izglītību. Un prasīt, lai skola labojas utml. Ir jāsaprot, ka būs daudzi, kam kabatā ir pietiekami daudz latu, bet tā švakāk ar tiesisko apziņu kā jau šeit komentāros parādās, tāpēc pretošanās gaidāma dažādos līmeņos. Bet cilvēkam, kas izvēlas pilsoniski nepakļauties, ar to ir jārēķinās. Tas pats attiecas arī uz Balvu ārsti - arī viņai ir tiesības būt cilvēcīgai un prasīt no valsts - nedehumanizēt viņu kā cilvēku un kā mediķi un neapkraut viņu ar citu iestāžu (VID, ekonomiskā policija) pienākumiem. Pilsoniskā nepakļaušanās. Parasti vajadzīgs kāds, kurš sper pirmo soli un, ja jautājums ir sabiedrībai svarīgs - būs sekotāji.
Ezis
E
Kā var nesaprast ,ka valsts ir ierēdņu kopums ,kuri no nodokļos iekasētās naudas ,vispirms samaksā sev algas,kas vadošajiem ir nekaunīgi lielas salīdzinot ar minimālo un vidējo valstī,tad jāatmaksā sponsoru un jādod nopelnīt čomiem,pāri jau nekas nepaliek.Gribētu teikt ka darba burtnīcas ir izdomājis ,kāds "profesionāls" čomu biznesa atbalstītājs.Sen vajadzēja vienotas mācību grāmatas ,ko iespiež dažādas izdevniecības,bet vienādas!
  • 0
  • 0
Mika - Saulei
M
Man tur nav ko saprast - pasaule bojā tāpēc neaizies, ja 1.septembrī skolā neieradīsies pulciņš bērnu, kuru vecāki pieprasa Satversmes ievērošanu. Cik ilgs laiks bija vajadzīgs valdībai, lai atrastu miljonus Krājbankai, Airbaltic - kam vēl tur... Tātad nauda ir - un kurš stiprāk spiež, tas arī dabū - tas ir tikpat kā dabas likums. Bērnu vecāki ir izgājuši uz kompromisiem cik ilgi? Mani bērni ir izauguši un jau beiguši skolu pat to laiku. Paaudzes mainās, bet varasvīru attieksme - nē.
  • 1
  • 1
Saule
S
Nu kā jūs nesaprotat, ka VALSTS piešķir skolām naudu mācību līdzekļu iegādei? Un kamēr valsts dos katram bērnam ap latu gadā, tā skola varēs tik noplātīt rokas. Skoliņas, kuras jau iepriekš ir plānojušas ļoti centīgi mācību līdzekļu iegādi un lieto nu ļoti daudzus gadus vienu grāmatu komplektu, parasti vecākiem liek pirkt tikai darba burtnīcas. Bet tās skolas, kas tā nav rīkojušās - nu nevarēs tagad uz pirmo septembri visu sapirkt. Neceriet! Tā kā uz priekšu - nepakļaujieties pilsoniski vai nepilsoniski, reāli tas situāciju uz šo 1.septembri neatrisinās. Ir jāiziet uz kaut kādiem kompromisiem. Situācija ir tāda, kāda tā ir.
  • 3
  • 0
alias
a
Tracis par pirkt vai nepirkt grāmatas ies vēl pāris gadus. Normālas alternatīvas būs labi ja pēc gadiem pieciem. Būs vien jāpērk tās grāmatas, nekur neliksimies. Starp citu, es tik lēti cauri netiku, krietni vien dārgāk sanāca.
MCP
M
Manis pēc Jansons ar visu piebalsotāju armiju varētu boikotēt skolu kamēr šī acīmredzami vienīgā un galvenā problēma netiks atrisināta. Pārējiem bērniem būs vairāk gaisa. Bet mani nedaudz sašāva viena ar tēmu nesaistīta rinda: "apņēmīgi cenšas pār blakussēdētāja elkoni ielūrēt viņa grāmatā, kurš savukārt to īsti negrib rādīt, jo viņa vecāki, lūk, dabūjuši tērēties". Nez, Bojārs pats arī savu bērnu par tādu gnīdu audzina (pasargdies', uzcienās draugu ar košļeni, kas pirkta par Bojāra santīmiem), ja šāda aina ir pirmais, kas viņam nāk prātā? Varēja tak universālo argumentu "citi bērni izsmies" piesaukt... Jeb arī tas ir jaunākais AKKAs lobijs - jau no pirmās klases mācīt, ka dalīties ar intelektuālo īpašumu ir noziegums? :)
hei
h
Atbildi jau sen ir sniegusi Latvijas Republikas SATVERSME - izglītība ir BEZ maksas, kas nozīmē, ka vecākiem un bērniem NEKAS NAV JāPēRK. Un viss.
Ezis
E
Tas nu nu Nu tiešām šausmas šitais žurnālists ierindas pilsoņus aizstāv ,c..... tāds "valsti"taču jāaizstāv,tos kuri raksta vienu un dara otru. Varbūt iebāzt būrī? Vai izraidīt no valsts? Kā var prasīt no ministra ,kaut kādu atbildību par stulbībām ,ko viņš satrādā?? Tas taču ir amats ,kuram nav ,ne pienākumi,nedz atbildība,kā protams arī pārējiem "kompetentiem orgāniem".
  • 0
  • 0
nu nu
n
Kaut kā aktīvi izdabā ierindas 'pilsoņiem šis žurnalistiņš ar čekas zagļa uzvārdu
  • 0
  • 0
TAD
T
Tad varbūt valstij skolnieki bez maksas arī jāēdina, jāapģērbj un jānodrošina ar dzīvokli?
  • 1
  • 3

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Eiropas orbanizācija

Aizvadītā gada beigās Vācijā plašu rezonansi izraisīja viena no pašiem pazīstamākajiem ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem, tehnoloģiju multimiljardiera Īlona Maska atklātais aicināj...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē