Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Točs: Skolotājs ir jāciena. Kā?

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Minne
M
Ir gadījies būt Dānijā un priecāties par skolotāju pašapziņu, atraisītību, viņu materiālo nodrošinātību.Apmēram puse no skolotājiem pat pamatskolā ir vīrieši. Visi pedagogi smaidoši, labvēlīgi.Daudz ceļo. Nav arī nicinošās sabiedrības attieksmes, ko pie mums komentāros lasīt var visai bieži.
Politologs
P
Ir tāds teiciens „garām”. Garām, Toča kungs. Šodien pirmajā klasē sēdošais skolēns tikai pēc apmēram 20 vai 23 gadiem būs intelektuāli nobriedis celt, vadīt, balstīt, veidot gaišo nākotni. Padomājiet taču loģiski, kāda velna pēc politiķim nedomāt par šodienu, bet rūpēties par laiku, kad viņa vairs nebūs ! Nauda valstij ir tik cik viņa ir ! Jābūt trakam, lai to pašu mazumu izmestu vējā. Ar nodokļu maksātāju naudu vajag apieties taupīgi ! Atskatieties ! Kādi plukatnieki būtu mūsu deviņdesmito gadu premjeri, ministri, Saeimas deputāti, daudzie ierēdņi, viņiem tuvu stāvošie daži pašmāju un daudzie citmāju miljonāri. Latvija būtu Valsts bez savas spožās elites ! Tā būtu nožēlojama nabagmāja. Inovatīvam ministram svarīgas ir pirmās simts dienas, nevis aizkapa simts gadi !
saimniekam
s
staļina ubagu banda. Oranžie taču ir stāļina ideju mantinieki, tie, kurus likvidēja Tečere. Naudu nedod. Nauda ir jānopelna!!!!! Naturālā saimniecībā var iztikt bez naudas, uz turieni ubagiem ceļš.
maasa
m
Ļoti labs un vajadzīgs raksts. Pēc visām konsolidācijām daudzi vadošajās aprindās vairs neuzdrošinās runāt par naudu. Somijā, piemēram, 90-to gadu banku krīzi uzskata par nopietnu lūzuma punktu gan valsts attīstībā kopumā, gan konkrēti izglītība sistēmā, jo tas ļāva pārskatīt prioritātes un deva atziņu, ka izglītība ir vienīgais, kas var dot valsts izaugsmi. Tā laika lēmumu augļus mēs tagad redzam. Bet kas ir mainījies Latvijā pēc 2008. gada krīzes? Ir tukši vārdi kaut kādu stratēģiju formātā, kas nekonkrētības dēļ nekad netiek ieviesti dzīvē. Politiķi kā tādi salmi ūdenī peld uz to pusi, kur nu vējš papūš (to sevišķi varēja redzēt pēdējā referenduma sakarā, kad visi ar to vien nodarbojās kā risināja integrācijas jautājumus. Pat Ķīlis, kas savā slavenajā runā trīs valodās pauda, ka ir citi, svarīgāki, mērķi, pēc tam visu uzmanību pārcēla uz sabiedrības saliedētības jautājumiem). Tāpēc ir vajadzīgi, ka kāds atgādina mums par to, kas ir svarīgi. Paldies autoram.
sana
s
Autoram patiešām paldies! Drosmīgi paust šādu viedokli, kad lielākā daļa sabiedrības vēlētos, kaut skolotājiem algu samazinātu vēl uz pusi.
  • 0
  • 0
41
4
Pag, pag vēl nesen Latgales kontrobandisti ar putām uz lūpām bļāva par ļauno valdību/Saeimu utt kas redz viņiem ''biznesu'' nogrieza...Tad liela daļa viņus aizstāvēja... NU NEVAR GRIBĒT PĪPĒT CIGARETES NO KRIEVIJAS, LIET BĀKĀ KRIEVIJAS LĒTĀKO BENZĪNU UN GAIDĪT KA LV SKOLOTĀJIEM BŪS ALGAS KĀ DĀNIJĀ...COME ON
viesis
v
Jā, bet mums ir arī vismaz 40% iedzīvotāju, kuri ir nabagi, un kuri bez šīm aplokšņu algām vispār būtu nolemti iznīcībai. O.K. es nerunāju par zagļiem, lai gan- nabadzība rada noziedzību, tas ir neapstrīdāms fakts.
  • 0
  • 0
41
4
nu ne jau tikai latgalieši...mums ir virs 40% <aplokšnieku> un cilvēki ar tieksmēm apkrāpt, apšmaukt, nozagt kaut ko valstij...tad ko var gribēt? Tas ir tas pats stāsts par lauku tantiņām,kas iekāpj autobusā un uzreiz nobļauj šoferim, ka biļeti nevajadzēs un tad pēc pāris gadiem brīnās, ka autobuss vairs nekurē...
  • 3
  • 1
viesis
v
Ai, nu labi,nevajag jau tik prasti skalot smadzenes. Ne jau latgalieši ir vainīgi, ka valsts budžetā nav naudas.
  • 2
  • 0
Ieva
I
Pētījumi tiešām rāda, ka latvijas jauniešiem izglītība ir švaka un īpaši grūti viņiem iet ar teksta izpratni (lasi: spēju mācīties pastāvīgi). Un tagad jautājums: ja tā vienkārši ņemsim un pacelsim to algu, izglītības līmenis tā vienkārši uzlabosies? Vai arī nekaitētu tomēr atcerēties, ka maz maksā lielākajai daļai cilvēku, ieskaitot tās ļoti daudzās mammas, kas pēc darba kopā ar bērniem pilda mājas darbu, jo atvase neko nav sapratusi?
alga
a
Strādāju skolā un to vien dzīvē redzu: skola, mājas, skola, mājas. Nevaru nopirkt ne labus apavus, ne kaut reizi gadā aizbraukt ekskursijā uz to pašu Lietuvu vai Igauniju - nu nav naudiņas. Arī man ir bērni. Ja sāktu dzīvi no jauna, nekad neizvēlētos kļūt par skolotāju.
  • 0
  • 0
viesis- saimniekam
v
Nākotnes nav tai sabiedrībai, kurā viena daļa nodarbojas ar naudas pelnīšanu, un kliedz, ka otrai daļai- skolotājiem, mediķiem, policistiem, jāstrādā aiz pārliecības, nevis jādomā par naudu. Tāda sabiedrība nekad nespēs pilnv''ertīgi attīstīties, ko Latvijas piemērs uzskatāmi pierāda.
  • 2
  • 0
saimnieks
s
Naakotnes nav tai sabiedriibai, kura vaid par nabadziibu bet neko nedara lai kaut ko uzlabotu. Un veel: lai naudu samaksaatu, taa vispirms ir jaanopelna.
  • 0
  • 0
viesis
v
Kāpēc jūs uzreiz skatāties kā uz ienaidnieku uz katru, kurš cenšas pateikt, ka nabadzīgai sabiedrībai nav nākotnes? Varbūt nekaitētu atcerēties, ka skolotājs, kurš strādā vairākos darbos, lai varētu iztikt, vai vienkārši mēneša beigās ir nokāvies ar problēmu, kā izdzīvot līdz algai, nevar būt spējīgs labi mācīt bērnus pēc definīcijas, jo nevar pilnībā nodoties darbam. Starp citu- arī daudzas mammas strādā vairākus darbus, lai varētu izdzīvot, un tāpēc nevar veltīt pietiekoši daudz laika saviem bērniem. Rezultātā jau cieš bērni, bet pats muļķīgākais šādā situācijā ir vainot vienam otru- vecākiem skolotājus, un skolotājiem vecākus. Vienkārši tās ir nabadzības sekas, un skaidrs, ka šī situācija var uzlaboties tikai izraujoties no šīs nabadzības.
  • 2
  • 0
Fiksais vēl
F
Toča k-gs, papētiet lūdzu Izglītības ministrijas budžetu - kur paliek tie miljoni? Šajā semestrī Stradiņu universitātē atskaītiti kāda trešā daļa jauno censoņu, pēc šī pusgada vēl tikpat daudz. Paliks labija ja trešdaļa no studentiem kas iestājās augstskolā. Un ne jau tāpēc, ka jaunieši negribētu studēt medicīnu, vienkārši viņu izglītības līmenis ir ĻOTI zems! Te mēs redzam lētās, bezmaksas izglītības patieso seju. It kā sekmīgi skolēni, pat teicamnieki, nav derīgi augstskolai. Pētījumi rāda, ka Latvijā ir viena no vājākām izglītībām Eiropā. To netieši/tieši pierāda arī valsts atpalikušais ekonomiskais stāvoklis. Bet izglītība var būt arī eksportprece, kā tas ir Stradiņu universitātes gadījumā, kā tas ir US, UK un Austrālijas, kā arī citu valstu labās pieredzes gadījumā. Arī igauņi ar Tartu pierāda, ka izglītība var būt ar lielu pievienoto vērtību un ir eksportprece. Diemžel kamēr valsti vadīs cilvēki, kuri redz Latvijas eksportspēju TIKAI apaļkoksnē un viss pārējais ir mazvērtīgs, tikmēr mēs esam un būsim ziemeļu "banānrepublika"! Kamēr to mežu nenogāzīs, laikam domāšana valstsvīriem nemainīsies! Kvalitatīvas lietas maksā dārgi, labdarība un misijas ir laba lieta, bet tās nevar būt sistēmas pamats. PS. Attīstītākajā Eiropas daļā skolotāji ir vieni no labāk apmakstajām profesijām, jo saprot, ka tikai izglītota sabiedrība spēs veidot bagātu valsti! Mēs turpinām štancēt baltos vergus ES plantatoriem. Varbūt tāds ir dots uzdevums valdībai? Budžets izglītībai nav mazs,tikai kur tas paliek? Iegulst ierēdņu Spānijas villās vai Dakāras rallijā? Tikai kāds tam visam sakars ar izglītību?
Trolle Herjolfsons
T
Pagaidaam gan izskataas, ka turpina stanceet komentaaru nejeegas un bljaaveejus. Un veel. Muusdienaas ne tikai skolas atestaats, bet pat universitaates diploms nedod garantiju taalaakai bezruupiigai dziivei.
  • 0
  • 0
Janīna
J
Skolotāja vidējā alga Dānijā ir 60 000 eiro gadā, Latvijā - 6000 eiro gadā. Dānija ir priekšā Latvijai, tur nav divu domu. Bet vai tiešām Latvija atpaliek no Dānija 10x? Tas nevarētu būt. Tad jādomā - kur paliek starpība - ierēdņu algās, kur vēl?
Trolle Herjolfssons
T
Nodokljos. Biedrs Tocs aizmirsa pateikt, cik daanju skolotaajs samaksaa nodokljos. Tas pirmkaart. Otrkaart, pat ja taa ir alga peec nodokljiem, bagaats no taas nebuusi. Iztiksanai pietiek n var so to iekraat, bet ne vairaak. Un veel, biedris Tocs aizmirsa arii cenu atskjitriibu Daanijaa un Latvijaa.
  • 0
  • 1
No Dānijas
N
Dānija ir otra "dārgākā" Skandināvijas valsts aiz Norvēģijas. Ilustrācijai - vilciena biļete attālumam,kas ekvivalents maršrutam Rīga - Sigulda maksā apmēram 10 Latus.
  • 2
  • 0
Bijušais skolnieks
B
Savā laikā pazinu vienu skolotāju - pedagoģijas zinātņu doktoru, kas savu grādu bija ieguvis atjaunotās neatkarīgās Latvijas laikā, un viņa alga bija tāda pat, kā citiem skolotājiem ar tādu pašu slodzi, kuri augstskolu beiguši padomju laikā bez kādiem zinātniskajiem grādiem.
aie
a
Centralizēto eksāmenu ieviešana pati par sevi bija absurds, jo pirmais, kāpēc to darīja, jo valsts neuzticējās skolotājam un tagad to turpina, veidojot reitingus starp skolām valsts, novadu utt. mērogos... ''Gudrākie'' skolu direktori dara visu, lai atbrīvotos no nevēlamiem ( kas var sabojāt reitingu) skolēniem. Citai skolai tos jāpieņem un, dabīgi, šo skolu reitings krītas... Skolās sabiedrisko attiecību klimats mainās, jo skolotājam pārmet direktors, direktoram novada izglītības priekšnieks un tā līdz ministrijai... Skolotājs ir pazemots un apvainots visādos veidos, ieviešot visādas misijas, kur misijas skolotājiem pie darba algas piemaksā stipendiju, bet parastajam skolotājam vēl par savu naudu jāceļ kvalifikācijas līmenis kursos, semināros, augstskolās. Kad saņem sertifikātu, tad izrādās, ka skolotājs bija piedalījies ''nepareizos'' kursos, seminārā vai studiju programmā, kas ierakstīta Ministrijas sarakstā ar citādiem kodiem, lai gan visu organizē pati ministrija. Daudzos gadījumos šo kursu līmenis ir tik zems, ka var tikai mācīties to, kā nevajag darīt. Kursu rīkotāji pelna, kamēr skolotājam tie ir tikai izdevumi.
alga
a
1)Kursi patiešām nereti ir ļoooti zemā līmenī - bizness acīmredzot... 2)Skolēni ir dažādi, ne vienmēr slinkuma dēļ slikti mācās, izstiepies vai saraujies, māci, skaidro, bet labu atzīmi nevarēsi ielikt. Ne visiem ir tās ''vieglās'' galvas.
  • 0
  • 0
cece
c
Autoram droši vien skarba realitātes patiesība par 6000 Ls gada ieņēmumiem, bet normāli skolotājs saņem - NETO - 2300 LS gadā. Kur rodas tie 6000 - laikam jau augšējos ešelonos ir ļoooooti vairāk. Tie, kas strādā ar bērniem, jau arī ir - tikai strādnieki. Mūsu iestādē virtuves strādnieks par 1 slodzisaņem ap 300 Ls, skolotājs - 250 LS - bruto.
ace- cece
a
Es gan tur redzēju EUR naudas, ne latus
  • 0
  • 0
Ārprāts
Ā
Bet tas taču ir ārprāts! Šajā valstī VISS ir kājām gaisā!
  • 2
  • 1
G
G
Vidējā alga ļoti labi izskatās, bet ir pedagogi, kas saņem uz rokas mazāk un daudz mazāk par skolotājiem vidējo algu.
alga
a
Es arī pabrīnījos par šiem skaitļiem, laikam aprēķināts, skaitot kopā arī direktoru algas. Man 300 lati uz rokas var rādītie tikai sapnī, kaut strādāju pilnu slodzi.
  • 0
  • 0
edisons
e
Par Ļēņinu autors ir kļūdījies, jo tajos gados tika iznīcināta inteleģence, garīdzniecība - gan garīgi, gan fiziski.
faradejs
f
Skaidriit, vai nu juus neesat tos laikus pieredzeejusi vaio vispaar neesat nekaada Skaidriite. Padomju laikos, protams, vareeja EKSISTEET. Par dziivosanu runaat pagruuti. Veikalos rindas un deficiits, dubults darbs skolaa un maajaas (skolotaajs maajaas veel gatavojas naakamajai darba dienai, labo maajas darbus utt.) vasaraas arii visaadi sabiedriskie darbi. Un saliidzinot absoluutos skaitljos nebuut nebija "cilveeka cieniigaaka" alga kaa sodien.
  • 0
  • 1
faradejs
f
Autors ir kljuudiijies arii par Aristoteli, sameejais nekad nevienu valsti nav vadiijis un nevienam neko no udzeta nav maksaajis. Aleksandrs Lielais arii nez vai no staaba telts kaut kur Persijas centraalajaa daljaa vareeja riikoties ar budzeta naudu Makedonijaa. Bet par Leninu biedrs Tocs nolaida mulkji, jo Lenins ieviesa praksi likt straadniekiem vergot par maizes kartiiti, bet pie zemniekiem suutiit konfisceetaaju vieniibas.
  • 0
  • 0
Skaidrīte, skolotāja
S
Ziniet cienītais, Jūs laikam esat ļoti jauns. Pēdējos padomju gados par skolotāja algu varēja pat tīri labi dzīvot, ne tā kā tagad, kad aiz kauna zemē jālien - kauna, ka brīvā Latvija savam skolotājam nevar samaksāt elementāru, cilvēka cienīgu darba samaksu.
  • 3
  • 2
LIF
L
Latvijas Izglītības fonds un Latvijas Avīze izsludina konkursu „Jaunais skolotājs” Konkursa „Jaunais skolotājs” mērķis – popularizēt jauno skolotāju pirmo darba gadu pieredzi, noskaidrot skolotāju un skolēnu savstarpējo attieksmi un cieņu. Konkursa uzdevumi: - noteikt populārākos jaunos skolotājus, kuri aizvadījuši skolā pirmos divus darba gadus; - iepazīstināt ar jauno skolotāju darba pieredzi, problēmām; - motivēt skolēnus iesaistīties jauno skolotāju un savas skolas vērtēšanā; - paaugstināt skolotāja prestižu. Pieteikumu konkursam var iesniegt klases kolektīvi, individuāli skolēns, skolēnu vecāki, skolotāji, arī rajona un pilsētas izglītības pārvalde vai departaments, nevalstiskas organizācijas, arī jaunais skolotājs, norādot uz aizvadīto darba gadu pieredzi; Pieteikuma anketas aizlīmētās aploksnēs var sūtīt pa pastu: „Latvijas Avīze”, Rīga, Dzirnavu iela 21, LV-1010 ar norādi „Konkurss „Jaunais skolotājs”. Anketu var arī aizpildīt „Latvijas Avīzes” mājas lapā www.la.lv, Vēstules un pieteikums jāsūta līdz 30. aprīlim (pasta zīmogs). Uzvarētājus paziņos līdz 2012.gada 20. maijam. Konkursu vērtē konkursa komisija 5 cilvēku sastāvā – trīs izvirza LA , divus Fonds. Pirmajā kārtā tiks vērtēt visi pieteikumi. Otrajā kārtā izvirzīs desmit iespējamos pretendentus, kuri būs saņēmuši lielāko punktu skaitu. Trešajā kārtā atklātā sanāksmē no konkursa desmit pretendentiem, kuri otrajā kārtā ieguvuši lielāko punktu skaitu, apspriešanas gaitā izvirza “Jaunais skolotājs” balvas ieguvēja kandidatūru. Pieci “Jaunais skolotājs” konkursa laureāti saņem Latvijas Avīzes un Latvijas Izglītības fonda Atzinības rakstu un piemiņas balvas. Divi “Jaunais skolotājs” konkursa uzvarētāji katrs saņem Latvijas Izglītības fonda stipendiju 500,00 (pieci simti) latu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē