Piektdiena, 11. oktobris
Silva, Monta, Tince

Lauza ar auguma pārsvaru

Ceļu uz Eiropas čempionāta finālturnīru ar drošu uzvaru sākusi Latvijas dāmu basketbola valstsvienība, kas Rīgas Olimpiskajā sporta centrā ar 71:61 pārspēja Portugāles komandu. Trešdien Tallinā kvalifikācijas cikla otrajā spēlē jātiekas ar Igaunijas izlasi.

Apzinoties to, ka svarīgākās cīņas šajā kvalifikācijas ciklā, visticamāk, tomēr būs pret Itāliju, iespējams, Latvijas izlases treneri arī šajā spēlē turpināja spēlēt paslēpes. Pamatsastāvā laukumā devās debitantes Baiba Eglīte un Kate Krēsliņa, turklāt galvenais treneris Zvirgzdiņš nevairījās jau agri spēlē izmantot plašu spēlētāju loku. Jau pirmās ceturtdaļas gaitā cīņā iesaistījās desmit spēlētājas, bet līdz lielajam pārtraukumam pie vārda bija ticis viss ducis.

Kā vienu no galvenajiem uzdevumiem Ainars Zvirgzdiņš pirms mača izvirzīja sava spēles stila uzspiešanu pretiniecēm, neļaujot izpildīt biežus tālos un pustālos metienus un cenšoties izmantot savu auguma pārsvaru, taču pirmajās piecpadsmit minūtēs tas nekādi neizdevās. Basketbolistes uzbrukumā darbojās nedroši, aizsardzībā ne vienmēr paspēja izskriet līdzi augumā mazajām un ātrajām portugālietēm, turklāt viešņas uzbruka ar solīdu precizitāti, līdz pat puslaika beigām neļaujot mājiniecēm pārņemt spēles grožus savās rokās. Arī cīņā par atlēkušajām bumbām pārsvaru izdevās iegūt tikai otrajā puslaikā. Portugāles basketbolistes to izmantoja, pirmajā puslaikā gūstot septiņus punktus ar atkārtotiem metieniem un deviņus - pēc Latvijas izlases kļūdām.

Latvijas basketbolistes uzbrukumā, vairoties no kļūdām, nepietiekami bieži iespēlēja spēlētājām zem groza, tā vietā meklējot veiksmi metienos no distances. Tikai pēc tam, kad treneris Zvirgzdiņš jau otrajā minūtes pārtraukumā pēc kārtas nikni aizrādīja uz to, beidzot izdevās veikt izšķirošo izrāvienu.

Līdzās ierastajām «garā gala» līderēm Zanei Tamanei un Aijai Putniņai labi spēlē iegāja debitante Zenta Meļņika, kurai piebalsoja arī Anete Šteinberga, ieliekot pamatu 21:2 izrāvienam, kas jau otrā puslaika sākumā ļāva uz atlikušo spēles daļu raudzīties bez liela uztraukuma. Četras minētās centra un spēka uzbrucējas kopā guva 45 punktus. Pretinieču uzbrukums jau tā sākumā tika kavēts ar agresīvu zonas presingu, un arī Portugāles komandas precizitāte uzbrukumā otrajā puslaikā strauji kritās.

Pēc pāris dienu atpūtas Latvijas komanda izbraukumā spēlēs pret Igaunijas valstsvienību, kas turnīru sāka ar sīkstu spēkošanos Itālijā. Tas tikai apliecina, ka abas nomināli vājākās grupas komandas ir gatavas izmantot katru favorīšu atslābuma brīdi. «Informācija ir par visām trim pretiniecēm, tomēr vispirms koncentrējamies uz savu spēli. Ja tā būs kvalitatīva, Latvijas komanda būs ļoti neērts pretinieks ikvienai izlasei,» treneris Zvirgzdiņš aicina parādīt savu labāko sniegumu pašiem.