Pēdējo reizi ar jums runājām pērn novembrī, kad skārām arī uzņēmēju prognozes par šo gadu. Ir pagājis decembris, esam sagaidījuši pieņemto šā gada valsts budžetu, pieredzējuši Latvijas Bankas (LB) prezidenta neapstiprināšanu, vēl virkni notikumu. Kā uz šo gadu kopumā raugās uzņēmēji?
Pēc jūsu ievaduzrunas par garlaicīgu gadu mēs noteikti sūdzēties nevarēsim. Ja skatāmies no valsts tautsaimniecības viedokļa – es skatītos uz četriem blokiem, no kuriem viens ir vispārējās ekonomikas prognozes, otrs – ārējie faktori un lēmumu pieņēmēju spēja reaģēt uz tiem. Trešais bloks ir nesenajā pagātnē pieņemtie lēmumi, kuru ietekmi uz valsts ekonomiku un tās rādītājiem sāksim vērot šajā gadā. Un tad ir ceturtais bloks – lēmumi, kas būtu jāpieņem, tajā skaitā līdz šim nepieņemtie lēmumi, kurus būtu nepieciešams pieņemt šā gada ietvaros. Ja skatāmies ekonomikas prognozes, redzam, ka Finanšu ministrijas IKP prognoze 2025. gadam ir palikusi sākotnēji noteiktajā līmenī, kas ir 2,9%, kaut gan citu ekspertu prognozes ir daudz pieticīgākas. Arī valsts budžeta deficīts ir veidots uz šīs prognozes bāzes. Jāatzīst, ka arī 2024. gadu iesākām ar 2,5% IKP pieauguma prognozi, kas rezultējās vairākkārtējā prognožu samazinājumā, līdz sasniedza LB prognozi 0,1%. Principā ekonomika stāv uz vietas praktiski jau trīs gadus gan Latvijā, gan galvenajās partnervalsīs. Visu šo laiku prognozes par ekonomikas augšupeju nav piepildījušās un tiek atliktas uz vēlāku laiku. LDDK biedru viedokli par 2025. gadu var raksturot kā mēreni piesardzīgu ar cerību, ka šogad ekonomikai izdosies izkustēties. Taču, ņemot vērā iepriekš pieredzētās prognožu tendences un to
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 9. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40