Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Krimināllieta ar atbalsīm specdienestos

Pēdējo pāris nedēļu notikumi, kas sākās ar augstas bijušās Satversmes aizsardzības biroja (SAB) amatpersonas Aigara Sparāna aizturēšanu, ko veica cits Latvijas specdienests – Valsts drošības dienests (VDD) –, ir paguvuši apaugt ar tik biezu kontekstu, kas rada nu jau pavisam konkrētu, nevis mitoloģisku iespaidu par grupējumiem specdienestu iekšienē, to darbības tiesiskumu un šo dienestu savstarpējām attiecībām, ka godīgi komentāri prasās ne tikai no šiem diviem dienestiem vien.

Primāri prasās neitrāls, bet godīgs un kompetents audits no malas, kas sabiedrību nomierinātu, ka dienestiem bez šī visa vēl atliek laiks arī pamatfunkcijas pildīšanai – novērst valsts drošības apdraudējumus. Vai Saeimas Nacionālās drošības komisijas un Valsts prezidenta paspārnē esošās Nacionālās drošības padomes reālās iespējas un personāliju sastāvs šāda izvērtējuma veikšanu spēj nodrošināt, ir cits, lai arī nebūt ne mazsvarīgāks jautājums.

Tomēr arī it kā tikai formālai šo divu institūciju reaģēšanai uz visu blīvo kontekstu, ar kuru apaudzis sākotnējais stāsts par bijušās SAB amatpersonas Sparāna aizturēšanu, ko aprīļa beigās veica VDD, ir jābūt. 

Ja runa būtu tikai par Sparāna aizturēšanu, kas, kā apstiprinājis viņa advokāts, notikusi kontekstā ar liecību par viņa iekasētiem kukuļiem laikā, kad vēl strādājis SAB, varētu teikt, ka jebkādas kustības no malas ir liekas, jāļauj VDD mierīgi turpināt izmeklēšanu un tad jau, lai prokuratūra un tiesa pārbauda izmeklēšanas kvalitāti.

Bet pa šīm divām nedēļām pamatstāsts ir ieguvis daudz un dažādas nokrāsas, kas labticīgam pilsonim raida grūti sagremojamus signālus par iespējamām attiecībām starp dienestiem un atsevišķām to amatpersonām. 

Vispirms jau tas, ka Sparāna kukuļņemšanas lietā par aizstāvjiem izraudzīts Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša (JKP) dzīvesbiedres Allas Jurašas advokātu birojs. Otrkārt, šis advokātu birojs kopā ar trešās Latvijas valsts drošības iestādes – Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) – augstu bijušo amatpersonu Maiguru Strīķi nodrošinājis 50 tūkstošu eiro lielās drošības naudas savākšanu un iemaksu Sparāna atbrīvošanai. Treškārt, nedēļas nogalē Maigurs Strīķis Facebook publicējis viedokļrakstu par un ap notikušo, kurā politiķus attiecībā uz VDD mudina ne vairāk, ne mazāk kā ''uzņemties atbildību un pārņemt iniciatīvu, lai beidzot ieviestu kārtību šajā un arī citos represīvajos dienestos''. Vai to uzskatīt par sākumu kādiem ''drošības likumu grozījumiem – 2'' vai tikai aizstāvības taktikas daļu, rādīs laiks, bet tas, ka Maiguram Strīķim ir domubiedri Jaunajā konservatīvajā partijā, ir zināms jau tagad.

Līdzīgi kā Sparāns, arī Strīķis izdienas pensijā devās aptuveni pirms trim gadiem. Līdz ar to viņa pozīciju nevar uztvert kā novecojušu attiecībā uz ne tik sen vēl ieņemto amatu MIDD. 

Sakritība vai ne, bet pēc Strīķa un Sparāna pensionēšanās un Juraša amata zaudēšanas KNAB kā kāršu namiņš sāka brukt gadu gadiem netraucēti darbojies naudas un varas mehānisms, tika kratīti, aizturēti un apsūdzēti Ilmārs Rimšēvičs, Māris Martinsons.

Top komentāri

pilsonis
p
Traki būs, ja Sparāns sāks stāstīt, kam viņš tos kukuļus nesis. Tur varētu parādīties interesanti personāži un ar to varētu sākties reāla šīs valsts attīšana no korupcijas.
Vecsčekists
V
Policistus ir jāuzrauga daudz rūpīgāk, nekā bandītus, jo policistu iespējas paveikt kriminālas darbības ir daudz lielākas.
Romāns Georga dēls
R
Starp līdzīgās struktūrās strādājošajiem vienmēr pastāv kontakti. Gan oficiāli , gan neformāli. Drīzāk būtu jābrīnās, ja Sparāna drošības naudu iemaksātu kāds no PVD vai CSDD. Tajā pašā laikā starp līdzīgām struktūrām pastāv konkurence, pretrunas. Pielaids VDD izsniedz SAB. Tā kā sliecos visbanālāko ,,mentu karu,, versijas virzienā.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ilgstošas sāpes var izrādīties vēzis(1)

Ne visi mediķi ir tik zinoši, lai uzreiz pamanītu ļaundabīgas kaulu slimības, intervijā Baibai Krastiņai atzīst Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Lauris Repša.

Muti ciet!(8)

Smīdina un vienlaikus arī skumdina ziņa, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas paredzētas 29. augustā, vēlēšanu iecirkņos obligāti būšot jālieto mutes un deguna aizsegs. Tā to iecerējusi Centrālā v...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē