Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -1 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Uzņēmējs: Valstij nav jāfinansē start-up bizness

Uzņēmējdarbības sākšana prasa apzināties personisko risku, un valstij nevajag tērēt nodokļu maksātāju naudu jaunuzņēmumu jeb start-up uzņēmumu finansēšanai, norāda uzņēmējdarbības pasniedzējs un biznesa simulāciju izstrādātāja Experiential Simulations līdzdibinātājs Juris Ulmanis.

Kā stāsta Ulmanis, valdības granti būtībā ir nodokļu maksātāju nauda, kas grūti nopelnīta un nodokļu veidā atdota valstij kopējā labuma vārdā, kā, piemēram, publiskajai drošībai, izglītībai, veselības aprūpei, un šīs naudas atdošana privātpersonām, kas vēlas būt uzņēmēji un attīstīt "stārtapus", neietilpst šajā kategorijā. "Silīcija ielejā šādu uzņēmējdarbību, kas saņem valdības grantus jeb "bezmaksas naudu", sauc par "grantu uzņēmējdarbību" jeb grantepreneurship," sacīja Ulmanis.

Ulmanis gan norāda, ka mazie uzņēmumu un start-up uzņēmumi ir ekonomikas pamatā. "Tas darbojas ASV, un var būt ļoti svarīgi Latvijā, kur saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 95% uzņēmumu ir mazāk par 15 darbiniekiem," turpina Ulmanis. "Bet realitātē lielākā daļa šo uzņēmumu līdzekļus savam privātajam biznesam atraduši paši."

"Uzņēmējdarbība pēc definīcijas nozīmē risku un nenoteiktību, un uzņēmējam šis risks parasti nozīmē attālināšanos no drošības un karjeras kāpnēm, lai radītu ko jaunu," stāsta Ulmanis. "Realitāte rāda, ka deviņi no 10 "stārtapiem" izgāžas."

"Vai valdībai ar nodokļu maksātāju naudu jāpiedalās šajos riskantajos un privātajos pasākumos?" jautā Ulmanis. "Vai tie politiķi, kas apstiprināja finansējumu, vai birokrāti, kas pārvalda tā izlietojumu, uzņemsies atbildību, ja "stārtaps" būs neveiksmīgs? Visticamāk, ka nē."

"Grantepreneurship sistēma ir neveiksmes recepte," turpina Ulmanis. "Valdība atdod naudu, politiķi un birokrāti neatbild, uzņēmējs darbojas bez finansiāla riska, un lielākais zaudētājs ir nodokļu maksātājs."

"Īsta uzņēmējdarbība uzņemas visu risku un saņem visus darba augļus, un grantepreneurship nav nekāda sakara ar Bilu Geitsu, Stīvu Džobsu, Marku Zukerbergu un vismazāk jau ar nodokļu maksātāju smagi pelnīto naudu," piebilst Ulmanis.

Experiential Simulations ir Kanādā reģistrēts uzņēmums, kas nodarbojas ar tā saucamo "nopietno spēļu" veidošanu. Pašlaik uzņēmuma izstrādātā biznesa simulācija Traction ir 18 gājienu spēle, kurā spēlētājs iziet cauri visiem uzņēmuma darbības cikliem, sākot ar uzņēmuma nosaukumu, investīciju piesaisti, produkta izstrādi un izplatīšanu, par katru darbību saņemot noteiktu punktu skaitu. To savā mācību procesā pielieto 13 universitātes Ziemeļamerikā un Eiropā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai Latvijai nepieciešami ārzemju studenti?

Latvijas universitātes, tāpat kā augstākās izglītības iestādes visā pasaulē, aktīvi strādā, lai piesaistītu ārvalstu studentus. Kādi ir galvenie iemesli, kāpēc augstskolas ir ieinteresētas ārva...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē