Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Lai gan arī politiķu vidū mēdz pavīdēt visai savdabīgas personības, tomēr vairākums politiķu nav tādi visas nācijas nīdēji, kuri prātotu – vajadzētu ieriebt vēlētājiem un ieviest tādu reformu, kas sagrautu dzīvi daudziem līdzcilvēkiem

Riskantās reformas

Nodokļu reforma, skolu tīkla izvērtēšana, tā dēvētā divu grozu sistēma veselības aprūpē, administratīvi teritoriālā reforma – tās ir pēdējo gadu laikā Latvijā iecerētās pārmaiņas, kuras popularizējuši dažādu valdību ministri. Taču, paraugoties uz to, kas notiek ar to ministru, kuri centušies virzīt reformas, tēlu sabiedrībā, jāteic – būt par reformas vēstnesi ir visai riskanti.

Par to liecina, piemēram, tas, ka nesen notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās vietu EP neieguva Dana Reizniece-Ozola, kura bija finanšu ministre nodokļu reformas ieviešanas laikā. EP neiekļuva arī bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kurš ir uzsvēris, ka skolu tīkla pārskatīšana ir ne tikai vēlama, bet pat nepieciešama. Jāatceras, ka D. Reizniece-Ozola, kura startēja ar 1. numuru ZZS sarakstā, tā arī neieveda šo politisko spēku EP, bet Šadurskis vēlētāju likto plusu un svītrojumu rezultātā Jaunās Vienotības sarakstā noslīdēja stipri zemāk par 4. vietu.

Patlaban ar politiskās reputācijas spožumu nevar lepoties arī bijusī veselības ministre Anda Čakša (ZZS), kura sabiedrībā asociējas ar veselības aprūpes "divu pakalpojumu grozu" ideju. 

Turklāt – valdības mainās, bet sabiedrības skepse pret reformām nerimst. Patlaban bez īpašas sajūsmas tiek uztverts pašreizējās valdības un konkrēti vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (Attīstībai/Par!) piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis, kam vairāki pašvaldību vadītāji veltījuši ne vien nogaidoši piesardzīgu, bet pat asi kritisku attieksmi.   

Protams, nav iespējama tāda reforma, kas būtu izdevīga visiem. Tāpat jāņem vērā, ka Latvijā ir iedzīvotāji, kuriem raksturīga agresīvi noliedzoša attieksme pret jebkādām pārmaiņām, un netrūkst arī tādu cilvēku, kuri vienmēr visu saskata negatīvā gaismā. Taču, lai gan arī politiķu vidū mēdz pavīdēt visai savdabīgas personības, tomēr vairākums politiķu nav tādi visas nācijas nīdēji, kuri prātotu – vajadzētu ieriebt vēlētājiem un ieviest tādu reformu, kas sagrautu dzīvi daudziem līdzcilvēkiem.

Tajā pašā laikā arī politiķiem nevajadzētu domāt, ka sabiedrībai patlaban, 2019. gadā, var "iebarot" jebko, pat pilnīgi nepamatotus solījumus. Kā nesen Dienai sacīja sabiedrisko attiecību konsultants Jurģis Liepnieks, visi vēlētāji nav tādi muļķi, kā daži politiķi domā. Daudzi cilvēki ir analītiski domājoši un prot atšķirt faktus no manipulācijām. Tāpēc nevajag censties iestāstīt vēlētājiem, ka ir sagatavota ideāla reforma, kas uzlabos ikviena cilvēka dzīvi, bet godīgi informēt gan par plānotajiem ieguvumiem, gan par iespējamajām problēmām.

Top komentāri

viesis
v
Taisnība, ka cilvēki pamatā ir skeptiski pret reformām, bet no otras puses, ar ko tad asociējas autores nosauktie reformatori?- Ozola ar nodokļu reformu, kuras rezultātā godīgi maksājot nodokļus, vēl paliec valstij parādā, nerunājot par to, ka jūtama algu pielikuma šīs reformas rezultātā tā arī nav. Šadurskis, kura reformas asociējas ar skolu slēgšanu, nevis izglītības kvalitātes celšanu, nemaz nerunājot par nepārtraukto pedagogu "uzmešanu" atalgojuma jautājumā. Čakša, kura asociējas ar "divu grozu medicīnu", kas vairāk piestāvētu kaut kādai Centrālamerikas banānu republikai, nevis ES valstij, un par ko mums aizrāda visi saprātīgie cilvēki. Un jaunie novadu reformatori?- reforma, kuras vienīgais !!!! publiski pasludinātais mērķis ir līdzekļu taupīšana. Kāds vēl cer, ka ar tādu mērķi var sanākt kaut cik pieņemama administratīvā reforma??? Tādi lūk, mums tie reformatori, un tad vēl brīnās, kāpēc cilvēki viņus nemīl....
Valdemārs
V
Pakāpeniskā iedzīvotāju ienākuma nodokļas samazināšana visiem līdz 15% un līdz 20% ,kad tālāk par vienu proxcentu tā arī netikām,jau aizmirsta? Pievienotās vērtības nodokļa raustīšana uz augšu un uz leju par 1%,arī visiem ir jau pagaisusi no atmiņas?? Tāpat,kā ne tikai pensiju,bet pat desmit latu ģimenes valsts pabalsta samazināšana 2009.gada 16.jūnijā,pārkāpjot Satversmi!
Reforma-Deforma
R
Terminoloģijai ir nozīme
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kādēļ Varakļāni kļuvuši svarīgi?(26)

Novadu kartes pārzīmēšana, kas tuvojas finišam Saeimā, ir nopietni sašķēlusi sabiedrību, trešdaļa to atbalsta, trešdaļa ir pret, bet trešdaļai tradicionāli grūti noformulēt viedokli. Pat pārst...

Piekasīšanās sīkumiem?(2)

Domājams, ir tikai likumsakarīgi, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) lēmis kādai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) amatpersonai piemērot 100 eiro administratī...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē