Runājot par Latvijas demogrāfiju un emigrācijas iemesliem, Vējonis intervijā aģentūrai LETA norādīja, ka cilvēku pie konkrētas vietas nevar piesaistīt, jo, iestājoties Eiropas Savienībā (ES), viens no reālajiem ieguvumiem bija tiesības uz brīvu pārvietošanos ES, tostarp Šengenas zonas valstīs. "Mēs bijām dzīvojuši PSRS režīmā, kad viss bija slēgts, bet mēs vēlējāmies redzēt pasauli un baudīt citu valstu labumus," sacīja prezidents. Prezidents pauda uzskatu, ka, lai šie cilvēki, vismaz daļa no tiem, atgrieztos, jāatgriežas pie jautājuma par ekonomisko drošību.
"Kamēr mums nebūs konkurētspējīgu algu, labi apmaksātu darbvietu, mums būs grūti aicināt atpakaļ cilvēkus. Tieši tādēļ maksimāli jālikvidē šķēršļi uzņēmējdarbībai, radot iespējas piesaistīt Eiropas fondu naudu un privātos investorus," sacīja Vējonis. Viņš arī norādīja, ka krīzes gados, 2008.-2010.gadā, kad notika masveida budžeta griešana un darbvietu samazinājums, cilvēki neaizbrauca ideoloģisku motīvu, bet gan ekonomisku motīvu vadīti. Tāpat Vējonis pauda uzskatu, ka tās ir sekas ekonomiskajai krīzei, taču tagad Latvijai ir jārada situācija, lai viņi atgrieztos. "Vai visi atbrauks, to nu neviens nevar garantēt, bet pie tā ir jāstrādā," sacīja prezidents.
Uz jautājumu, vai prezidentam ir pārliecība, ka labi izglītotie tautieši, kuri ārvalstu uzņēmumos ieņem augstus amatus, būtu gatavi atgriezties Latvijā, Vējonis atbildēja, ka daļa no tiem atgriezīsies. "Ja raugāmies vēsturē, laikā, kad vēl nebija izveidota Latvijas valsts, Barons un Veidenbaums brauca mācīties uz Tērbatas Universitāti, taču viņi atgriezās, jo mīlēja Latviju. Lielākā daļa šo cilvēku mīl Latviju un atgriezīsies, taču tie, kas nav īsti sajutuši šo piederību, varbūt arī neatbrauks atpakaļ," sacīja prezidents, izsakot iedzīvotājiem aicinājumu celt pašlepnumu, pašapziņu, kā arī patriotismu, jo "katrs no mums ir Latvija".
Jau vēstīts, ka, pēc provizoriskiem datiem, 2015.gada 1.augustā iedzīvotāju skaits Latvijā bija 1,978 miljoni un tas ir par 88 500 iedzīvotāju mazāk nekā 2011.gadā. Vakar 2015.gada tautas mikroskaitīšanai veltītajā preses konferencē Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) vadītāja Aija Žīgure norādīja, ka pēdējo četru gadu laikā Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 88 500, no tiem starptautiskā ilgtermiņa migrācija veidojusi 54 800 lielu samazinājumu, bet dabiskā kustība - 33 700.
"Šajā laikā no Latvijas izceļojuši 97 000 iedzīvotāju, bet no citām valstīm ieceļojuši 42 200, no tiem 65% ir tie Latvijas iedzīvotāji, kas atgriežas no ārvalstīm," piebilda Žīgure.
Aizvadītajā gadā no Latvijas izbraukuši 19 017 iedzīvotāji, bet šogad aizbraucēju skaits tiek prognozēts 15 000 apmērā.