"Jebkura ekonomika ir cikliska – ir straujākas izaugsmes posmi un ir lēnākas izaugsmes posmi, kas var pārvērsties arī recesijā. Šobrīd viss liecina par to, ka Latvijas ekonomika ir iegājusi straujāka kāpuma fāzē. Ekonomikai augot straujāk, labāk pildās arī nodokļu ieņēmumi. Šis ir vispiemērotākais laiks, lai valsts budžetā veidotu rezerves," norāda Swedbank ekonomiste Agnese Buceniece.
Viņa skaidro, ka, ekonomikas ciklam nobriestot, izaugsmes kāpuma tempi palēnināsies un tautsaimniecībai būs nepieciešams stimuls. Šajā gadījumā uzkrātās budžeta rezerves palīdzēs ekonomikas izaugsmes tempiem nenoplakt un var paglābt no recesijas. Tāpēc, pēc ekonomistes domām, jau tagad un nākamajos pāris gados noteikti atbalstāma fiskālās nodrošinājuma rezerves veidošana un budžets bez deficīta vai ideālā gadījumā ar pārpalikumu. Viņasprāt, tas gan ir liels izaicinājums mūsu politiķiem, īpaši priekšvēlēšanu laikā.
Kredītrisku apdrošinātāja Coface Baltics vadītājs Mantvīds Štareika zina teikt, ka ekonomiskā lejupslīde ir cikliska un tā parādās aptuveni reizi desmit gados, tāpēc ir diezgan liela iespēja, ka no 2018. līdz 2020. gadam izjutīsim situācijas pasliktināšanos. "Baltijas valstu valdībām būtu jāveic ieguldījumi jau tagad, samazinot vai likvidējot budžeta deficītu, kam savukārt ir būtiska nozīme iespējamo ekonomisko grūtību pārvarēšanā," spriež Štareika. Viņš gan piebilst, ka šīs grūtības drīzāk būs globāla, nevis vietēja rakstura.
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 19. oktobra, avīzē Diena!