Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +16 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 27. aprīlis
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Paust un apkopot tautas viedokli esam iemācījušies, bet vai tas ko līdz?

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.

Viedokli paužam dažādi – varam doties ar plakātiem izkliegt savu sāpi pie Saeimas, varam virzīt savas idejas parakstu vākšanas platformā Manabalss.lv, varam piedalīties aptaujās, telefonbalsojumos u.c. Paust un apkopot tautas viedokli esam iemācījušies, bet vai tas ko līdz?

Viens no skaļākajiem pēdējā laika piemēriem, protams, ir parakstu vākšana, lai izbeigtu dzīvnieku izmantošanu cirkā. Saeimā iesniedza vairāk nekā 26 000 cilvēku parakstus petīcijā Par cilvēcīgu cirku, kas aicināja izbeigt dzīvnieku izmantošanu cirkā, bet komisijā šis priekšlikums tika noraidīts ar tādu sparu, ka pat zaļākais deputāts Ingmārs Līdaka nespēja to glābt. Labi vēl, ka Saeimas sēdes balsojumā to apstiprināja, taču pagaidām tas ir tikai pirmais lasījums.

Tikpat naski tiek pausts viedoklis par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam – dzīvesvietai. Tur savākti jau teju 20 000 parakstu, bet, vai varas gaiteņos kāds ir sācis runāt par NĪN atcelšanu?

Tas gan nav fenomens, kas vērojams tikai pie mums, arī kaimiņi – lietuvieši demokrātijas mākslu ir apguvuši, tāpēc rodas jautājums, vai viņu valstsvīriem ir dzirdīgākas ausis? Šī gada sākumā Lietuvas finanšu ministrs atbrīvoja no amata VID vadītāju Dainoru Bradauski, kurš, kā atklāja izmeklēšana, bija kavējis nodokļu krāpšanas izmeklēšanu. Pastāv iespēja, ka kaimiņu VID vadītājs piesedzis krāpšanu, kuras rezultātā Lietuvas valsts kase zaudējusi vairāk nekā 200 miljonus eiro, taču tas netraucēja viņam celt prasību, pieprasot atjaunošanu amatā. Situācija eskalējās tik tālu, ka savu viedokli nolēma paust Lietuvas tauta, tika veikta aptauja, kurā atspoguļojās, ka 53% iedzīvotāju atbalsta VID vadītāja atbrīvošanu no amata. Vairāk nekā puse iedzīvotāju ir skaidri pateikuši, ka šim cilvēkam nav jāvada viena no svarīgākajām iestādēm valstī, kādas vēl var būt diskusijas? Respondenti bija norādījuši, ka persona, kas ļaunprātīgi izmantojusi dienesta stāvokli un traucējusi VID izmeklēšanām, nevar ieņemt šādu amatu, taču diemžēl jautājums ar to vēl nav izsmelts. Izmeklēšana turpināsies, un, visticamāk, bijušajam VID vadītājam atradīsies gana labs advokāts, tāpēc lietas iznākums ir miglā tīts. Bet kā tad paliek ar tautas viedokli?

Tas pats jautājums attiecināms arī uz Latviju, kur Saeimas komisijā "pazuda" 26 000 iedzīvotāju viedoklis par dzīvniekiem cirkā? Kur paliks 20 000 cilvēku viedoklis (iespējams, pat vairāk, jo balstu vākšana turpinās) par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam? Runāt un paust viedokli mēs esam iemācījušies, bet kad iemācīsimies panākt, lai mūsos ieklausās? Kad spēsim pateikt savu nostāju tā, lai valstsvīriem atliek vien pateikt – tauta ir runājusi, mums jāizpilda!

Kā Latvijā, tā arī Lietuvā ir augstākā vara pieder tautai – mēs ievēlam Saeimu, lietuvieši – gan parlamentu, gan prezidentu. Negribētos ticēt, ka vēlēšanas ir vienīgais veids, kā mēs, demokrātisku valstu pilsoņi, drīkstam paust savu viedokli.

Ar interesi sekošu līdzi, kā attīstīsies šie jautājumi – kā Saeima nākamajos lasījumos lems par cirka dzīvniekiem? Kā beigsies cirks ar NĪN, jo iekasēt nodokli no vienīgā īpašuma ir nekas cits kā izsmiekls. Un kā beigsies Lietuvas VID vadītāja stāsts? Vai tautas viedoklis tiks uzklausīts un kur būs dzirdīgākas ausis – Latvijas vai Lietuvas valdībā? Iesaku arī citiem sekot līdzi šim stāstiem, un, iespējams, mēs beidzot uzzināsim, vai kāds klausās, kad runā tauta?

 

Top komentāri

Tauta ir kaujamas aitas.
T
Kāpēc tā būtu vēl jāuzklausa?
Redziet!
R
Latvijā TAUTA ir butaforija, kas nepieciešama reizi četros gados, bet praktiski - slaucama govs un kaujama aita. Palūkojiet, PSRS laikos, kad pelnīja ao 100 rubļus mēnesī, par īri maksāju 2 rubļus, par ūdeni un kanalizāciju 20 kapeikas, par gāzes balonu 3 rubļus, savukārt vidēji par elektrību ap 2 rubļiem mēnesī un par siltumu (izrēķinot uz 12 mēnešiem) iznāca ap 8-10 rubļiem mēnesī. Tātad par komunāliem maksājumiem - ap 15-16 rubļiem mēnesī. Tagad par siltumu vidēji gadā iznāk ap 50 eiro mēnesī , par elektrību ap 20 eiro (lai gan instalācijas vēl vecās - PSRS, nu jāmaksā par ''elektrības piegādi'', par ''piegādes nodrošināšanu'', ''obligātā klaušu komponente'' u.t.t.), par apsaimniekošanu ap 25 eiro, par ūdeni 12-15 eiro (patēriņš+zudumi ūdens saimniecības tīklā), par gāzi ap 20 eiro. Kopā - lielā puse pensijas aiziet komunāliem pakalpojumiem. Jā, zeļonka un glicerīns tagad maksā savas 50 reizes dārgUn tas viss pateicoties dažiem miljonāriem, kuri savus miljonus uz aitu rēķina VAIRO.
īpašuma nodoklis Latvijā ir nenormā
ī
Nekustamā īpašuma nodoklis Latvijā ir nenormāls!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē