Komentējot tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) rosinājumu vērtēt Kalnmeiera atbilstību amatam, Kalniņš uzsvēra, ka šādā situācijā ir ārkārtīgi svarīgi izmantot tikai tos instrumentus, ko paredz likums. "Nekādā gadījumā nevajadzētu iziet ārpus likumā noteiktajām iespējām," pauda eksperts, piebilstot, ka jebkādas aizdomas, protams, ir jāvērtē, taču to darot strikti likumā noteiktajā kārtībā.
Kalniņš atturējās komentēt to, kādi iemesli varētu būt motivējuši Bordānu rosināt ģenerālprokurora darbības izvērtēšanu. "Nav problēmu, ja ministrs izmanto savu amatu politiskās interesēs, bet svarīgi, lai tas nenotiek ļaunprātīgi, jo īpaši, ja tas varētu graut institūciju neatkarību. Politiķus jau parasti motivē kādi politiski apsvērumi, bet ir svarīgi, lai šīs motivācijas rezultātā neiestājas graujošas sekas," teica Kalniņš.
Saskaņā ar Prokuratūras likumu, ģenerālprokuroru var atlaist no amata, ja šajā likumā noteiktajā kārtībā konstatēts, ka viņš neatbilst likumā noteiktajām prasībām (tostarp par nevainojamu reputāciju), ir partijas vai politiskas organizācijas biedrs, nav ievērojis kādu no likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteiktajiem ierobežojumiem un aizliegumiem, pildot dienesta pienākumus, pieļāvis tīšu likuma pārkāpumu vai nolaidību, kā rezultātā iestājušās būtiskas kaitīgas sekas, vai arī pieļāvis apkaunojošu rīcību, kas nav savienojama ar viņa amatu.
Kā ziņots, Tieslietu ministrija (TM) Kalnmeiera darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecina, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajam amatam izvirzītajai nevainojamas reputācijas prasībai, šodien žurnālistiem pastāstīja Bordāns.
"Tieslietu ministrija ir sagatavojusi valdībā ziņojumu, un tiks sākts process par ģenerālprokurora atbilstību ieņemamajam amatam", uzsvēra Bordāns.
Kalnmeiers Bordāna ieskatā nespēj nodrošināt efektīvu prokuratūras darbu, kvalitatīvu kontroli un uzraudzību pār padoto prokuroru darbu, kā arī nespēj to organizēt un vadīt tā, lai prokuratūra iespējami ātri varētu pārņemt savā darbā starptautiski atzīto labo praksi.
TM secinājusi, ka Kalnmeiera līdzšinējā darbība varētu būt nodarījusi būtisku kaitējumu valsts un sabiedrības interesēm un tā nav savienojama ar augstajām prasībām šī amatam ieņemšanai.
Kalnmeieram amata pilnvaru termiņš beidzas nākamā gada pavasarī.
Saeima ģenerālprokuroru no amata var atlaist, ja Augstākās tiesas priekšsēdētāja īpaši pilnvarots Augstākās tiesas tiesnesis, veicot pārbaudi, konstatējis kādu no likumā minētajiem atlaišanas pamatiem un par to atzinumu devis Augstākās tiesas Plēnums.
Pārbaudi ierosina Augstākās tiesas priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas vai pēc vienas trešdaļas Saeimas deputātu pieprasījuma.
Jā, TIESĪBSARGĀJOŠO mafiozā
ērce
Itamars Toledano