Šķiet, senākais no šiem laika pārbaudi izturējušiem zīmoliem ir konfekte Serenāde. SIA Orkla Confectionery & Snacks Latvija, kam nu pieder zīmols Laima, apliecina, ka ražošanā šokolādes konfekte ar šādu recepti laista 1937. gadā, kas sakrīt ar brīdi, kad tā laika Latvijas valdība sāka uzpirkt saldumu ražotāju Rigerts un Laima akcijas, apvienojot tos vienā uzņēmumā ar nosaukumu Laima. Uzzināt receptes autoru SestDienai tā arī neizdevās. Ir vien leģenda, kuru stāsta šodienas zīmola Laima pārstāvji, – reiz dzīvojis kāds talantīgs saldumu ražotājs, kas konfekti radījis kā mīlestības apliecinājumu savai iecerētajai. Vai tā patiesi ir bijis, to nav iespējams noskaidrot.
Liela daļa citu, arī šodien iecienītu, pārtikas zīmolu radušies padomju laikā, kad jaunu recepšu izdomāšana un ieviešana bija gana smagnējs process ar daudzām iesaistītām personām, pārbaudēm, apstiprināšanām. Rezultātā recepte "pa ceļam" tikusi uzlabota, un roku, iespējams, pielikusi vesela virkne konditoru un pārtikas tehnologu. Līdz ar to ir sarežģīti atrast, kurš ir pats pirmais idejas autors. Turklāt arī dažādos arhīvu materiālos parasti kā receptes autors norādīts nevis viens konkrēts cilvēks, bet gan uzņēmums.
Virkne nostalģisko zīmolu, ko izvērstajā aptaujā min sociālā tīkla Twitter lietotāji, ir arī piena pārstrādes uzņēmuma Food Union produktu portfelī. Piemēram, siers Dzintars, saldējums Pols vai zīmols Kārums, kurš nu jau labu laiku vairs nav tikai biezpiena sieriņa, bet ir arī piena, svaigā siera, jogurta un citu produktu nosaukums. Stāsts par biezpiena sieriņu Kārums vispār ir mānīgs, jo, aptaujājot cilvēkus, viņi to piemin kā bērnībā ēstu un mīļu produktu, taču biezpiena sieriņu ar šādu nosaukumu Rīgas piensaimnieks sāka ražot vien 1994. gadā. Visticamāk, ēsts un nostalģiskās jūtas radījis Kāruma priekštecis – sieriņš Mazulis, kuru Rīgas Piena centrālē, kur vēlāk izveidojās Rīgas piensaimnieks, sāka ražot 1949. gadā.
Food Union bilancē ir arī saldējums Pols, kura pirmsākumus uzņēmuma pārstāve Linda Mežgaile saista ar pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, kad citā tā laika piena pārstrādes uzņēmumā Rīgas piena kombināts sāka ražot saldējumu ar polārlāci uz iepakojuma. Toreiz tā nosaukums bija Piena saldējums. Savukārt saldējums ar nosaukumu Pols tiek ražots kopš 1971. gada. Food Union gan nenoliedz, ka saldējuma receptūra ir mainījusies vairākkārtīgi. Mežgaile skaidro, ka tā noticis, "sekojot pircēju vēlmēm pēc formā un izskatā uzlabota produkta". Pamatā gan esot 1971. gada recepte.
Visu rakstu par ilglaicīgiem Latvijā ražotiem pārtikas produktu zīmoliem lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!
Ne jau ''Selgai'' bija tā garša,
DomāLīdzi