SPA ir modē, un ar šo jēdzienu saprot ko vairāk par relaksējošu plunčāšanos baseinos. Ūdensprieki, kas apvienoti ar veselību veicinošām procedūrām, mainot ēšanas un fizisko aktivitāšu paradumus, var būt impulss organisma restartam.
Spēle ar vārdiem
Kūrorts – sanatorija – spa… Kādas asociācijas raisa katrs no šiem vārdiem? Tos itin labi var salikt gadsimtu virknējumā, lai gan saturs ir gandrīz viens un tas pats. Man kūrorts asociējas ar dāmām, kuras defilē zem saulessargiem un vakaros apmeklē deju zāles. Vikipēdijā dots skaidrojums: "Kūrorts (no vācu: Kurort – "ārstniecības vieta") ir ainavisks apvidus ar dabiskiem dziedniecības faktoriem, kurā ir uzceltas ārstniecības iestādes. Kūrortos radīta iespēja daudzveidīgai atpūtai, rekreācijai, izklaidei, ārstniecībai, rehabilitācijai un dažādu saslimšanu profilaksei."
Ja runa ir par jēdzienu "sanatorija", tad man prātā nāk norūpējušās kundzītes halātos, kuras apmeklē dažādas procedūras un sūdzas par visādām kaitēm. Vikipēdija pievienojas: "Sanatorija ir medicīnas iestāde, kur cilvēki dodas ārstēties, atgūt veselību un atpūsties. Šādas iestādes bieži atrodas veselībai labvēlīgās vietās, piemēram, pie jūras, kalnos vai pie minerālūdens avotiem."
Savukārt "spa" (sanus per aquam – latīņu valodā, burtiski tulkojot, "veselība caur ūdeni") skan moderni un sola absolūtu relaksāciju, ļaušanos masāžām un kosmētiskajām procedūrām. Spa aizsākumi meklējami Senajā Romā un Grieķijā, un mūsdienās katrai valstij, ņemot vērā vēsturisko mantojumu, kultūru un iespējas, ir sava izpratne par to, kas ir spa procedūras. Es pat pirts apmeklējumu droši nosauktu par spa.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 15. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40