Laika ziņas
Šodien
Migla

Jaunzēlandē aizliedz pusaudžu grāmatu

Jaunzēlandē pirmdien aizliegts godalgots pusaudžu romāns, kurā skartas tādas tēmas kā sekss un vienaudžu pazemošana.

Tā ir pirmā grāmata, kas Jaunzēlandē aizliegta vairāk nekā 20 gadu laikā.

Jaunzēlandiešu rakstnieks Teds Deivs sacījis, ka esot "šokēts" par grāmatas Into the River aizliegumu. Romāns 2013.gadā tika atzīts par Jaunzēlandes Pasta gada bērnu grāmatu.

"Tas ir neparasti," Deivs teica laikrakstam New Zealand Herald. "Esmu saņēmis diezgan daudz e-pasta vēstuļu no cilvēkiem, kuri ir tikpat saniknoti."

"Vai mēs dzīvojam valstī, kurā aizliedz grāmatas?" jautā autors. "Varbūt mani vēl sadedzinās uz sārta?"

Romāna galvenais varonis ir maoru zēns, kurš ieguvis stipendiju mācībām elitārā Oklendas skolā, taču cieš no rasisma un sāk lietot narkotikas.

Par grāmatas tirgošanu tagad privātpersonām var piemērot 3000 Jaunzēlandes dolāru (1716 eiro) sodu, bet uzņēmumiem - 10 000 dolāru (5721 eiro) sodanaudu.

Kino un literatūras izvērtēšanas padome norāda, ka aizliegums esot uzlikts uz laiku. Tas paliks spēkā līdz oktobrim, kad padome pārskatīs lēmumu.

Kopš pašreizējo cenzūras likumu pieņemšanas 1993.gadā neviena grāmata vēl nebija tikusi aizliegta, atzina padomes pārstāvis.

Kino un literatūras izvērtēšanas padome aizliedza grāmatu, jo saņēma sūdzību no konservatīvā lobija Family First New Zealand. Tā norādīja uz grāmatas detalizētajām seksa ainām, rupjo valodu un narkotiku lietošanas aprakstiem.

"Cenzori saņēma vairāk nekā 400 sūdzības no vecākiem. Jāciena arī viņu vēlme pasargāt savus bērnus," uzsvēra Family First New Zealand nacionālās daļas direktors.

Savukārt grāmatu tirgotāju organizācijas Booksellers New Zealand vadītājs Linkolns Golds raksturojis aizliegumu kā neizprotamu. "Tas nav aizskaroši. Tā ir kvalitatīva grāmata, ko atzinīgi novērtējuši eksperti," viņš norādīja ziņu aģentūrai AFP. "Man liek bažīties fakts, ka tas notiek šajā valstī."

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits