Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Žurnālisti ar jautājumiem par nopratināšanām vēršas pie ģenerālprokurora

Žurnālisti ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram atklātā vēstulē, ko parakstījusi Latvijas žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece Inga Spriņģe, Iveta Elksne, Latvijas televīzijas Ziņu dienesta direktore un žurnāls IR galvenā redaktore Nellija Ločmele, uzdod jautājumus par šonedēļ notikušo Indras Sprances un Ivo Leitāna nopratināšanu, portālu Diena.lv informēja LŽA.

Publicējam atklātās vēstules tekstu:

Izmeklējot iespējamu valsts noslēpuma izpaušanu, Drošības policija šonedēļ nopratināja žurnālistus — Indru Spranci no žurnāla IR un Ivo Leitānu no Latvijas Televīzijas. Viņiem bija jāsniedz liecības kriminālprocesā, ko Ģenerālprokuratūra ierosināja 2016. gada jūlijā pēc Krimināllikuma 94. panta Valsts noslēpuma apzināta izpaušana. Žurnālisti tika iztaujāti par intervijām, kurās KNAB Operatīvo izstrāžu daļas vadītājs Juris Jurašs 2016. gada jūlijā informēja sabiedrību par miljona eiro kukuļa piedāvājumu viņam, lai izmeklēšanā esošo Latvijas dzelzceļa vadības kriminālprocesu (tā sauktā “Magoņa un Osinovska lieta”) no kukuļdošanas gadījuma pārvērstu par tirgošanos ar ietekmi, par ko paredzēti maigāki sodi.

Lieciniekam saskaņā ar Kriminālprocesa likumu ir pienākums liecināt par visu, “kas viņam zināms saistībā ar konkrēto noziedzīgo nodarījumu”, taču žurnālistiem joprojām nav skaidrs, kas tad ir konkrētais noziedzīgais nodarījums, par kuru šis kriminālprocess ierosināts. Tāpat nav skaidrs, kāpēc šajā procesā tiek pratināti žurnālisti, kas veikuši savus profesionālos pienākumus — korekti atspoguļojuši informāciju, kuras patiesumu pats avots publiski apstiprinājis. Šie apstākļi rada bažas, ka tiesībsargājošo iestāžu resursi tiek tērēti, lai nepamatoti vērstos pret iespējamas korupcijas izgaismošanu un neatkarīgiem medijiem. Tāpēc aicinām Jūs bez kavēšanās sniegt skaidras atbildes uz jautājumiem, kas šīs bažas varētu kliedēt.

1. Par kāda valsts noslēpuma izpaušanu ir ierosināts šis kriminālprocess, ja saskaņā ar likumu valsts noslēpums nevar būt ziņas par korupcijas gadījumiem un amatpersonu nelikumīgu rīcību, bet tieši par to sabiedrību informēja Juris Jurašs un žurnālisti?

2. Kāpēc Ģenerālprokuratūra deva uzdevumu Drošības policijai nopratināt žurnālistus šajā lietā, ja pats informācijas avots ir atkārtoti apliecinājis publiskotās informācijas atbilstību, bet izpaust citas detaļas par savu darbu žurnālistiem liedz profesionālās ētikas un likuma prasība sabiedrības interešu vārdā aizsargāt savus avotus?

3. Vai Ģenerālprokuratūra ir ierosinājusi kriminālprocesu, lai izmeklētu kukuļa piedāvāšanas gadījumu, par kuru sabiedrību informējis Juris Jurašs?  Ja nē - kādi tam ir iemesli?

4. Kāds ir progress “Magoņa un Osinovska lietas” kriminālizmeklēšanā, kāpēc tā joprojām nav nodota tiesai un kad tas gaidāms?

Konkrētais kriminālprocess par valsts noslēpuma izpaušanu nav pirmais gadījums, kad Ģenerālprokuratūras rīcību var uztvert kā apzinātu vēršanos pret žurnālistu profesionālo darbību. Piemēram, pagājušajā rudenī Jūs uzdevāt uzraudzības kārtībā izvērtēt izbeigšanas pamatotību un likumību kriminālprocesam, kurš 2015.gadā  tika uzsākts pret Latvijas Televīzijas raidījuma Aizliegtais paņēmiens žurnālisti Sanitu Miķelsoni. Tas notika vairākus mēnešus pēc Valsts policijas lēmuma izbeigt kriminālprocesu par nelikumīgām darbībām ar fiziskas personas datiem, jo izdarītajā nodarījumā nav noziedzīga nodarījuma sastāva. Turklāt tobrīd Jums jau bija labi zināms, ka krimināllieta bija sākta par žurnālistisku eksperimentu.

Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām Jūs respektēt žurnālistu īpašo lomu demokrātiskā sabiedrībā, kuras tiesiskuma aizsargāšana ir Jūsu tiešais pienākums.

Top komentāri

Arturs Priedītis
A
Latviešu tautas garīgajā deģenerācijā pēcpadomju gados vislielāko ieguldījumu ir devuši latviešu "žurnālisti", kuri ir pelnījuši tādu pašu sodu kā noziedznieki-"prihvatizatori" un "politiķi" - nacionālie nodevēji, valsts suverenitātes iztirgotāji. Nav ko tēlot varoņus! Tās iestādes ir tādas, kādas ir paši "žurnālisti" un viņu "mediji" - mēslu bedres un profesionāli nejēgas.Par valsts institūtu kroplumu ir vainīgi arī "zurnālisti", kuri visu laiku laiza vietējo noziegumu brīvību un tās karognesējus- aprobežotus un stulbus tipus.Šodienas Rīgas "žurnālistiem" profesionālā nevarība un profesionālā sociālā bezatbildība ir galvenās pazīmes: neinteliģentas un neizglītotas nekauņas. Tas atspoguļojās arī šajā tekstā.
Arturs Nagliņš
A
Viens no lielākajiem Astoņkāja, noziegumu brīvības, Lielās Bandas, Akadēmiskās bandas, ministru-pederastu, nacionālo nodevēju sargiem latviešu "žurnālistikā", protams, ir "Delfi", kuras puņķainie latviešu "cenzori" vērīgi izravē jebkuru valdošās kliķes kritiku. Mēsli ir tikušies ar citiem mēsliem, kurus paši ir atbalstījuši, izauklējuši un aizstāvējuši. Tas, ka mēsli tagad izturās iracionāli pret citiem mēsliem, ir normāli. Tā tam ir jābūt mēslu aprindās.
...
.
Vajadzēja šim uzdot tiešu jautājumu-kāda ir viņa interese šajā lietā? Vai tik nesāktu valoda raustīties.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Simbolisks sākums

Amerikas Savienoto Valstu valsts sekretāra amatā kā pirmais no prezidenta Trampa nominētajiem nākamās administrācijas pārstāvjiem apstiprinātais Marko Rubio savu pirmo oficiālo tikšanos jaunajā post...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē