Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Atkritumu dedzināšana rada bīstamas vielas mūsu veselībai

Iedzīvotājiem tiek piedāvāta arvien plašāka infrastruktūra, lai ērti atbrīvotos no mājsaimniecībā radītajiem atkritumiem, tomēr nereti vēl redzami melnu dūmu mākoņi, kas paceļas virs pļavām un kāpj debesīs no māju dūmeņiem – tātad atkritumi tiek dedzināti! Ne vienmēr atkritumu dedzinātājs aizdomājas, kādu kaitējumu viņa rīcība var nodarīt paša un līdzcilvēku veselībai, īpašumam, Zemes atmosfēras slānim.

Atkritumu apsaimniekotājs SIA ZAAO, Valsts vides dienests (VVD), Vidzemes slimnīca un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vēršas pie iedzīvotājiem ar aicinājumu neindēt cilvēkus un dabu, nenoārdīt ozona slāni, neapdraudēt savu un citu cilvēku īpašumu. Ja tiek novērota atkritumu dedzināšana, pārkāpums ir jāfiksē un jāziņo policijai.

VVD speciālisti uzsver, ka cilvēka radīto atkritumu sastāvā ir dažādas bīstamas vielas, piemēram, dzīvsudrabs, svins, arsēns, pesticīdi, skābes, naftas produkti. Atkritumus nepareizi utilizējot, piemēram, dedzinot vai neatbilstoši uzglabājot, var nodarīt būtisku kaitējumu gan apkārtējai videi, gan cilvēku veselībai. Degot atkritumiem, atmosfērā nonāk ogleklis, ogļūdeņraži un citas toksiskas vielas, kas ietekmē skābo lietu un toksisko gāzu veidošanos litosfērā.

"Atkritumu degšanas laikā vispirms tiek ieelpoti indīgie dūmi, bet kaitīgie savienojumi nokļūst uz augsnes un augiem, ogām, sēnēm, ūdenī. To visu lietojot pārtikā, uzņemam arī veselībai bīstamos savienojumus. Vienu no tiem - dioksīnu, ļoti toksisku un kancerogēnu vielu, kas izdalās, dedzinot plastmasas izstrādājumus, jau 1997. gadā Starptautiskā vēža pētīšanas aģentūra ierindoja pirmajā vietā starp bīstamajām vielām, kas var izraisīt ļaundabīgos audzējus. Dioksīns dabā nesadalās, gluži pretēji – tas uzkrājas. Ir zinātniski pierādīts, ka pat zema dioksīna iedarbība ir saistīta arī ar endokrīnās un reproduktīvās sistēmas saslimšanām, tas negatīvi ietekmē imunitāti un izraisa alerģiju," norāda Vidzemes slimnīcas Terapijas nodaļas virsārste Inga Nāgele-Lūse.

Arī VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš norāda, ka kaitīgie savienojumi var būt bīstami. "Katrs apkures katls vai krāsns ir paredzēta konkrētam apkures veidam. Jāseko līdz, lai tiktu kurināts tikai tāds materiāls, kādu ir paredzējis ražotājs. Ja tiek dedzinātas lietas, kas nav tam paredzētas, var sabojāt apkures katlu un pakļaut savu īpašumu ugunsgrēka draudiem. Piemēram, plastmasas izstrādājumu, PET pudeļu, plēvju degšanas temperatūra ir daudz augstāka, nekā tas plānots izgatavojot apkures iekārtu, tāpēc rodas sodrēji un nekontrolēta degšana," stāsta Skrastiņš.

Pašvaldību saistošie noteikumi paredz, ka katrai mājsaimniecībai ir jābūt noslēgtam līgumam ar atkritumu apsaimniekotāju. Klientiem tiek piedāvāti dažāda tilpuma konteineri sadzīves atkritumu uzkrāšanai. Otrreizējai pārstrādei derīgos materiālus ir iespējams nodot bez maksas, izmantojot pieejamos EKO punktus un EKO laukumus.


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas