Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +11 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 13. oktobris
Irma, Mirga

Kiberdraudi 2012. gada pirmajā ceturksnī: «ābolu» drošība uzmanības centrā

Kā attīstās robottīkli, kāpēc Mac ir organizāciju informācijas drošības sistēmas visvājākais posms, ko jaunu izdomājuši Duqu autori un citi temati kļuva par svarīgiem ziņu iemesliem 2012. gada pirmajos trīs mēnešos. Par visspilgtākajiem notikumiem un jaunākajām tendencēm informācijas drošības pasaulē Kaspersky Lab antivīrusu eksperti stāsta tradicionālajā ceturkšņa pārskatā par kiberdraudiem.

2011.gadā hakeri nenāca klajā ar kaut ko principiāli jaunu robottīklu jomā, taču 2012.gada sākumā situācija mainījās. 2012.gada pirmajā ceturksnī robottīkla izveidē kibernoziedznieki pirmo reizi izmantoja «bezķermeņa» botu. Tajā paša laikā tika atklāts mobilais robottīkls, kas inficēto ierīču skaita ziņā neatpaliek no tipiskiem Windows robottīkliem, un robottīkls no 700tūkstošiem Mac OSX pārvaldītu datoru.

Mac platformai domātu kaitīgo programmatūru izmantošanas fakti ir atklāti arī citā aktuālā kibernoziegumu jomā– mērķuzbrukumos. Par satraucošu signālu lietotājiem būtu jākļūst mērķuzbrukumiem, kas vērsti pret organizācijām, kurās strādā gan Windows, gan Mac datori. Pagājušajā ceturksnī tika novērots šāds gadījums: lai iegūtu piekļuvi slepeniem dokumentiem, ļaundari izmantoja uzreiz divus trojiešus– Mac un Windows. Atkarībā no tā, kāda operētājsistēma darbojās uzbrukumam pakļautajā datorā, tajā tika lejupielādēta atbilstoša kaitīgā programmatūra. Gan Mac, gan Windows kaitīgā programmatūra saņēma komandas no viena vadības centra. Sākotnējo iekļūšanu sistēmā nodrošināja mūķis izmantotājs, kas nostrādā gan Windows, gan Mac OSX vidē. Sekmīga uzbrukuma rezultātā hakeri ieguva kontroli pār inficēto datoru.

«Spriežot pēc ātruma, ar kādu parādās Mac OSX platformai domātas programmas, kas tiek izmantotas mērķuzbrukumos, to izstrāde hakeriem grūtības nesagādā. Daudzu Mac lietotāju vieglprātība, reizināta ar aizsardzības līdzekļu trūkumu datoros, padara Macintosh par visvājāko posmu organizāciju informācijas drošības sistēmā,» norāda analītiskā pārskata autors, Kaspersky Lab vadošais antivīrusu eksperts Jurijs Namestņikovs.

Pēc četru mēnešu pārtraukuma pie darba atkal ķērušies Duqu veidotāji: pirmajā ceturksnī tika atklāts jauns šī trojieša draiveris, kas funkcionalitātes ziņā sakrīt ar agrāk konstatētajām versijām. Kodā ir nenozīmīgas atšķirības– izmaiņas paredzētas, lai novērstu datnes atklāšanu. Ar šo draiveri saistītais Duqu galvenais modulis netika atrasts.

«Mūsu pieņēmumi bija pareizi: kad projektā ir ieguldīts tik daudz līdzekļu kā Duqu un Stuxnet izstrādē, operāciju nav iespējams vienkārši pārtraukt. Tā vietā kibernoziedznieki izdarīja to, ko ir darījuši vienmēr,– mainīja kodu, lai izvairītos no atklāšanas, un turpināja uzbrukumus,» secina Kaspersky Lab galvenais antivīrusu eksperts Aleksandrs Gostevs.

Vēl 2012.gada pirmais ceturksnis paliks atmiņā ar sekmīgām antivīrusu uzņēmumu un tiesībaizsardzības institūciju darbībām. Tika pārtverta robottīkla Hlux (Kelihos) vadība, kurā ietilpa vairāk nekā 110tūkstoši botu, slēgti vairāku ZeuS robottīklu komandcentri, kas bija vērsti pret attālināto banku pakalpojumu sistēmu lietotājiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Obstlers mūsdienās

Turpinās ābolu laiks, un es turpinu pagājušajā nedēļā iesākto stāstu par vāciski runājošo zemju tradicionālo destilātu – ābolu obstleru.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko