HIV izplatība sieviešu vidū vecumā no 18 līdz 29 gadiem ir ļoti augsta, sasniedzot gandrīz tādu pašu līmeni kā vecuma grupa no 30 līdz 39 gadiem, norāda Karnīte. Pērn HIV izplatība jaunu sieviešu vidū bija 23,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt jaunu vīriešu vidū šis rādītājs ir 25,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektore Karnīte atklāja, ka kopš 2008.gada visbiežāk ar HIV inficējas tieši, stājoties seksuālās attiecībās. Pērn vairāk nekā puse inficēšanās gadījumu jauniešu vidū vecumā no 15 līdz 24 gadiem notika šādā veidā. Savukārt līdz 2008.gadam visvairāk inficēšanās gadījumu notika, injicējot narkotikas.
Tāpat jauniešu vidū ir augsta saslimšana ar citām STI - 46% no cilvēkiem, kuri slimo ar hlamidiozi, ir vecumā līdz 25 gadiem. Sifilisam šis rādītājs ir 18%, gonorejai - 34%, bet anoģenitālā herpes vīrusa infekcija jauniešu vidū līdz 25 gadiem ir 46% no visām saslimšanām. Tomēr saslimšanu skaits varētu būt arī augstāks, jo šie ir tikai reģistrētie gadījumi, norādīja Karnīte.
Veselības aprūpe Latvijā "nodarbojas ar ugunsgrēku dzēšanu, bet ne ar profilaksi", norāda Karnīte. "Vairāk uzmanības būtu jāpievērš profilaksei, jo ilgtermiņā tas izmaksā mazāk. Piemēram, hlamidioze izraisa neauglību, ja to ilgstoši neārstē, bet nodrošināt šīs infekcijas skrīningu būtu lētāk nekā pēc tam ārstēt neauglību. Vēl viena iespēja ierobežot saslimšanu ar STI būtu jauniešiem nodrošināt bezmaksas prezervatīvus. Tāpat vairāk par STI vajadzētu runāt skolās un arī ģimenē," uzskata Karnīte.
Ārsts
Ārsts