Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts
"Latvijā pieņemts katru nodokļu izmaiņas mēģinājumu sasaistīt ar kādas noteiktas personas vārdu, bet šai personai atrast lielā ļaunuma īpašības"

Vēlreiz par nodokļu reformu un finansējumu veselības jomai

Uzreiz atvainojos visiem tiem, kas šajā rakstā cer ieraudzīt aicinājumu nodokļus samazināt, atvieglojumus nodokļu maksāšanai savairot, bet tai pašā laikā vairāk naudas tērēt it visam. Bez tam atvainojos tiem, kas šeit cer saskatīt bargu valdības kritiku par nodokļu reformu – nebūs arī tās, jo raksta autors IIN samazināšanu uzskata par ļoti labu nodokļu politikas signālu. Lai izprastu nodokļu politiku, autors nepakautrējās aizbraukt uz Igauniju, no kuras šis tas mūsu nodokļu politikas izmaiņās aizgūts, īpaši tādēļ, ka igauņiem no nodokļiem medicīnai un veselības aprūpei nauda pietiek, bet mums – nu kā lai smalki pasaka...

No Igaunijas budžeta (smalki dēvētā kasē, ko sauc par veselības obligāto apdrošināšanu) veselības aprūpei šobrīd tiek 1,1 miljards eiro uz 1,4 miljoniem iedzīvotāju, bet Latvijā – 0,8 miljardi eiro– uz 1,9 miljoniem iedzīvotāju. Tādēļ igauņiem ar primāro aprūpi (ģimenes medicīnu) un neatliekamo palīdzību vairāk vai mazāk viss ir kārtībā – reforma nav jāveic. Bet šobrīd Igaunijas nodokļu reformas gaitā pieņemts stratēģisks lēmums – dot veselībai vēl 0,2 miljardus klāt kā pensionāru veselības apdrošināšanu, pie kam šo naudu dot no mūsu sociālā budžeta ekvivalenta – vecuma un slimību apdrošināšanas. Tātad – cilvēkam, kas godīgi maksājis nodokļus, iekrājis sociālajā apdrošināšanā, sasniedzis pensijas vecumu, ir papildus priekšrocības veselības aprūpē!

Šī nodokļu reformas sadaļa stājas spēkā no pirmā jūlija, un kopš tā brīža Igaunijas budžets veselības aprūpei novirzīs vairāk nekā 2x vairāk naudas viena cilvēka veselības aprūpei nekā Latvijā.  

Latvijā pieņemts katru nodokļu izmaiņas mēģinājumu sasaistīt ar kādas noteiktas personas vārdu, bet šai personai atrast lielā ļaunuma īpašības. Tā savulaik Ingrīda Circene centās piesaistīt nodokļu samaksu veselības aprūpes finansējumam, radot daļējas apdrošināšanas medicīnas modeli. Tiem, kas toreizējo situāciju neatceras, atgādināšu – sākotnēji Ingrīda Circene centās piesaistīt finansējumu sociālajam nodoklim, bet nespēja rast šim projektam atbalstu dzimtajā Vienotībā. Pēc tam viņa centās piesaistīt veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu iedzīvotāju ienākumu nodoklim, iestājās par nodevai līdzīgu ikmēneša maksājumu, līdz ar ļoti labiem padomdevējiem savu ieceri atstāja vēstures mēslainei. Tomēr Ingrīdas Circenes piedāvājumā bija gan labas, gan mazāk labas idejas, un viena no tām – veselības pakalpojuma piesaiste nodokļu samaksai. 

Šobrīd daudzi valsts vadītāji, t.sk., Māris Kučinskis (ZZS), tieši vai netieši atzinuši, ka tieši sociālā nodokļa 1% piesaiste veselībai ir labākais veids, kā personalizēt veselības pakalpojuma saņēmējus pēc pazīmes "nodokļu maksātājs vai nemaksātājs", kā arī palielināt veselības jomas finansējumu.

Problēma ir apstāklī, ka uzkrājums valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā ir niecīgs, turklāt demogrāfijas krīze un emigrācija jau šobrīd kļūst par bīstamām problēmām sociālajam budžetam. Ar lielāko iespējamību sociālais budžets var iegūt negatīvu dimensiju jau 2019. gadā. Vismaz pašreizējā situācijā ir skaidra tendence – samazinās strādājošo (sociālā nodokļa maksātāju) skaits, pieaug pensionāru skaits. Būtiski – cilvēki dzīvo ilgāk un dzīvos ilgāk. Tikai vienai labklājības ministrei – Ilzei Viņķelei (Vienotība) – pietika cilvēcīgas drosmes sākt pensiju vecuma paaugstināšanu par 1/4 gadu ik gadu. Ilze Viņķele lielā mērā ziedoja savu politisko karjeru, bet pensiju paaugstināšanās līdz Eiropas līmenim (65 gadi, bet Lielbritānijā 68, Vācijā 67) notiks līdz 2025. gadam (šo rindu autors pensijā varēs doties 2023. gadā). Latvijas pensionēšanās vecuma pagarināšanās temps ir pārāk lēns. Līdz ar nodokļu reformu būtu jāveic nopietnas izmaiņas arī likuma Par valsts pensijām 11. pantā, nosakot pensiju vecuma paaugstināšanu par 1/2 gadu viena gada laikā. Citādi vienkārši pienāks brīdis, kad pensiju nebūs nemaz.

Šobrīd piedāvātajā nodokļu reformā mūsu valstsvīri piemirsuši, ka lielākais darbaspēka nodoklis ir tieši iemaksa sociālajā apdrošināšanas sistēmā jeb sociālais nodoklis. Galvenokārt tas saistīts ar to, ka labklājības ministrs ir tas pats bijušais finanšu ministrs, kura galvenais uzstādījums ir "ka tik kaut kas nenotiek". Neizdarītie darbi (arī pat nemēģinātā nodokļu reforma finanšministrēšanas laikā) kā Jāņa Reira (Vienotība) vizītkarte. Pasaules uztvere, ka kaut kādas vēlēšanas allaž atrodas durvju priekšā, bet pensionāri un pirmspensijas vecuma cilvēki ir čaklākie vēlētāji. Tai pašā laikā Reira Vienotība paģērējusi rast finansējumu veselības aprūpei. Finansējums veselības aprūpei igauņu priekšāteikšanas variantā ir – palielināt pensionēšanas vecumu straujāk, tādā veidā īslaicīgi saīsināt pensionāru skaitu, bet ietaupīto naudu novirzīt veselības aprūpei (rindu mazināšanai) vecāka gadagājuma cilvēkiem (tiem pašiem pensionāriem). Šiem apgalvojumiem var piestādīt aprēķinus. 

Top komentāri

OO
O
Apinis bija viens no pirmajiem veselības ministriem LAtvijā. Ļoti gaidu rakstu, kurā šis atzītos, ko pats savulaik salada dēlī.
daļēji panākumi
d
Šajā rakstā autors vairs neuztur melīgos, faktiem neatbilstošos apgalvojumus, ka 19. gadsimtā neviens neesot dzīvojis un strādājis ilgāk par 50-55 gadiem un šodien vecums no 50 līdz 80 gadiem cilvēkam esot ''briedums'', tomēr turpina draudēt ar pensiju neizmaksāšanu. Vai šie draudi būtu uztverami kā kūdīšana nemaksāt nodokļus vai aicnājums meklēt darbu citās valstīs, kur ne valdības, ne privātie pensiju fondi netracina sabiedrību un nedraud strādājošajiem?
fakti pret meliem
f
Būtiski – cilvēki dzīvo ilgāk un dzīvos ilgāk.---Fakti pret meliem: Latvijas iedzīvotāju vidējais paredzamais mūža ilgums 12 gados ir pieaudzis par pieciem gadiem, 2012.gadā sasniedzot 74 gadus, liecina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ziņojums «Pasaules veselības statistika 2014». Sieviešu paredzamais dzīves ilgums ir par desmit gadiem ilgāks nekā vīriešu, proti, 79 gadi. Kopš 1990.gada gan sieviešu, gan vīriešu paredzamais mūža ilgums ir pieaudzis par pieciem gadiem. Ziņojumā norādīts, ka Latvijas iedzīvotāju paredzamais veselīgas dzīves ilgums piedzimstot ir 65 gadi. TĀTAD PENSIJAS VECUMS SĀKAS LAIKĀ, KAD VESELĪGĀ DZĪVE JAU IR BEIGUSIES, BET APINIS VĒL NESEN MURGOJA PAR ''BRIEDUMU LĪDZ 80 GADIEM'' UN TURPINA TRACINĀT SABIEDRĪBU, DRAUDOT AR TĀLĀKU PENSIJAS VECUMA CELŠANU.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...

Birokrātija prasa aizvien vairāk resursu, tā jāmazina

Par nākamā gada budžetu, nodokļu izmaiņu ietekmi uz ekonomiku un uzņēmēju vēlmi pēc stabilitātes un prognozējamības Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektoru ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē